Големият ти разход на дърва идва от факта, че нямаш буфер. За тази квадратура и пелетен да сложиш, пак е най-добре с буфер
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev
- "Велик майстор"
5329 мнения в "Котел на пелети?"
pirinok
- помощник
- Мнения: 11
Решил съм да махам атмоса понеже не ми се занимава повече с дърва.За това за идния сезон искам да си сложа котле на пелети и държа да е котел защото ще стои пак в гаража,а ако е камина ще топля и гаража,не че нещо но така мисля не знам кое ще е по добре дали камина или котел ,но знам че ще е в гаража на същото място.И затова ми трябва насока към киловати на нещо по малко от това което е моя атмос и съответно да захранва инсталацията ми да ме топли доволно.
andy_forresite
- майстор
- Мнения: 3152
Все повече се убеждавам, че за нас, хората с по-малки жилища, камината е по-добрият избор.
И ти може да вземеш камина, да я разположиш вътре до комин, а гаража да топлиш с радиатор. Кюнците на камините най-често са 80 мм. За сравнение 130 е нашият стандарт, а има много котли с по 160 мм и повече ако са много мощни. Силно препоръчително е да се сложи тръба 50 мм (колкото дават за конкретната камина) за подаване на въздух отвън. Иначе го взима от стаята и по някое време ще се "задави" от липса на кислород.
Камина 10 киловата на водната риза те устройва перфектно. По-слаби от това не съм и виждал да се предлагат, така че критерият ще бъде най-слабата камина с водна риза в магазина.
Не мога да препоръчам никаква. Никакъв практически опит нямам с това отопление. До момента карам на дърва 5 куб.м. на сезон и то купувам лятото и ги горя от есента. Топля две стаи общо 36-38 кв.м. и 80 л бойлер. Не гори по цял естествено и не стоя на жега. Единият термометър сочи 23°, а другият 20°. Истината е някъде по средата предполагам. 25 за мен е излишна жега и разход. Най-добре ми е на около 21. Мерак ми е да отоплявам и останалата част от жилището си, което ~100 кв.м. За сега за един човек и половина две стаи ни е добре, ама някой ден ще се увеличим ... май.
И ти може да вземеш камина, да я разположиш вътре до комин, а гаража да топлиш с радиатор. Кюнците на камините най-често са 80 мм. За сравнение 130 е нашият стандарт, а има много котли с по 160 мм и повече ако са много мощни. Силно препоръчително е да се сложи тръба 50 мм (колкото дават за конкретната камина) за подаване на въздух отвън. Иначе го взима от стаята и по някое време ще се "задави" от липса на кислород.
Камина 10 киловата на водната риза те устройва перфектно. По-слаби от това не съм и виждал да се предлагат, така че критерият ще бъде най-слабата камина с водна риза в магазина.
Не мога да препоръчам никаква. Никакъв практически опит нямам с това отопление. До момента карам на дърва 5 куб.м. на сезон и то купувам лятото и ги горя от есента. Топля две стаи общо 36-38 кв.м. и 80 л бойлер. Не гори по цял естествено и не стоя на жега. Единият термометър сочи 23°, а другият 20°. Истината е някъде по средата предполагам. 25 за мен е излишна жега и разход. Най-добре ми е на около 21. Мерак ми е да отоплявам и останалата част от жилището си, което ~100 кв.м. За сега за един човек и половина две стаи ни е добре, ама някой ден ще се увеличим ... май.
vrangelov
- специалист
- Мнения: 853
pirinok написа:Решил съм да махам атмоса понеже не ми се занимава повече с дърва.За това за идния сезон искам да си сложа котле на пелети и държа да е котел защото ще стои пак в гаража,а ако е камина ще топля и гаража,не че нещо но така мисля не знам кое ще е по добре дали камина или котел ,но знам че ще е в гаража на същото място...
Моето мнение накратко.
Щом ще е в гаража, ти трябва котел. Търси до 20kW, така ще ти отговаря на комина, ако си го смятал. Комбинирай с 300 или повече литров буфер. Трябва вече да имаш, но ако още нямаш ти трябва Laddomat (или трипътен вентил, ако знаеш какво правиш). Сложи си ограничител на тягата на комина, ако нямаш и по възможност по-голям бункер за пелети. На пелетите също трябва да им намериш място, защото те не могат да стоят навън, като дървата. За пиролизен котел е задължително, а за пелетен котел е желателно след буфера да има трипътен вентил със задвижка и управление, които да съобразяват температурата на подаваната към радиаторите вода с външната. Управлението ще може да управлява и трипътния на котела, ако е със задвижка.
Май не стана много кратко.
vrangelov
- специалист
- Мнения: 853
За голям буфер е можело да помислиш при пиролизния котел. Сега като ще си на пелети 1000 литра ще ти е максимума, който ще ти трябва. Големият буфер задължително носи след себе си голям разширителен съд. При наличието на голям буфер и еквитермично управление дори ще имаш възможността да добавиш някой друг глидер. Средно по глидер на квадрат няма да е лошо, но запази съотношението, така че в по-топлите стаи глидерите да са повече от един на квадрат, а в по-студените по-малко от един на квадрат.
Според мен, ако няма да си го правиш сам (то от името на форума се подразбира), по-добре събирай информация, за това кой майстор е добър, за да не стане като с пиролзния котел. Бях ти написал, че от пишещите във форума filmatoplo ги изпипва инсталациите на пиролизните котли като по учебник. Той и с пелетните котли така се справя, но при тях освен него има доста други, които също се справят страхотно.
Според мен, ако няма да си го правиш сам (то от името на форума се подразбира), по-добре събирай информация, за това кой майстор е добър, за да не стане като с пиролзния котел. Бях ти написал, че от пишещите във форума filmatoplo ги изпипва инсталациите на пиролизните котли като по учебник. Той и с пелетните котли така се справя, но при тях освен него има доста други, които също се справят страхотно.
pirinok
- помощник
- Мнения: 11
За сега съм се насочил към котел торч,с него се надявам да се получат много добре нещата.За глидерите на всякъде в стаите са увеличени и това се усеща доста добре в студено време.Стоплят идеално помещенията.Благодаря все пак за отговорите и насоките,но продължавам да следя развитието на темата и отоплението с котли.
andy_forresite
- майстор
- Мнения: 3152
Самата идея за камина е много добра и според мен, но той държи да е в гаража. Камина в гаража
Преди месеци един мъж искаше камина, но да е в мазето. Не знам дали го разкандърдисахте.
Торч е недолюбван в този форум. Според мен без основание. Работи от 3 до 20 кв, като горещо ти препоръчвам от настройките в "максимална мощност" да му сложиш 8 киловата още след запуска, а при минус 15 до минус осемдесе града - 10 кв че да ти е топличко.
Торч е недолюбван в този форум. Според мен без основание. Работи от 3 до 20 кв, като горещо ти препоръчвам от настройките в "максимална мощност" да му сложиш 8 киловата още след запуска, а при минус 15 до минус осемдесе града - 10 кв че да ти е топличко.
vrangelov
- специалист
- Мнения: 853
pirinok написа:За сега съм се насочил към котел торч,с него се надявам да се получат много добре нещата...И аз се надявам. Зная, че от Torch препоръчват да не се слага буфер, но все пак поговори с тях на тази тема. Твоят апартамент е малък, а ако този брой глидери наистина те стоплят в големите студове, значи е и добре изолиран и ниски топлозагуби.
Малко извън темата, но не съвсем. Това, че Torch е недолюбван в този форум не е точно така. На мен ми харесва и на други колеги от форума им харесва. Просто във форума има доста представители на конкурентната на Torch марка Greyko, които привлякоха доста съфорумци като клиенти на Greyko. Клиентите са собственици, а собствениците доста често са фенове, за които няма нищо по-добро от тяхната марка. Така е не само при котлите. Ако си чел темата назад си видял, че между Greyko и Torch смятам Torch за по-добър. Всъщност има много по-добри котли и от двата, но всяко нещо си има своята цена. Лоши котли няма, има небрежни инсталатори, а понякога и небрежни собственици.
Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:
Сподели форума:
Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:
Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook:
Имаш нужда от подходящ професионалист за дома?
- Преустройство, ремонт и реновиране
- ↳ Вашите ремонти
- ↳ Кухня
- ↳ Баня
- ↳ Дневна
- ↳ Спалня
- ↳ Детска
- ↳ Градина
- ↳ Коридор
- ↳ Тераса и балкон
- Направи сам
- ↳ Направи сам
- ↳ Ремонтирай сам
- ↳ Къде е по-евтино?
- ↳ Дърводелство
- ↳ Ел. инструменти
- ↳ Металообработване
- ↳ Конкурс "Направи сам 2012"
- Строителство
- ↳ Всичко за вилата
- ↳ Къщи
- ↳ Саниране
- ↳ Хидроизолация
- ↳ Пасивни и нискоенергийни сгради
- Сухо строителство
- ↳ Окачени тавани
- ↳ Преградни стени и предстенни обшивки
- ↳ Сухи и повдигнати подове
- ↳ Декоративни елементи - колони, трегери, сводове и др.
- ↳ Всичко за гипскартона и гипсфазера
- Въпроси и Отговори
- ↳ Полезни съвети
- ↳ Автомобили
- ↳ Партньори
- ↳ Боядисване и Декориране
- ↳ Вентилация, климатици и термопомпи
- ↳ Водоснабдяване и канализация.
- ↳ Всичко за ремонта
- ↳ Електротехника
- ↳ Отопление
- ↳ Газификация
- ↳ Електроника и Схеми
- ↳ Газобетон
- ↳ От всичко по малко
- ↳ Компютри и периферия
- ↳ Уеб дизайн, PHP, MySQL, JavaScript, HTML..
- ↳ Мобилни устройства, GSM-и
- ↳ Нека се запознаем
- ↳ Recycle Bin
- Статии
- ↳ Практични решения
- ↳ Качване на снимки
- ↳ Какви статии искате?
- ↳ Готварство, туршии и зимнина
- ↳ Отмора и шеги
- ↳ От нищо нещо
- ↳ Не е за вярване
- ↳ Литература
- ↳ Връзки към Интересни сайтове
- Магазин
- ↳ Препоръки и Мнения за он-лайн магазина
- ↳ Крадeни инструменти !!!