Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Диаметъра на тръбите е само един елемент от системата. Влияние оказва и дължината, съпротивлението на тръбопровода, делта Т, обема флуид, който протича, вид на потока ( ламинарен или турболентен, коефициент на топлопроводимост на серпентината и т.н.

С ф8 и ф10 мед захранвам соларните си системи. Опитвал съм и с Ф6 даже. Няма проблеми...времето за загряване е по-дълго, но соларите загряват цял ден.

От котел е малко по-различно, но не много. Особено ако имаме захранване от котел на пелети, течно или газообразно гориво, които имат 24 часа подаване на топла вода.
fox_vt - майстор
Фитилчо написа:
fox_vt написа:
Това важи само за серпентината за котелно отопление за солар е обратното.

Може ли да изясниш това, ако не те мързи.
Благодаря ти предварително !
Когато помпата на солара включи за да спре то трябва или датчика на серпентината да се затопли или датчика на панела да се охлади и да се достигне делта Т.В панела има много малко вода е повечето около литър а в някои даже и по малко.Ако тръбата на трасето е широка то тая вода ще стигне до някъде и до там.При следващо загряване още по надолу и така докато стигне серпентината.Въпреки че трасето е изолирано това са доста загуби.Ако трасето обаче е прекалено дълго трябва да се мисли и за съпротивлението на тръбите и помпата.

Тема "как да ,,размърдам,,водата в бойлера" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: