• 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 117
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
rosso666 - специалист
Просто усещам и тука какви спорове ще се развихрят относно кое управление е по-добро.както стана в друга тема. И коя горелка харчела по-малко и подобни глупости. Истината е,че и това и други управления работят по строго определени предварително зададени параметри.
Скоростта на вентилатора спрямо определена доза пелети е настроена в лабораторията за 1/2или ако щете 100степени на горелката. Когато работи в къщи този контролер действа точно както е научен да работи,без да има обратна връзка дали тези зададени настройки наистина работят така както в лабораторията.така и КПД на горелката не може дасме сигурни че е толкова колкото е измерено от производителя.
А обратната връзка е именно ламбда контрол който постоянно да отчита качеството на горенето и да праеи корекции с цел да запази обещаното високо КПД.
Така че каквото и да си говорим колкото и степени да има една горелка когато няма качествено горене нещата отиват....
Пример на торча дават 92% КПДна горелката,на kostrzewa пак дават горе долу такъв коефициент но тя е с ламбда.коя горелка според вас ще харчи по малко?
LazarGanev - "Велик майстор"
rosso666 написа:
Така че каквото и да си говорим колкото и степени да има една горелка когато няма качествено горене нещата отиват....
Пример на торча дават 92% КПДна горелката,на kostrzewa пак дават горе долу такъв коефициент но тя е с ламбда.коя горелка според вас ще харчи по малко?
А според теб, ти как мислиш? Аз например предполагам, че по-икономична ще е тази, която има по-ниско челно съпротивление Сх, както е при колите, нали оттам идва модата за вградена ламбда сонда на пелетен котел?
ediv - специалист
Да.при колите се извършва корекция на горенето 800-5000 пъти в мипута, колкото са и оборотите(ако не греша - не съм с ециалист). При горенето на пелети което е много по бавен процес корекцията която ще се направи от сондата след колко време ще даде резултат?
fox_vt - майстор
Весела коледа на всички :partyman:
Шосиш приятелю стига с тая злоба :oops: като видя последната графика изобщо не прочете докрай само и само да оплюеш.Виж под графиката какво пише
Горелката TORCH постига максимално бързо необходимата мощност
Къде видя температура на графиката за мощност #-o Графиката показва колко по бързо се разгръща мощността на горелката докато ДОСТИГНЕ 20кв.

Иначе ако сте послушни може да получите и по една хавлийка,а за дряновския ганев и един чадър да не изгори много :goodman:
LazarGanev - "Велик майстор"
fox_vt написа:
Графиката показва колко по бързо се разгръща мощността на горелката докато ДОСТИГНЕ 20кв.
Графиката нищо не показва, това са пълни измишльотини, шаренийки без никакъв смисъл:
1. Времето за достигане на пълна мощност след запалване е последния показател, по който е разумно да се сравняват горелките. И най-калпавата горелка, която познавам достига максималната си мощност за 5-6 минути, а не както е дадено на графиката - час и половина! Ако Торча достига максималната си мощност за 20 минути, както е на графиката, то той държи последното място без никаква конкуренция :-D
2. Все пак горелката пали веднъж-дваж на ден, а на някои места - веднъж на сезон и няма никакво значение за колко секунди е достигнала максималната си мощност. Много по-важни показатели за сравнение са какво гори, как го изгаря, колко слугуване иска, колко често създава проблеми, колко често се чупи, цената и наличността на резервните части, как стои въпросът със сервиза - колко далече е, за колко часа може да реагира и да отстрани проблема, защото това не е телевизор, готварска печка или съдомиялна да можеш без тях.
6osi6 - майстор
fox_vt написа:
Весела коледа на всички :partyman:
Шосиш приятелю стига с тая злоба :oops: като видя последната графика изобщо не прочете докрай само и само да оплюеш.
Фокси, графиките са допълнително пояснение към текста. На две места в него пише температура на водата. Ако бързото достигане на висока мощност на горелката няма връзка със загряването на водата, от какво се определя мощността и каква е ползата от това управление, освен едно самоцелно горене с неясен ефект?

Прикачен файл

Плажни кърпи Тorch.png
fox_vt - майстор
Ех Лазаре весела коледа и на теб :wink: колкото и да ме мразиш :goodman: .Къде видя час и половина? На графиката на Шосиш ли? Къде по графиките видя цифри с времена?
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами то без цифри си е съвсем рисунка бе Фокси, като се сложат цифри пък лъсва лъжата :-D . Ти можеш ли да ми обясниш, защо на рисунките на Красен другите горелки си вдигат мощността по полегата крива, а Торча е нарисуван, че тръгва на максимална мощност по-бързо? Каква е ролята на "умното му управление" в случая. В действителност времето от запалване до максимална мощност зависи от много други неща, но в никакв случай не зависи от управлението. Логиката на работа на всяка горелка е след запалване максимално бързо да мине на максималната си мощност, но това време зависи от конструкцията на горивната камереа, мястото на поставяне на запалката, мощността на запалката, силата на вентилатора и други такива фактори. Общо взето както казах всички горелки си палят бързо, но това не е показател за нищо. И няма никакъв излишък на топлина, ама никакъв :) . Всяко изгорено пелетче се превръща в топлина, а всичката произведена топлина се поема от системата и остава в нея, докато се отдаде на помещенията. Ако не се контролира стайната температура и помещенията прегряват - тогава можем да говорим за излишна енергия, но този процес на управление на стайната температура е отделна тема и не зависи от управлението на горелката и колко степени на работа има тя
rosso666 - специалист
6osi6 написа:
fox_vt написа:
Весела коледа на всички :partyman:
Шосиш приятелю стига с тая злоба :oops: като видя последната графика изобщо не прочете докрай само и само да оплюеш.
Фокси, графиките са допълнително пояснение към текста. На две места в него пише температура на водата. Ако бързото достигане на висока мощност на горелката няма връзка със загряването на водата, от какво се определя мощността и каква е ползата от това управление, освен едно самоцелно горене с неясен ефект?
На всички пелетни управления работата на определена мощност зависи от моментната температура на водата в котела.
При някои управления може сам да си настроиш съотношението Твода и моментна мощност на горелката.
При по ниска Т вода горелката би трябвало да ряботи на по висока мощност за по бързо достигане на работна Твода..Сповишаване на Т вода съответно намалява мощноста на горелката.
Мисля че всички сме наясно с алгоритъма на работа и няма какво да го разискваме.
Това че някои производители са решили това да стане с 30стъпки а други с 2 или 3 си е тяхно право.също тяхно право е да си защитават идеите и да ги рекламират
А това дали има и точно колко е разликата в харча на пелети между отделните системи мисля че кяма смисъл да го обсъждаме,защото според мен разликата е пренебрежима.
ЧЕСТИТА КОЛЕДА КОЛЕГИ.надявам се да запазим добрия тон на полемиката.
! :drinkers: и хайде на червеното винце.наздраве на именниците
krasen1 - специалист
Честита нова година на всички.

6osi6 понеже не повярва на информацията която бяха дал за предимствата на модулиращите горелки,ето ти още малко информация да прочетеш,и дано да не решиш че и те са производители на халати :-D :-D
Превода е със гугъл не е много точен но се разбира за какво става дума,по надолу ще дам и оригиналния линк към статията на английски.

Предимствата на Modulation
В продължение на десетилетия, уважавани бойлер и топла производители бойлер са производство на газообразно гориво уреди, които се възползват от предимствата на модулиране стрелба. Едва наскоро е модулация подложена на атаки от страна на едно или две самозабравили се фирми, които очевидно нямат инженерна експертиза за развитие на успешен модулиране дизайн. Въпреки обема от казуси за обратното, тези компании дори са отишли ​​толкова далеч, че да се твърди, че модулация отпадъци енергия. Чрез комбиниране на полуистини с малко маркетинг, те спечели умовете на няколко инженери и предприемачи. Този технически документ ще обясни предимствата на модулация, което показва по безспорен начин, че модулацията е конфигурацията на изпичане на избор.
Thermal ефективност
Нашата дискусия започва с топлинна ефективност. Един от най-често срещаните термини, описващи бойлер или ефективност в горещи бойлер, "топлинна ефективност" е може би най-често се разбира погрешно. Подмятаха в реклами и маркетингови промоции, топлинна ефективност често е неправилно приема за синоним "енергийна ефективност". Докато топлинна ефективност наистина има огромно влияние върху енергийната ефективност, тя не отчита напълно за всички фактори, които в крайна сметка определят енергийната ефективност на цялата система. За да разберем ограниченията на "топлинна ефективност," ние трябва първо да помисли какво точно означава понятието.
Thermal ефективност е математически дефиниран като отношение на котела към входа на котела. В реално изражение, топлинна ефективност е, че част от енергията, генерирана в горелката, че го прави в средата на отопление. Thermal ефективност се определя емпирично чрез тестване в съответствие с приложимите стандарти. Топлинната ефективност на газ котел ниско налягане се определя от процедурата на изпитване, очертани в раздел 2.11 от ANSI Z21.13. За бойлери, изпитването се провежда в съответствие с раздел 2.8 от ANSI Z21.10.3.
И в двата тестови формати, уредът се оставя да достигне стабилно състояние при пълна скорост на огъня, преди да се записват термични резултати ефективност. На практика уреда обикновено се движи с стабилно състояние за най-малко петнадесет минути преди запис на данни. Това гарантира, че устройството се тества в това е оптимално стабилно състояние резултати и че котли от различни производители са сравнени при еднакъв набор от условия.
The "топлинната ефективност", което намираме в продажбите литература, следователно, е мярка за бойлер на енергийната ефективност при добре дефиниран набор от работни условия; А именно, в равновесно състояние и при пълна скорост на горене. Когато котелът работи при тези определени условия на изпитване, топлинна ефективност е точна мярка на енергийната ефективност. За съжаление, топлинна ефективност не отчита изпълнение на всяко друго работно състояние или степен на пожар. Много по-полезна мярка на енергийна ефективност, който счита работни условия, е "динамична ефективност."
Dynamic ефективност
Dynamic ефективност осигурява много по-точна индикация за енергийна ефективност, по който отчита различния характер на товара отопление. Конкретно, динамична ефективност е съотношението на произведената към общия вход в определено състояние на натоварване. Dynamic ефективност включва ефектите от стенд-бай загубите, както и промяната на стабилно състояние топлинна ефективност vs. процент стрелба. С изключение на мерене на място сезонна ефективност, динамична ефективност осигурява единната най-точен метод за определяне на енергийната ефективност на системата. Сега ще помисли, от своя страна, как динамичната ефективност се влияе от различните горивни конфигурации се използват в момента, последиците от стрелба процент за топлинна ефективност, както и въздействието на загубите в режим на готовност.
Състави за възпламеняване
Има четири широко използвани операционни конфигурации за газообразно гориво уреди: модулиращи пожар, включване-изключване, хай-ниска, и многоетапно стрелба. Модулиране пожар се осъществява чрез механично вариране на размера на отвора на газ приемането на една или повече специални "модулиране" газови клапани. С газовия клапан отворете напълно пожарите котелни в това е пълна скорост огън. Устройството се казва, да бъде най-"пълно оправяне на леглото", когато го изстрелва в това е най-добра цена стрелба. The "съотношението оправяне на леглото" е съотношението на пълна скорост на огъня, за да ставка пълно оправяне на леглото стрелба и е функция на котел дизайн. Съотношение завой надолу от 5: 1 означава, че даден котел е в състояние на пълна скорост Вечерен изпичане на 20% (5: 1 (100% пожар: 20% пожар).
На излитане, хай-ниско и многоетапни огневи конфигурации се осъществяват чрез отваряне или затваряне на един или повече организираха газови клапани. На излитане, или на един етап котли, обикновено наемат един единствен газ клапан, който е или напълно отворен или напълно затворена. Hi-ниски, или двустепенни котли и многоетапни котли обикновено използват няколко сценични една или две сценични клапани да осигури подходящ брой стъпки за изпичане. Например, един типичен четири етапа на котела може да използва две двустепенни клапани го дават четири единични цени за изпичане; 100% пожар, 75%, 50% и 25% от пълната ставка стрелба.
Thermal ефективност при по-малко от Full Fire
Повечето котли са предназначени за постигане на максимална топлинна ефективност при пълна скорост на огъня. Както удар намалява проценти, по-малко газ се изгаря, което намалява количеството на горещите изгорели газове, получени в горелката. Това от своя страна влияе на редица фактори, включително горивни свързани Коефициент на излишък на въздух, горивен газ съотношение топлообменник повърхността, характеристиките на потока на изгорелите газове за загряване и отдушник динамичното налягане. Комбинацията от ефекти, причинени от намаляването на изпичане ставка върху ефективността на котела е сложен, подробностите за което са извън обхвата на настоящата дискусия. Достатъчно е да кажем, че намаляването на скоростта на горене ще се отразят характеристиките на изпичане на котела, включително топлинна ефективност.
Нетният ефект от стрелба ставка върху температурната ефективност е преди всичко решени от котела дизайн. Като цяло, за повечето видове котли, топлинна ефективност ще намалее като скоростта на горене намалява. В проекта на котли атмосферни, намаляването на обема на горещите газове от изгарянето на по-ниски цени противопожарни води до по-ниско диференциално налягане чрез системата за обезвъздушаване. Това се дължи на намалената плавателност, или термичната глава за управление, на по-малко обемни димните газове. Намалената диференциално налягане води до леко понижение на обема на излишния въздух увлича в горивните газове. Тъй като тази промяна е малка в сравнение с промяната в обема на изгорелите газове, надвишаващи съотношението въздух всъщност увеличава. По-високите съотношения на излишък на въздух водят до по-ниска температура газове, преминаващ през топлообменника. Долната диференциална температура между газовете и нагряване на течността, от своя страна, води до по-малко ефективен трансфер на топлина, която намалява топлинната ефективност на котела. Графика 1 показва получената промяна в температурната ефективност в типичен модулиране атмосферно котел.
Прикачен файл:
graph1.gif
graph1.gif (3.6 KиБ) Видяна 1473 пъти
Както може да се види по-горе, една добре обмислена котел може да генерира достатъчно добре топлинна ефективност при различни ставки за изпичане. В този пример, A Raypak H6-824 губи по-малко от четири процента топлинна ефективност по цялата си гама стрелба. Между другото, в открит система за нулиране, когато температурата на системата намалява с понижаване на изискванията за отопление на натоварване, с една добре обмислена котел ще проявяват още по-малък спад в топлинна ефективност. Типичен Raypak модулиране бойлер, оборудван с открит контрол нулиране ще загубят по-малко от 2% температурната ефективност в своята пълна гама от пожар. Освен ако не е зоната на топлообменник и излишната съотношение въздух са точно променя, за да съответства на степента на изпичане (скъпо и сложно предложение), всички котли ще проявяват сходни характеристики. Примери на топлинната ефективност при различни проценти изпичане при други конфигурации на котли са дадени в таблица 1.
Таблица 1. топлинна ефективност при различни цени на Fire


Configuration Firing Mode Курсове за разпалване Thermal ефективност
On-Off На 100% 82%
Две Stage Висока Fire 100% 82%
Low Fire 50% 79,5%
Четири Stage Висока Fire 100% 82%
Трети етап 75% 81%
Втори етап 50% 79,5%
Low Fire 25% 78%

Загуби в режим на готовност
Standby загуби възлизат на загубени от котела, докато оборудването е в не-изпичане или режим на топлинна енергия. Въпреки, че тази енергия може да осигури топлина за механично стаята, в закрити инсталации, то се губи по друг начин от системата. Размерът на готовност загубата е преди всичко зависи от три фактора; система до стайна температура на диференциала, бойлер дизайн, и котелните оперативни практики.
Когато котелът не се отправи удар, по-голяма или по-малка степен, тя се превръща в радиатора. Топлинната енергия, съхранена в средата на отоплителния мигрира към области с по-ниска температура, а именно движи през и около топлообменника въздух. По-голямата от температурната разлика между атмосферния въздух и средата за отопление, толкова повече топлина се губи. Готовност загуби, следователно, се различават пропорционално на температурната разлика между температурата на околната среда и система.
Има няколко метода се използват за намаляване на загубите чрез намаляване на температурната разлика в това число: понижаване на температурата на операционна система, включване и изключване на котела циркулационна помпа, както и намаляване на въздушния поток през топлообменника, докато в режим на готовност. Докато трите метода са ценни, първите два варианта, които са по-оперативен метод, отколкото се изработи зависими, са далеч от най-ефективните. Третият вариант, ограничаване на въздушния поток, което е зависимо дизайн, е измеримо по-малко ефективен поради непрактичността на напълно запечатване на горивната камера на котела, докато е в режим на готовност. Докато някои въздушен поток е налице, котела все още ще губят значително количество топлина convectively.
Между другото, въпреки че мощността на горелката като цяло ще изпитате загуби по-ниска, отколкото в режим на готовност на атмосферния горелка, нетният ефект не е толкова значимо, колкото често изтъквани. В действителност, на кратко мощността на горелката колоездене ще има загуби в готовност три до четири пъти по-високи отколкото съпоставим атмосферна горелка. Това се дължи преди и след противопожарните изисквания на въздуха за продухване, които водят до вентилатора на захранването на горелката непрекъснато продухване на въздух през топлообменника. Таблица 2 се изброяват загуби типичните готовност на различни медни перки тръбни видове котли, когато се използва в голям хидравличен отоплителна система и когато не са предмет на къса колоездене.
Таблица 2. Типични Загуби в режим на готовност (Процент от Boiler Input Загубил в час)

Система Температура
140 ° F 180 ° F
Атмосферно Проект
w / Пулсиращ помпа 1,3% 2,1%
w / Continuous помпа 7,2% 11,5%
Мощност на горелката
w / Пулсиращ помпа 1,1% 1,9%
w / Continuous помпа 6,4% 10,3%
Забележка: Температурата на околната среда предполага, че е 70 (F.

Въздействието на загубите в режим на готовност на Dynamic ефективност
Докато най-удобният метод за определяне на динамичната ефективност е върху стенд за изпитване, на малко по-трудоемко математическия метод, ние ще използваме тук по-ефективно демонстрира въздействието на загубите в режим на готовност и осигурява проверими повторяемост без обширна лабораторна работа.
Както бе споменато по-рано, динамична ефективност е съотношението на произведената към общия вход в определен товар или изпичане курс. (Виж Уравнение 1.)
Прикачен файл:
equat1.GIF
equat1.GIF (643 Байта) Видяна 1473 пъти
Тъй като загубите в режим на готовност директно намалят полезния мощност на котела, те се отчитат с термина , (където представлява топлинна ефективност.)
Прикачен файл:
equat2.GIF
equat2.GIF (459 Байта) Видяна 1473 пъти
A леко натоварени котел с търсенето на изхода по-малка от най-ниската си скорост на огъня непременно ще прекара известна част от времето в режим на готовност, и следователно ще има загуби някои готовност. Количеството на готовност загуба се определя както от процента на времето, прекарано в режим и процента загуба на готовност По същия начин, вход котел зависи от процента на време пожарите котелни , Тъй като динамична ефективност зависи от стрелба ставка, е целесъобразно да се идентифицират всички зависими функции курс (с), трансформиране Equation 2 в Equation 3.
Прикачен файл:
equat3.GIF
equat3.GIF (713 Байта) Видяна 1473 пъти
Simple смяна на Equation 3 в Equation 1, разработва използваема уравнение за изчисляване на математически динамичната ефективност:
Прикачен файл:
equat4.GIF
equat4.GIF (748 Байта) Видяна 1473 пъти
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 117

Тема "Пелетен котел Torch, проблеми, настройки и ползване." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: