Най - вълнуващия въпрос зимно време.
yasoo - специалист
шоп написа:
Съгласен съм, че комина не е от най-подходящите. Иноксовите с изолация са с по-малко пневматично съпротивление. Но в дадената конкретика, аз останах с впечатлението, че идвата отвора на комина се използват. Така, че за затапване на единият и дума не може да става. Още нещо много важно!!! АКО единият отвор не се използва АЗ НИКОГА НЕ БИХ ГО ЗАТВОРИЛ, а бих направил коаксиален комина. Въздухът необходим за горене бих го прокарал с цел затопляне през не използваемият отвор :)
Еми все пак тествах и със затапване на единия комин... от няколко дни е така. Затапих го по най-бързия и елементарен начин колкото да тествам (от долната страна го натъпках с вата а на покрива сложих една кръгла розетка :) ). Честно да си кажа разлика не вижда... тягата пак си е същата и с един димоотвод и с два. Ето пак картинка на комина

И един въпрос... какво ще значи коаксиален комин :?
Чета из нета ама нещо не зацепвам :) Оставам с впечатление, че това са две тръби една в друга... въпроса ми е как в моя случай може да се приложи това и каква ще ми е ползата?

Прикачен файл

komin3.jpg
komin3.jpg (48.29 KиБ) Видяна 3300 пъти
шоп - майстор
Коаксиален ще раче по десният да излизат отработените газове, а по левият да влиза свеж студен въздух, който докато слезе до котела за да подържа горенето в котела ще се е затоплил и котела, че работи с по-добри параметри и по-високо КПД

Не мога да разбера какво те притеснява конденза в този инокс. Ако си монтирал тръбите както се монтира водосточна тръба и монтираш едно кранче в най-долната секция за източване ще имаш отлично работещ котел. Няма нужда от съветите за допълнителни ламарини под вормата на луни или улей за събиране на конденза:-)
LazarGanev - "Велик майстор"
Коаксиален значи коаксиален - две тръби една в друга с обща ос - газовите котли имат коаксиални комини :) . В случая има 2 успоредни комина от циментови блокчета, абсолютно неподходящи за кондензен режим и тези съвети за превръщане на котела в кондензен са абсолютно безумни! Чула жабата, че подковават вола и вдигнала крак. От конденза трябва да се бяга по всякакъв начин, не си правете експериментите на гърба на друг. Путин май трябва да продължи с опитите за изолация на руския интернет от останалия свят, че получаваме лошо влияние :cool: :lol:
ZMeyGorianin - майстор
...който докато слезе до котела за да подържа горенето в котела ще се е затоплил и котела, че работи с по-добри параметри и по-високо КПД...
При ДВГ с турбонадув се използват междинни охладители /интеркулери/ за намаляне обема на принудително вкарания въздух, необходим за работата. Защо и как се подобрява работата на котлите при предварително нагряване на входящия въздух /обратно на ДВГ/?
LazarGanev - "Велик майстор"
Не, то че се подобрява горенето е факт(при двигателите е друго), но не е добра идея да охлаждаш комина на такъв високоефективен котел, при който топлината е изцедена до последно. Става за котли с конструкции от соца, дето изходящите газове са 300+
fbr - майстор
При ДВГ мощността е функция на топлинното разширение на газовете, при по ниска температура на входящите газове, при един и същ обем и налягане, вкарваш по-голяма маса газове, температурата при възпламеняване е константна и ето ти откъде идва разликата в по-голямата мощност при по-ниска температура на входящите газове. При котлите ниската температура на входящия въздух понижава температурата в горивната камера, което от своя страна води до влошаване на процеса на горене, т.к. процеса горенето е процес на окисление, и се нуждае от гориво, окислител и висока температура.
ZMeyGorianin - майстор
Тази година преди началото на отоплителния сезон докарах въздуха за камина с водна риза през 50 мм. ПВЦ тръба директно през стената от вън. Тръбата влиза в кутията на пепелника. Досега взимаше въздух за горенето от помещението, което се ползва целодневно. По този начин едновремено отнемаше топлина чрез загрятия вече въздух в стаята и гълташе кислорода.
Сега горенето е много по-добро, като външния въздух постъпва постоянно, а клапата на пепелника отварям само при разпалване.
На пипане тръбата е доста студена, което говори, че през нея минава голямо количесво.
шоп - майстор
Точно така, коаксиален димоход означава по принцип две тръби една в друга, като газовете входящ и изходящ се движат на противоток. При метални тръби имаме макс. топлообмен.


Разбира се, че в случая имаме комини или от еденични тухли или от бетонни коминни тела и ефекта няма да е същият, но ЕФЕКТ ЩЕ ИМА.

Предлагам нещо работещо, пък всеки си има глава на раменете и решава дали да го приложи.
Не се притеснявайте от преохлаждане на комина. Ако вкарвате въздух за горене да кажем 30 градуса вместо 10, то и темпа на изходящите газове ще е с 20 градуса без да сме изменили нищо друго като количество пелети, вентилатор и т.н.
А горенето ще е по-добро:-)
infomar
geniya написа:
За тези вложки става дума, а размера наистина е ф120mm.Монтажа в комина става с двама човека, единия на покрива, другия долу. Вкарва се през вложката здраво тънко въже, отдолу се прави кръстачка и се връзва въжето.Отпред на вложката се слага половин пвц бутилка от Кока Кола 2 л, горния остър край на бутилкатаТова се прави с цел бутилката да води вложката в комина.Единия човек се качва на покрива и пуска друго въже с което да издърпа края на въжето прекрано през вложката.Почва да дърпа от покрива, а другия бута отдолу.С два телефона на говорител се синхронизират при монтажа.Като се вкара цялата вложка долния отвързва въжето, а другия го изтегля заедно с бутилката.Така успях да вкарам 10m вложка в моя комин.
Искам да попитам тази тръба от инокс след като е гъвкава, може ли да направи 45 гр. чупка на мястото където влиза тръбата на печката и още : след като е гофрирана, няма ли да събира много сажди и да иска често чистене?
geniya - специалист
Искам да попитам тази тръба от инокс след като е гъвкава, може ли да направи 45 гр. чупка на мястото където влиза тръбата на печката ДА

и още : след като е гофрирана, няма ли да събира много сажди и да иска често чистене?[/quote] Ще събира единствено на мястото на чупката, и то повече фин прах, отколкото сажди.

Има два вида гофрирани вложки:еднослойни и двуслойни
Двуслойни са двойно по-скъпи и не могат да се огъват толкова лесно колкото еднослойните.От двуслойните няма и смисъл, а не знам дали има с Ф120мм, мисля че са само еднослойни.Хубавото при тях е, че като ги поочукаш и налепите им падат.Ама при пелетите това не е проблем.

Тема "Конденз/теч от кюнците към комина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: