• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ivanovbg - майстор
Чел бях някъде, че е възможно направо механичната енергия да се превръща в топлинна. Нещо като два цилиндъра един в друг ,а между тях вода която се загрява от движението. Но къде беше... :?
:partyman:

П.П. Намерих го:
Механични Отоплители... Има два класа машини, които трансформират малки количества механична енергия в големи количества топлина. Най-доброто от тези напълно механични разработки е въртящата се цилиндрична система, разработена от Френет и Перкинс. При тези машини един цилиндър се върти в друг с много малко разстояние между ротора и статора. Разстоянието между цилиндрите е изпълнено с течност, като вода или масло, която се нагрява. Друг метод използва магнити, монтирани на колело, които създават големи въртеливи течения в алуминиева плоскост, карайки я да бързо да загрява. Тези магнетични отоплители са били демонстрирани от Мюлер, Адамс и Рийд. Всичките системи отдават 10 пъти повече топлина от стандартните методи, използвайки същото количество входна енергия.

Някой да има чертеж за направата на нещо такова?
agro - специалист
ivanovbg написа:
Чел бях някъде, че е възможно направо механичната енергия да се превръща в топлинна. Нещо като два цилиндъра един в друг ,а между тях вода която се загрява от движението. Но къде беше... :?
:partyman:

П.П. Намерих го:
Механични Отоплители... Всичките системи отдават 10 пъти повече топлина от стандартните методи, използвайки същото количество входна енергия.

Някой да има чертеж за направата на нещо такова?
Ще рече, КПД на стандартните отоплители сигурно е под 5%, в противен случай ще получим повече енергия, отколкото входната! Вечните двигатели са като пенкилера и философския камък, всички ги търсят, ама никой не ги открива. Такива ми ти едни работи.
ivanovbg - майстор
Не е така. КПД 100% - включваш бързовара и загряваш водата, но нали се сещаш , че не смяташ енергията дето си вложил да произведеш тока, както и загубите по жици и подстанциите. Предполагам, че директното преобразуване на механичната енергия в топлина е с най високо КПД.

Просто ме блазни идеята като си отида на вилата за през уикенда и вътре да не е по ниска температурата отколкото отвън :)
lov - майстор
На всякъде около нас има енергия и основно въпроса е не как да я хванем а как да я оползотворим или да я съхраним. Макар че това със хващането преобразуването също проблем но поне на този етап нещата са леееко напреднали. Най евтиния вариант за съхранение си остава топлината. Причината са скъпите акумулаторни батерии и тяхната потдръжка както и загубите които неизменно ще получим при нейната трансформация. Поне на този етап слънчевата най лесно се трансформира в топлинна но с вятъра нещата не са съвсем розови. И то основно в процеса на преобразуване на механичната енергия в електрическа. КПД на всякакви генератори е много ниско или пък изискванията за да са в режим са много тесни като например обороти. И от там пък прекалено големите загуби защото или трябва да ползваме някакви трансмисии или нискооборотни генератори. От там на татък преноса и преобразуване в топлинна е лесно дори загубите които ще се получат неизбежно можем да ги пренебрегнем защото са нищожно малки.
А иначе с вятъра наистина си е примамлива идеята защото кога го има в повечето случаи си е доста студено. Но ключа от бараката се крие точно в проблема как да получим най лесно топлина и да избегнем двойното преобразуване.
saraneron - специалист
Имаш много вятър???????????????Колко много ,мерил ли си го или на око?То може да е много ама ако ти духа от разни посоки на всеки 2-3 секунди или на пориви, значи нямаш нищо!Най простият ,но и най-неточен подход е да си купиш един малък генератор за 100-200 $ и си направи изводи от неговият добив!ОСНОВНО!!!ЗАПОМНИ !Няма уневерсален вятърен генератор,който да работи и тук и там кадето го сложиш .ПЪРВО СЕ МЕРИ ВЯТЪРА/ПОНЕ ЕДНА ГОДИНА 24часа В ДЕНОНОЩИЕТО/,ПОСЛЕ СПОРЕД ВЯТЪРА СЕ ПРОЕКТИРА ИЛИ НАМИРА И КУПУВА ГОТОВ ПОДХОДЯЩ ГЕНЕРАТОР!Това се прави задължително за да не ти издуха вятърът паричките или да останеш разочарован от резултаите!
agro - специалист
lov написа:
........с вятъра нещата не са съвсем розови. И то основно в процеса на преобразуване на механичната енергия в електрическа. КПД на всякакви генератори е много ниско ........... Но ключа от бараката се крие точно в проблема как да получим най лесно топлина и да избегнем двойното преобразуване.
Предполагам под "всякакви генератори" трябва да се разбира "всякакви ветрогенератори". За тях не знам, но стандартните синхронни и асинхронни генератори са с нелошо кпд по отношение на влизащата в тях механична енергия на въртящия се вал. Например двигател с вътрешно горене /парна турбина, воденично колело, впряг волове/, да е свързан към генератор за ток, тока да върти електромотор и да сравним излязлата от вала на електромотора механична енергия с вкараната такава на входа на генератора. Такова е задвижването на крановата уредба на автокран Краз например. Нека специалистите по токове да кажат точно колко са загубите в такава преобразуваща група, май се казваше машинен преобразовател. Не виждам защо ветрогенераторите да са по-различни от останалите механични източници на въртящ момент, при положение, че вече съществуват инверторните електронни преобразователи. Инвертора се грижи променливата енергия на входа му да я изкара на изхода си в стандартен вид. Превръщането и в топлина е после почти 100 %.
Виждам че темата е от отдавна, но може би има още интерес. В руско списание видях това направено: автомобилен генератор, нагреватели на 12в и воден обем от няколко кубика който загряваше с тях.
  • 1
  • 2

Тема "Система за отопление на вятър" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: