Най - вълнуващия въпрос зимно време.
tupalka - специалист
:megaeek: :megaeek: :megaeek:
pipilica - майстор
И как точно дай акъл, ако искаш ще ти снимам.
При 60гр. на изхода водата се връща към 25-30 зависи колко е студено.
шоп - майстор
Пиши с какви помпи си

не съм виждал котел с два изхода и три входа за водата :?
filmatoplo - майстор
Имаш шанса да си поиграеш на майстор ,сега- щом нямаш термовентил не е фатално може само с 2 помпи с възвратни клапи ,едната свързана като байпас от изхода на котела към входа му ,и втората която смуче от дъното на буфера и вкарва в дъното на котела .
Схемата му ,още в началото ,е грешна.
Няма лошо да има няколко входа и извода на котела,но той топли къща,оранжерия,буфер и за да ползва топлото от буфера,трябва да го върне в котела за да иде към консуматорите.
Помпите му явно са с недостатъчен дебит.
За 100 киловата котел - 4,3 куб.м. на час.
Дали котела е 5кв. или 500 ,иска си едно и също.
Има як котел с огромен бункер и буфер.
Ако се подвърже правилно всичко,успее да контролира горенето ,зареди бункера до горе........остава да събаря пепеляка всеки ден и да го изхвърля.Предполагам ще изкарва една седмица с едно зареждане.
vrangelov - специалист
pipilica написа:
... Та за това е темата да намеря някакво нестандартно решение на включване на буфера.

Здравей,
Щом си чел темата "Буфер" 100 пъти, значи ти е пределно ясно какво ти трябва, но предполагам, че щом не си го направил, значи си имаш причини. Има още един начин, който по днешните стандарти е малко компромисен, но в миналото е бил стандарт. Сигурно вече се досещаш - термосифонно(естествена циркулация) или както някои го наричат - на самотек. Доста ще е трудоемко, но ще е доста по-евтино.
Ще трябва да сметнеш всичко и да направиш "котелно" под земята, близко до буфера. Ще трябва и да позаваряваш. Тръбата, която ще трявбва да сложиш, предполагам ще е от 4 цола нагоре.



Поздрави!
шоп - майстор
vrangelov, това за мен е най-добрата, евтина и безпроблемна схема на свързване. Не те бурка липса на ток няколко часа, няма да ти заври системата. Руснаците,които живеят в най-северните части и Сибир я използват.

pipilica, обаче пише, че има ЕЦ и буфера е по-високо от котела с 60 см, друг е въпроса, че 1 1/4 е твърде малко за ЕЦ котел-буфер.
vrangelov - специалист
Здравей,
Има нещо, ама все едно го няма. Цол и четвърт и 60cm денивелация изглежда не стигат. Той написа, че завира. Ако е достатъчна циркулацията ще заври само, ако е пълен буфера и той е сложил още въглища.



Поздрави!
шоп - майстор
100% съгласен
явно цолажа е малък за ЕЦ
Има и друго, тези 60 см са денивелиация между долен край на буфера и горният край на котела ли са?
filmatoplo - майстор
Сина ми взе телефона и не можах да довърша, та връщащите води от радиатори, оранжерия и от някъде другаде трябва да се връщат само в долната част на буфера, а не в котела. Навремето когато нямаше термовентили инсталациите бяха само с помпа на малкия кръг. Има и такива инсталации които топлообмена между котел и буфер става гравитачно без помпа, а само от буфера с помпи се праща топла вода към консуматорите. При съвременните инсталации преди помпите се поставят смесителни вентили, най добре с задвижка и контролер, но има и с пряко действие, или с ръчна нагласа. Колегата повечето компоненти ги има,.

Тема "Съвети за буфер." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: