Най - вълнуващия въпрос зимно време.
KillindSpree - помощник
Ти какво ще ми предложиш кои котли дават по добри показатели
jabata - специалист
Прегледай Bosch Solid серията. Има такива които се предлагат преоборудвани за пелети. Недостатъка при тях е, че за да мине на дърва, трябва да се сменят вратичките, и да се сложат скарите. Като компоновка е същия, но бункера за дърва е по-малък от Bisolid-a, но пък е по-ефективен. Bosch-a минава от дърва на пелети и обратно за половин един час, докато BiSolid-a за 5 мин. защото не сменяш вратичките, но пък друго при тях не е читаво.
Също така, погледни Greyko от близо една година имат и котел, който не е никак лош. Bisolid горелките са с кофти управление, със още по-странна логика. Докато Greyko са с управление на Натурела, което се настройва по-лесно и има много по-добър monitoring.
Зависи най-вече какво търсиш, дали комбиниран котел, дали такъв само на пелети.
filmatoplo - майстор
Вчера пуснах една горелка Бурнит 150 киловата на котел Линитомат 180 клв, стана супер комбинация. Горелката вади 1 метър пламък, обекта е хотел с голяма разгъната площ. Утре ще питам за разхода за 24 чс.
димитар кисиов - специалист
filmatoplo написа:
Вчера пуснах една горелка Бурнит 150 киловата на котел Линитомат 180 клв, стана супер комбинация. Горелката вади 1 метър пламък, обекта е хотел с голяма разгъната площ. Утре ще питам за разхода за 24 чс.
А пелетите какви са колега
filmatoplo - майстор
:? Иглолистни някакви ,докато свързвах кабелите по горелката _пелетите ги изсипаха в бункера и изхвърлиха опаковките ,трябва да попитам .На вид и на работа пелетите са супер ,палят много бързо в тази горелка ,осветеността на датчика показва 191 ,за 20 минути вдигна 60 градуса от 17 и ги задържа .Пелетите са останали от миналата година 1 тон ,следва закупуване на 10 тина тона нови.
albert_21bg - специалист
Здравейте, искам да попитам колко киловата котел на дърва и в последствие пелети ще ми трябва, като отопляемата площ за момента е 120кв.м. , монтирал съм 90 глидера на 40см и 45 глидера на 60см. като за в бъдеще ще се увеличат до към 200-220 кв.м., това е новопостроена къща с 10см изолация плътен стиропор и 2см фибран на таван и под, дограмата е с двоен стъкло пакет, на 50кв.м. е с френски прозорци . Къщата се отоплява на климатици който се справят и при минус 15 ( дори и при -23 миналата година се справиха, климите са японски втора употреба висок клас), но комфорта не е като на дърва, и затова искам при по ниски температури да полим котела да отвръща въздуха. Имам малко дете на година и половина и последно време боледуваме доста често , при което се опасявам да не е от климатиците .Препоръчайте ми котел на дърва които лесно може да премине на пелети и обратното. Боша го гледах, но горивната камера му е малка за да изкара една нощ на дърва. Ще съм много благодарен на отзовалите се, тази седмица трябва да се поръчва котел инсталацията е готова за пуск.
filmatoplo - майстор
Друга супер лесна комбинация дърва -пелети при която не се налага нищо да променяш е котел и горелка Фероли.
rosso666 - специалист
А защо не си инсталираш направо пелетен котел.
Тогава ще юоже да се каже с точност колко килоеата ще трябват за 120кв и за 200кв.м.
Иначе правиш грешката да монтираш пелетна горелка на коъел за дърва и въглища.
Christo - майстор
Топлил съм се 20 години с котел на дърва и от 5 години с котел само на пелети, тъй че имам лични впечатления. Ако нямаш постоянен достъп до евтини дърва, според мен е безсмислено да се купува котел на дърва. Никакви предимства и само проблеми. Комбиниран котел означава че няма да е оптимален нито за пелети, нито за дърва. Ако има наличен котел, пък да го кърпим с горелка на пелети, иди-дойди, но ако ще е нов котел, нека да е само на пелети. Просто от друга планета са нещата при пелетните котли
rosso666 - специалист
Защо ме провериш котлите на ерато има комбинирани за дурва и пелети.стоманени са и са със димоградни тръби.взимаш само коъела и после някаква хубава горелка когато решиш.мисля че са сметнати да имат добро КПД и с пелетна горелка.
Друга възможност е котела на грейко но там нещат с дървата не знам до къде стигнаха.питай дали е пригоден за горене на дърва защото го имаше като идея но не знам дали я осъществиха.пък горелката после.
Колегата спомена и феролито ама не знам дали цените са сравними с българските котли
Поздрави.

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: