ktamen написа:В случай, че действително съществуват такива лампи, дали нямат нужда от ДТЗНощните лампи са с шуко щепсел. По принцип стационарните електроуреди, като осветителни тела за монтаж на стена/таван и т.н е достатъчно да бъдат заземени.

ktamen написа:В случай, че действително съществуват такива лампи, дали нямат нужда от ДТЗНощните лампи са с шуко щепсел. По принцип стационарните електроуреди, като осветителни тела за монтаж на стена/таван и т.н е достатъчно да бъдат заземени.
toolegittoquit написа:Не ми стана ясно що лампата може без ДТЗ, а хладилника не може, ама май няма и да разбера. Бойлерите са такива стационарни електроуреди, на тях трябва ли им ДТЗktamen написа:В случай, че действително съществуват такива лампи, дали нямат нужда от ДТЗНощните лампи са с шуко щепсел. По принцип стационарните електроуреди, като осветителни тела за монтаж на стена/таван и т.н е достатъчно да бъдат заземени.
ktamen написа:Възможностите да пострада някой от лампа са също толкова много, като от готварска печка, хладилник, компютър и всякакви други електроуреди.Ще ти кажа това, което казах и на друг колега от форума. А то е следното - ВСЪЩНОСТ при изправно защитно заземяване липсата на дефектно токова защита(ДТЗ) не създава кой знае колко по-голяма опасност от токов удар, защото за всички опасни уреди клас I е задължително заземяването на металният корпус. Всяка достатъчно сериозна повреда, извела фаза на корпус ще доведе до късо съединение(К.С) и изключване/изгаряне на предпазител. За по-малко сериозните повреди защитното заземяване представлява път с нисък импеданс към Земята и от там човек е в безопасност. Всички уреди клас II и III - двойно изолирани(Двете квадратчета едно в друго) или захранени чрез източник на свръх ниско напрежение, галванично разделен от захранващата мрежа имат имунитет срещу изолационни повреди. Никоя единична повреда на изолацията не би могла да доведе до възможност за поява на опасно напрежение по корпуса и частите, които са достъпни на него.
toolegittoquit написа:... ВСЪЩНОСТ при изправно защитно заземяване липсата на дефектно токова защита(ДТЗ) не създава кой знае колко по-голяма опасност от токов удар, защото за всички опасни уреди клас I е задължително заземяването на металният корпус. Всяка достатъчно сериозна повреда, извела фаза на корпус ще доведе до късо съединение(К.С) и изключване/изгаряне на предпазител...Това кой ти го каза? Вярно е ама само донякъде и с някои условности.
Chefo77 написа:В това положение на предпазителите работи само и единствено осветлението. На 10-те ампера са свързани всички контакти в спалнята. ДТЗ-то е в отпуск. В кутията за външно включване на бойлера, зелено и жълто означава фаза. Кооперацията е "премиум", строена 2014-2015, цена около 1400 евро на квадратен метър.Прикачен файл:image-462b53a593602250e7283d0dfa696e1e1282c52d3f3d7673d3b9a1a869eebc79-V.jpg
hidrazin написа:Това кой ти го каза? Вярно е ама само донякъде и с някои условности.Чакай малко! Една правилно експлоатирана инсталация е безопасна. За злонамерени намеси не мога да отговарям. Нито за тотално погазване на норми и разпоредби, както и схеми на свързване на консуматори. Нищо не пречи някой да реши да махне ДТЗ, защото "много изключва" или да реши да замости двата края на автоматичният предпазител с байпас жица, защото "много падал".
...Та такива ми ти работи за "сигурната" инсталация без ДТЗ според твоите разсъждения.
ktamen написа:Кво става с примера с пълната с вода лампаПри лампата пълна с вода нищо не става. Ако не направи късо в един момент, то заземеният й корпус ще пречи някой случайно допрял се да го удари ток. И не, токът търси път с нисък импеданс. 20 санта мокър бетон няма толкова нисък импеданс към Земя, колкото жица, която е забучена директно в земята.
ktamen написа:С други думи...С други думи, не се заземява с ламаринки в земята, а със заземителни шини/колове, а тоз който пусне лампа-аквариум е малоумник с IQ = едноцифрено число. По-голямата част от утечката ще си намери пътя към земята. Тежко ти и горко ти, ако ти си на тоя път.
Сподели форума:
Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:
Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: