Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
kamen_i_t - напреднал
Здравейте на всички ! Както съм кръстил темата се отнася за поредната стара къща във форума. Идеята ми е да споделя с вас своите планове, да следя и споделям развитието както за себе си, така и за вас, да ви питам за нещата, които не са ми ясни, съвети, мнения, препоръки и т.н. Сега малко предистория - след дълго упорство, средства и раздори с наследниците, се преборих, защото къщичката ми е свидна по ред причини и исках да остане за мен въпреки минусите и състоянието в което беше. Сградата е строена някъде около 1968-9 година, доколкото знам 70та е завършена, като моят дядо за добро или лошо я е строил сам за себе си и семейството си повече с труд и работа по нея и средства колкото е имало.. Все пак я е построил на добро като локация място и според мен по долу-горе грамотен начин, въпреки някои минуси, за това ще искам мнението ви от снимките по нататък. Къщичката е около 220 квадрата (в метри-6,60 x 4,10 x 4,50x 8.80 x 10,70 /36,70x 6 метра=220м2./) , на два етажа, конструкцията е от гредоред, с носещи зидове и бетонни пояси навсякъде -20/25см (вкл. на 2-та етажа, всеки прозорец и врата), без странични колони, странното и леко притеснителното е единствено, че не е изградена изцяло от единички плътни тухли - те преобладават (особено по краищата - играят ролята на колони), но на места има и големи тухли 4ки, които къде чупени, къде цели са напаснати с единичките по конструкцията - ще видите от снимките. Зидът като цяло е прав, равен, що годе направен според мен поне добре - от майстори - няма пукнатини или цепнатини - преживяла е земетресението в Стражица (на 25км е) и се надявам да има още живот в нея, въпреки конструктивните видими забележки.
Прилагам снимки, като ще действам по етапно.
1. Ето и самата конструкция:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Как ви се струва конструктивно, като изпълнение и замисъл.. има ли хляб според вас и направена ли е що годе като хората, цялостно мнение? Постепенно майсторя и оправям по нещо, най - вече вътре, но сега обмислям измазване или топлоизолация, както и поставяне на обшивка от ламперия на покрива+челни дъски и улуци. Писах в друга тема за топлоизолацията, но все още съм в размисъл и ще видя до колко и за какво ще стигнат средствата.

2.Към къщата има прилепена лятна кухня с баня, тоалетна, работилница, гараж, голям сайван и пещ, както и покрив, който предстои да бъде пренареден и да му се сложат улуци + отново обшивка с ламперия и челни дъски. Относно тази сграда нямам толкова притеснения, строена е по късно, с яко наливан бетон в нея, големи трегери и колони, плочи и всичко както трябва да бъде. И тя беше неизмазана и на гола тухла, но миналото лято направих първата си топлоизолация - неволята учи - налепих фасадата отпред с 6 см. EPS и изпълних системата цялостно доколкото можах, само остава да мина пак крайната мазилка, като нямах възможност за силиконова и използвах обикновена, но не ми стигна времето да я направя като хората. Държа да подчертая, че не съм професионалист, а любител, които има много какво да учи. Прилагам снимки на всичко, за което говоря преди, в процеса на работа и сега:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

3.Основи и мазе - Връщаме се на къщата - тук също искам да покажа и ако имате някакви препоръки или забележки да ги споделите. Цялата къща има основи от бетон, като по мое виждане са достатъчни като обем, видимата им част е около 70-80 см, предполагам надолу са достатъчно вкопани, освен това я обградих с бетонни пътеки 10тина см, без задната част, където се намира мазето, защото е в друг двор. Там имам проблем, понеже от другата сграда(лятната кухня) няма улуци и водата се събира и стича в големите основи, около мазето и на места е влажно, а бетона ронлив. Държа да кажа, че това е от няколко седмици и поради недобросъвестност на комшии, тъй като до сега там имаше нещо, което пази от водата, но го махната по ред причини. Ясно ми е, че ще сложа улуци и проблема ще се реши, мисля и да вкопая малко там и да налея бетон + пътеки и отзад за да нямам евентуални проблеми и да се заздрави. Там където започва мазето и стълбището, бетонът е най - много видимо - 2 метра дължина, а в самото мазе, около 1.80 метра. Има нещо като трегер-колона през средата му, като не знам колко, до къде е и каква роля има, а гредите и дървенията по мое мнение са ок. Прилагам снимки:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Стълбищната клетка: Не знам добре ли е направена, не съм специалист нито за изграждането й, нито за евентуалната й здравина и функции, ако има такива. Започва и се намира до и над мазето. Около мазето и около нея има най - много бетон от всякъде, не съм наясно дали е измислена и направена като хората и има ли някакви функции,какво мислите.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Покривът е изграден сякаш по малко нетрадиционен начин, доколкото знам е било зор да се качват гредите, но въпреки това поне според мен изглежда що годе сносно направен и най - важното няма никаква изгнила или проядена дървения - не знам точно какво е ползваното дърво нито за покрива, нито за гредореда между етажите (не съм специалист), но на пръв поглед с малки изключения всичко е ок - който може да сподели мнение. Покривът и той присъства към конструктивната гледна точка, за това ще се радвам да кажете какво мислите, както за самата конструкция на къщата, така и за покрива - плюсове, минуси, хубаво, лошо и т.н. Има на места да се сменят само ламарините, които са по краищата и остава да се сложат челните дъски и ламперията отвън + олуците, които са за правене и разбира се, ако излезе нещо в самия процес на работа. Идеята ми е след като се направи това, след това да се сложи вата за изолация, но няма да е в близкото бъдеще. Мисълта ми беше като цяло да го покажа и да чуя мнението ви, темата градивна и разяснителна, с идеята да бъдат изяснени, пояснени, обяснени нещата като цяло от вас на мен за това, което виждате, знаете и можете да кажете вкупом - хубаво и лошо ето и снимки:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Вътре полека лека я глася, направил съм баня, коридор, едната стая.. всичко си правим сами - аз и баща ми. Полека лека се гласят стаите като цяло, гиспокартон с вата на тавана, сменихме дограмата на цялата къща+постройката към нея, фасадата на лятната кухня, плочки почти на целия първи етаж, тераса и т.н. , общо заето полека лека я караме доколкото имаме възможност от към време и финанси, вътре толкова не ме е страх, защото мога да работя поетапно и да не вадя толкова пари на куп, защото ги нямам.
Едната основна баня и тоалетна е почти завършена, останаха някои дребни неща, като led осветлението и разни други, ето снимки:
Изображение
Изображение
Изображение

Стигаме до най - важното на този етап (след конструктивното любопитство и желана информация) - нещото, което най - ме вълнува и тревожи-дойде момента на голямата дилема, а именно как да направя къщата отвън. Бях пуснал тема за топлоизолациите, но там повече май ме нахокаха, защото идеята ми беше именно по етапно да изолирам вътре стаите, защото не мога да дам чак толкова пари на веднъж, а да я измажа отвън. Първоначално мислех (и още отчасти) къщата да се измаже грубо, да й се направи мазилка да се боядиса и да стои така занапред тъй като нямам особени възможности, а и освен това съм привърженик на това зида да бъде заздравен и да не лепя директно изолацията на нея - хем от финансова, хем от конструктивна донякъде гледна точка нещата ще са по - добре. И на мен ми се иска да се измаже един път, да се сложи EPS и да забравя за всичко, но не знам до колко ще ми стигнат ресурсите, за това все още ми се върти варианта с традиционното мазане, но ще видим, всичко е до финанси. За покрива съм купил ламперия, челни дъски, които съм байцвал, лакирал и нагласил. Намерил съм и бригада, тъй като нямам, нито скеле, нито времето. Ще се изгради скелето, ще се направят съчаците, челните дъски и улуците, които са за смяна - ще отиде лев за труд и за материали, а след това ще започва да се маже или да се слага ТИ, което всъщност е голямата дилема, а нямам много време да решавам.
Както и да го смятам, вариантите са няколко:
1) Първият вариант е да се измаже грубо+крайно/мазилка + 3 пъти боя = 2600 лв. труд + грубо още толкова материали. Този вариант най ми харесва от финансова гледна точка и от тази, че ще се заздрави и спои поне малко зида, както и ще придобие нов облик за около 4-5-6-000лв.(цялата работа труд + материали-мазане боядисване/покрив-без улуците), а освен това ще мога да правя и другите неща по - спокойно и няма да си давам всичките пари и да се чудя ще стигнат ли няма ли. Единственият голям минус според мен е, че няма да има външна ТИ, за което срещнах различни мнения, но общо заето в друга тема от тук ме нахокаха как няма да изолирам.
2) Вторият вариант е да се сложи ТИ (ЕПС, директно върху тухлите) - не ми се нрави, тъй като зида няма да се "заздрави", а и не искам EPS-а директно на тухлите. Тук както и да го смятам, около 3,5-4000 лв. труд + още толкова за материали, включително крайна мазилка.
3) Третият вариант, най - скъп и най - добър може би, е да се измаже веднъж грубо и отгоре да се слага изолацията, като тук както и да го смятам, 5000 лв. ще отиде труда + 3,5 - 4000 лв.. материалите, а като сложим и другите разходи за нещата, които описах (улуци, съчак, я и нещо друго дребно което излезе в целия процес), не мисля, че ще е по силите ни, колкото и да ми се иска.
Общо заето това са дерзанията ми, ще видя какво ще се реши и какво ще стане в последствие. Все пак събирам всякакви мнения и за самата къща, конструкция, мазане, ТИ и каквото още се сетите. Темата е хем да споделя с вас и чуя мнението ви, докато се следи развитието на този "проект" от който му е интересно, хем да бъдете полезни и да споделите мнения, идеи и съвети за самия магодаен и конкретната ситуация, хем някой друг, който е в подобно положение да може да следи и да получи отговор на въпросите си - нещо като комплексна ситуацията, която да бъде разгледана! Благодаря на всички включили се и споделили мнения и препоръки както за конкретните въпроси - конструкция, ТИ и т.н. , така и за всичко друго, за което сметнете да дадете мнение и да споделите!
Последна промяна от kamen_i_t на вт юни 07, 2016 9:41 am, променено общо 38 пъти.
gnt69 - майстор
Конструкцията е читава щом няма нацепено и напукано значи е добре. Лепвай един студопор на кюфтаци и си шест. Заснеми къде са кабелите че да не ги пробиеш с дюбелите. :partyman:
VLADO66 - майстор
На мен ми е странно-носещи/ плътни единички/ върху неносещи четворки.Хайде примерно, ако първият етаж беше само от единички, а втория от четворки- по-бива.
PCL82 - майстор
Къщата изглежда правена без проект и има неща, които не се правят така (четворките са едно от тях). Има много къщи като твоята, които десетки години са издържали слаби и средни земетресения. Проблем ще е при по-силни. Също много зависи от района.

Има ли поне някаква колона, може да е вътре посредата? Колоните заедно със стълбището, поясите и гредите играят роля при земетресение плочите да не се хлъзнат на страни по зида.

Не виждам също да има пояс на плочата, който да разпределя теглото върху носещите зидове. Такова изпълнение често се среща при стари згради правени без проект, като и при стари сгради с проект, но строени по строителни техники от чужбина. В запана европа още строят така, но там не е така земетръсно. Първите сгради с железобетон са правени подобно на техните, защото българските строителни инженери са учили в европа. По-късно са съобразили техниките със сеизмичността в България.

Сградата може да се подсили с външен торкрет или с външен кафез от колони и греди. Дори само да се измаже с вароциментова мазилка, това ще я заздрави много, но няма да я направи да отговаря на сегашните изисквания.
kamen_i_t - напреднал
PCL82 написа:
Къщата изглежда правена без проект и има неща, които не се правят така (четворките са едно от тях). Има много къщи като твоята, които десетки години са издържали слаби и средни земетресения. Проблем ще е при по-силни. Също много зависи от района.

Има ли поне някаква колона, може да е вътре посредата? Колоните заедно със стълбището, поясите и гредите играят роля при земетресение плочите да не се хлъзнат на страни по зида.

Не виждам също да има пояс на плочата, който да разпределя теглото върху носещите зидове. Такова изпълнение често се среща при стари згради правени без проект, като и при стари сгради с проект, но строени по строителни техники от чужбина. В запана европа още строят така, но там не е така земетръсно. Първите сгради с железобетон са правени подобно на техните, защото българските строителни инженери са учили в европа. По-късно са съобразили техниките със сеизмичността в България.

Сградата може да се подсили с външен торкрет или с външен кафез от колони и греди. Дори само да се измаже с вароциментова мазилка, това ще я заздрави много, но няма да я направи да отговаря на сегашните изисквания.
С проект е правена къщата, дори е предоставен на друга къща в съседство, с разликата, че втората е изпълнена изцяло с плътни тухли, плочи и колони, но като гледам количеството бетон и изпълнението като цяло не знам дали конкретно е в + или - спрямо двете сгради. Защо са решили така да редят тухлите, нямам на идея, на пръв поглед зида изглежда сносно правен - ясно ми е, че не всичко е перфектно и можеше да е много по - добре или поне най - малкото да е изградена само с единички, но такива са били възможностите на дядото. Греди, тухли, бетон - без плочи и без странични колони. Плочи НЯМА никъде, освен терасата, като тя е легнала на пояса и не е много дебела. Иначе къщата цялата е опасана с пояс на всеки от двата етажа/прозорци и врати, както и е изпълнена с греди - гредоред е без никакви плочи! Задната страна, където е мазето и стълбището, първият етаж е изграден почти изцяло от единички, както и след втория пояс до покрива отвсякъде са само единички - другото се вижда. Издържала е стражишкото земетресение, ако мога да го откроя като по - сериозно или айде средно, другите са по - малки, а и не се сещам конкретно, но в Стражица не е за подценяване според мен, а къщата се намира на около 20-25 километра от град Стражица, пукнатини, цепнатини и т.н. - няма. Прикачил съм назад снимки на мазето, там има известно количество бетон поне според мен достатъчно, ето и изградената стълбищна клетка:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
PCL82 - майстор
Щом е гредоред и това което се вижда са само пояси, значи че стените не са толкова натоварени. Самите пояси ми се видяха малко ниски, нормално се правят 25см.

По правило носещи стени се зидат с плътни тухли или с решетъчни тухли с вертикални кухини до 25%. Хоризонтални кухини не се допускат (четворките), защото при земетресение четворката е като като замък от карти.

Не допускай грешката вътрешна изолация, особено без топлотехнически изчисления! Това е най сигурният начин да си вкараш мухъл, защото стената ще остане по студена зад изолацията и точката на конденз ще се премести навътре в стената или направо в помещението.

Бях попаднал на еднин немски калкулатор, който теоплинните загуби и появата на конденз за различни слоееве и дебелини стени и изолации. Там проиграх една глупост, която направих във къщи с вътрешна изолация и разбрах колко вредна е тази изолация.
kamen_i_t - напреднал
PCL82 написа:
Щом е гредоред и това което се вижда са само пояси, значи че стените не са толкова натоварени. Самите пояси ми се видяха малко ниски, нормално се правят 25см.

По правило носещи стени се зидат с плътни тухли или с решетъчни тухли с вертикални кухини до 25%. Хоризонтални кухини не се допускат (четворките), защото при земетресение четворката е като като замък от карти.

Не допускай грешката вътрешна изолация, особено без топлотехнически изчисления! Това е най сигурният начин да си вкараш мухъл, защото стената ще остане по студена зад изолацията и точката на конденз ще се премести навътре в стената или направо в помещението.

Бях попаднал на еднин немски калкулатор, който теоплинните загуби и появата на конденз за различни слоееве и дебелини стени и изолации. Там проиграх една глупост, която направих във къщи с вътрешна изолация и разбрах колко вредна е тази изолация.
И аз мисля, че няма толкова какво да й тежи, т.е. че зида е сравнително ок, ама какъвто-такъв. Знам, че би трябвало да е изцяло от единички, но... въпреки четворките и това, че са като "замък от карти", макар да не отговаря на никакви съвременни изисквания силно се надявям, че къщата е що годе устойчива и има още доста живот, в нея, защото нямам намерението и ресурса да я събарям и строя на ново. За поясите да отговоря, навсякъде са по 20 см. , като където са прозорците и +/- 10 см. отстраните им до тях са пуснати 25 см. Защо са строили и редили тухлите така, защо са правили поясите така и колко е устойчива и здрава конструкцията не мога да ви кажа, но по мое мнение не е пред разпадане и силно се надявам да е така и да издържи още доста години!
Бая тухла има в нея, като не знам това плюс ли е или минус, като пространство е идеална, като устойчивост не знам. (в метри-6,60 x 4,10 x 4,50x 8.80 x 10,70 /36,70x 6 метра=220м2./).
Ще мисля вариантите с мазането първо и после ТИ, но ако не стигнат ресурсите за двете наведнъж сега, искам поне да я замажа за начало за да се спои и заздрави зида, защото както вие бяхте казали, това ще увеличи живота и устойчивостта малко или много на цялата къщичка, а след някоя друга година ако не ми стигнат парите за сега ще я направя "модерна" и ще я изолирам, след като вече е измазана или поне това смятам за най - удачен вариант от трите, благодаря!
p.v.x - майстор
Извинявам се ако съм пропуснал. Във поясите има ли заложена арматура. :rock:
kamen_i_t - напреднал
p.v.x написа:
Извинявам се ако съм пропуснал. Във поясите има ли заложена арматура. :rock:
Да... има арматура, при това яко според мен.. от вивак*ма като си слагаха чинията колко зор видяха, казаха момчетата, че такова нещо не са виждали, на сумати места се мъчиха, няма пробиване.. апък колко и каква е арматурата, реално не знам, но със сигурност има!
Изображение
Изображение
Първия и втория етаж са изпълнени по един начин и отвсякъде е опасана с пояси 20 см без изключение, като там, където са прозорците и +10тина см. от двете им страни са пуснати по 25 см, ,над всички 12 врати също има пояси със сигурност, предполагам навсякъде има и арматура.. :D :rock:
Последна промяна от kamen_i_t на вт юни 07, 2016 9:58 am, променено общо 2 пъти.
шоп - майстор
Колега, защо не помислиш на първо време за външно укрепване със стоманенобетонни колони и пояси?

Вароциментната външна мазилка нищо няма да укрепи, само ще натовариш къщата с едни 5-6 тона...

Аз лично това бих направил първо. Не бих могъл да спя спокойно ако децата ми обитават тази къща. Това че има стоманобетонни пояси нищо не значи. На какво лежат? При среден по сила ВЕРТИКАЛЕН ТРУС може да се окаже плоча върху плоча-недай си боже.
Успехи!

Тема "Поредната къща..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: