Най - вълнуващия въпрос зимно време.
5329 мнения в "Котел на пелети?"
lz2skt
- специалист
- Мнения: 497
Заслужава си на пелети ако гориш слънчогледови и имаш подходяща горелка и котел за тях.Ако имаш скромни доходи и цепиш стотинката и не ти е писнало тотално от дървата си стой на тях .Бих те посъветвал да имаш котел който ,лесно се обръща и на дърва и на пелети....дори и да прицениш в един момент ,че ти е скъпо на пелети....ще си се прекарал само с горелката 
димитар кисиов
- специалист
- Мнения: 263
mgbagera написа:Ако вкъщи нямам изолация на стените, заслужава ли си инвестирането в парна инсталация и котел на пелети ?На този въпрос във всеки форум ще има различни отговори
dobrev
- специалист
- Мнения: 321
Христо Христов написа:Някой отоплява ли се с котел на пелети?Каква марка, модел, цена, разход?За камините тук има противоречива информация, а за котлите?За миналата вече зима сложих горелка Бисолид 18kW на италиянския ми котел IMMERGAS 23kW. До тази зима горях донбаски въглища, които разпалвах с малко дърва. Много хамалогия и много мизерия. Сложих и седмичен термо контролер, който следи температурата в една от стаите и командва горелката. ГОЛЯМ КЕФ !!! Всичко работи безупречно и единствената грижа е да допълвам бункера с пелети! 70 кв.м къща, частично изолирана, разход за тази топла зима 1, 5 тона хубави пелети от различни производители.
jabi
- помощник
- Мнения: 10
Здравейте на всички от форума.Моля и аз за съвет за котел,четох мненията и се обърках повече какъв котел ми трябва като мощност.Къща 3ет. По 90кв.м като 1ет. е приземен там ще е и котела,1ет.2ет. и 3ет. са идентични като разположение, хол 24кв.м ,2стаи по 19кв.м. ,баня 3кв.м и стълбище 8кв.м.Изолация на тавана 8см.Камена вата и на стените 10см.ст
ереопор,дограмата ще е трикамерна ,височината е 2.55 а в приземния етаж е с височина 2.30.Ако е можете да дадете съвет за комбиниран котел(модел ,мощност) на дърва и пелети или пък само на пелети ,къщата се намира в гр.Банско (ако има значение де) и няма изградена инсталация .не зная дали ще е правилно да се смята по глидер на кв.м когато е планински район.
ереопор,дограмата ще е трикамерна ,височината е 2.55 а в приземния етаж е с височина 2.30.Ако е можете да дадете съвет за комбиниран котел(модел ,мощност) на дърва и пелети или пък само на пелети ,къщата се намира в гр.Банско (ако има значение де) и няма изградена инсталация .не зная дали ще е правилно да се смята по глидер на кв.м когато е планински район.
andy_forresite
- майстор
- Мнения: 3152
Според мен можеш да сложиш 22 глидера Н500 в стаите 24 кв.м. и по 17 глидера Н500 в стаите от 19 квадрата.
На приземния етаж може да са 20 глидера и 16 глидера съответно.
Дотук 114 глидера или 19 kw. До тук не ти трябва котел 19 киловата, а казвам че консуматорите са толкова максимално теоретично, което ти с пелетния котел няма как да използваш заради малко по-ниските температури на работа на пелетните котли. Никой не работи на 90 градуса вода с пелетен котел. На дърва и въглища - да, възможно е да се изстискат теоретичните 19 000 вата от радиаторите.
Трябва да вземеш предвид големината на прозорците. Има голямо значение дали са 135/160 см. или една стена е направо от прозорец. Направи ми впечатление частичката "ще" - ако още не сте сменили дограмата, по-добре да не е трикамерна, а 5-камерна. По-малко топлина се губи през 5-камерната в комбинация с подходящ за целите стъклопакет (Ка-стъкло+бяло или всесезонно + бяло). Размерите и по-точно площта на прозорците в стаите имат пряка връзка с броя на глидерите, особено с три камери.
Какъв котел ... система грейко 20 киловата ще стане по принцип, но зависи колко бойлера имате, с какъв литраж, всичките ли ще се захранват от котела и дали ще има някакво отопление в баните; 24-часово ли ще работи или стартиране следобяд за да е топло като се приберете у дома. Във втория случай се залагат повече глидери за "ударно" отдаване на топлината. Моята баня е малка, през нея минават тръбите от отоплението и плюс това стаята с банята се отоплява. Достатъчно е само да отворя вратата на банята и докато се приготвя за къпане вече не треперя от студ. А и тръбите я топлят достатъчно колкото и да е студено навън. Дори при -27° отвън. Всякакъв котел 20-25 киловата ще ти стане според мен.
Също има значение ще слагаш ли глидери при стълбищата от 8 квадрата. Примерно по 6 глидера Н500.
Имай предвид, че горелката при работа на 20 киловата изгаря по близо 5 кг пелети на час. За три часа на този режим си на 5 лева на ден и то при цена на гранулите 300 лева/тон.
Друг (по-скъп) вариант е Torch 3-30 kw или 3-20 kw. Тези две марки български котли са се доказали като много добри и работят дори с пелети с по-лошо качество, вкл. слънчогледови, донякъде от слама, а горелката грейко дори работи с калибрирани кафяви въглища. Нещо, което тази на торча не може. Двете могат да горят костилки и черупки от орехи ... Вносните котли не са ми ясни, а и опитът с тях е кът на този етап.
На приземния етаж може да са 20 глидера и 16 глидера съответно.
Дотук 114 глидера или 19 kw. До тук не ти трябва котел 19 киловата, а казвам че консуматорите са толкова максимално теоретично, което ти с пелетния котел няма как да използваш заради малко по-ниските температури на работа на пелетните котли. Никой не работи на 90 градуса вода с пелетен котел. На дърва и въглища - да, възможно е да се изстискат теоретичните 19 000 вата от радиаторите.
Трябва да вземеш предвид големината на прозорците. Има голямо значение дали са 135/160 см. или една стена е направо от прозорец. Направи ми впечатление частичката "ще" - ако още не сте сменили дограмата, по-добре да не е трикамерна, а 5-камерна. По-малко топлина се губи през 5-камерната в комбинация с подходящ за целите стъклопакет (Ка-стъкло+бяло или всесезонно + бяло). Размерите и по-точно площта на прозорците в стаите имат пряка връзка с броя на глидерите, особено с три камери.
Какъв котел ... система грейко 20 киловата ще стане по принцип, но зависи колко бойлера имате, с какъв литраж, всичките ли ще се захранват от котела и дали ще има някакво отопление в баните; 24-часово ли ще работи или стартиране следобяд за да е топло като се приберете у дома. Във втория случай се залагат повече глидери за "ударно" отдаване на топлината. Моята баня е малка, през нея минават тръбите от отоплението и плюс това стаята с банята се отоплява. Достатъчно е само да отворя вратата на банята и докато се приготвя за къпане вече не треперя от студ. А и тръбите я топлят достатъчно колкото и да е студено навън. Дори при -27° отвън. Всякакъв котел 20-25 киловата ще ти стане според мен.
Също има значение ще слагаш ли глидери при стълбищата от 8 квадрата. Примерно по 6 глидера Н500.
Имай предвид, че горелката при работа на 20 киловата изгаря по близо 5 кг пелети на час. За три часа на този режим си на 5 лева на ден и то при цена на гранулите 300 лева/тон.
Друг (по-скъп) вариант е Torch 3-30 kw или 3-20 kw. Тези две марки български котли са се доказали като много добри и работят дори с пелети с по-лошо качество, вкл. слънчогледови, донякъде от слама, а горелката грейко дори работи с калибрирани кафяви въглища. Нещо, което тази на торча не може. Двете могат да горят костилки и черупки от орехи ... Вносните котли не са ми ясни, а и опитът с тях е кът на този етап.
syncho
- майстор
- Мнения: 1417
Andy нека да уточним, че са добри за цената си, а не като общо изказване
Също така би могъл да извадиш мощността на радиаторите, ако просто се качи температурата на работа на котела. Никой не те задължава да го държиш на 60градуса. Ако котелът не е достатъчно сигурен, за да работи на 85-90 градуса, това е вече е друг въпрос, а трети е как точно е направена и инсталацията.
jabi
- помощник
- Мнения: 10
Здравейте ! Благодаря за бързия отговор.Моля да ме извините не се изразих правилно за дограмата,тя е поръчана но не е монтирана още, ще бъде 6камерна троенстъклопакет прозорците са 135/210 всесезонно -бяло-всесезонно ,и един бойлер 300л. ,който мисля да е с 2серпентини и по на там да сложа слънчеви панели. Къщата няма да се отоплява постоянно ( поне не близките 3-4г.)само когато ходим с децата за празниците и ваканцията и от време на време на ски през уикендите. След 3_4г. там ще се преместим да живеем.Значи може би котел с малко застраховка(заради по голямите прозорци и бойлера)22-25kw, ще е достатъчен ?
Или един торч който може да се настройва в по голям диапазон, като мощност.
Или един торч който може да се настройва в по голям диапазон, като мощност.
Последна промяна от jabi на пет май 06, 2016 10:39 am, променено общо 1 път.
plastkomfort
- специалист
- Мнения: 470
Torch сам си избира мощноста спрямо топлозагубите.
Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:
Сподели форума:
Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:
Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook:
Имаш нужда от подходящ професионалист за дома?
- Преустройство, ремонт и реновиране
- ↳ Вашите ремонти
- ↳ Кухня
- ↳ Баня
- ↳ Дневна
- ↳ Спалня
- ↳ Детска
- ↳ Градина
- ↳ Коридор
- ↳ Тераса и балкон
- Направи сам
- ↳ Направи сам
- ↳ Ремонтирай сам
- ↳ Къде е по-евтино?
- ↳ Дърводелство
- ↳ Ел. инструменти
- ↳ Металообработване
- ↳ Конкурс "Направи сам 2012"
- Строителство
- ↳ Всичко за вилата
- ↳ Къщи
- ↳ Саниране
- ↳ Хидроизолация
- ↳ Пасивни и нискоенергийни сгради
- Сухо строителство
- ↳ Окачени тавани
- ↳ Преградни стени и предстенни обшивки
- ↳ Сухи и повдигнати подове
- ↳ Декоративни елементи - колони, трегери, сводове и др.
- ↳ Всичко за гипскартона и гипсфазера
- Въпроси и Отговори
- ↳ Полезни съвети
- ↳ Автомобили
- ↳ Партньори
- ↳ Боядисване и Декориране
- ↳ Вентилация, климатици и термопомпи
- ↳ Водоснабдяване и канализация.
- ↳ Всичко за ремонта
- ↳ Електротехника
- ↳ Отопление
- ↳ Газификация
- ↳ Електроника и Схеми
- ↳ Газобетон
- ↳ От всичко по малко
- ↳ Компютри и периферия
- ↳ Уеб дизайн, PHP, MySQL, JavaScript, HTML..
- ↳ Мобилни устройства, GSM-и
- ↳ Нека се запознаем
- ↳ Recycle Bin
- Статии
- ↳ Практични решения
- ↳ Качване на снимки
- ↳ Какви статии искате?
- ↳ Готварство, туршии и зимнина
- ↳ Отмора и шеги
- ↳ От нищо нещо
- ↳ Не е за вярване
- ↳ Литература
- ↳ Връзки към Интересни сайтове
- Магазин
- ↳ Препоръки и Мнения за он-лайн магазина
- ↳ Крадeни инструменти !!!