Най - вълнуващия въпрос зимно време.
jabata - специалист
venstano написа:
Това е южната фасада на къщата.Целта е къщата да бъде нискоенергийна и да поглъща слънцето когато го има.Това с отоплителната стена е добра идея, само че не виждам къде може да се постави.Мисля си отоплението да е подово нискотемпературно и да се поддържа температура не по-ниска от 10 градуса докато не сме в къщата.А и като комфорт подовото ми допада повече от радиаторите. За бързото стопляне стигнах до два варианта:
1. Няколко часа преди пристигане в къщата дистанционно да се вдига температурата на системата и ако се наложи след това да се пали камината в хола на дърва която през вътрешното стълбище за втория етаж ,отдава топлина и нагоре;
2. Да се споставят допълнително 2-3 конвектора към системата, които да обръщат бързо въздуха.
Знам че в планината не е лесно, и че там всичко трябва да е обмислено много добре.Затова и реших да пусна тази тема, за да получа съвети от хора които вече имат такива къщи и тези които са правили такива решения.
Идеята да държиш постоянно 10 градуса, не е никак лоша, и тогава става върху подовото да имаш паркет, но незнам доколко това ще натовари финансите за поддържане на къщата, това трябва да се сметне внимателно, и над сметките да се добавят едни 10%, защото опита показва че между сметнатите стойности за отопление, и реалните винаги има разлика 10 % (за съжаление винаги нагоре), не за друго, ами защото сметките са теоритични. Иначе това с дистанционното вдигане на температурата е много добре, но прекалено много се разчита на техниката, което пак повтарям за такъв район, не е най-доброто. Що се отнася за термопомпата, хубаво ама като не знаеш какво ще е времето, да не падне някой студ, вятър, сняг и да завариш външното тяло, изцяло обледенено и тя да бичи на ток. Че накрая на месеца може и да му се стъжни на човек като си види сметката за ток. Въпреки че като цяло 15см. Неопор е добра изолация, която ако се комбинира с 5 или 6 камерна дограма с ширина на профила 76, а по-добре 80 см и трислоен стъклопакет с Ка-стъкло топлинния ефект ще е доста добър.
Откъм отопление, аз лично бих предпочел пелетен котел, който да се пали дистанционно и отдалечен температурен мониторинг на вътрешната температура. И разбира се, всичко това с добри UPS-и с външни акумулатори, които могат да издържат поне 4 часа без ток. Преди да си тръгне човек неделя вечер или понеделник сутрин се напълва бункера за пелети до горе, и 4-5 часа преди да пристигне човек се пали котела дистанционно, като разбира се през останалото време се следи температурата дистанционно, и при необходимост се пали котела дистанционно колкото да повиши температурата.
И най-добре, всичко да се прави максимално независимо от електрозхранването, защото нарушенията в снабдяването по тези райони, не са никак рядкост, и шансовете да си видиш термопомпата в лед, са доста високи.
Иначе при наличието на такива големи прозорци, не мисля че въздушния слънчев колектор ще има кой знае какъв ефект.
Evgeniy - майстор
venstano написа:
Здравей Evgeniy, идеята за колектора при тези резултати много ми допада.Като поддържащо отопление когато има слънце си е направо супер. Може ли да те попитам на каква надморска височина се намира къщата ти,колко м2 е и каква е отоплителната ти система - котел-горелка-отоплителни тела.
Здравей,
Къщата ми е е 2 етажа по около 55 квадрата. Намира се в Габрово на 540 метра надморска височина. Има 5см вата със сайдинг облицовка, но съм я правил аз навремето и със сигурност имам термо-мостове особено около терасите.
Със слънчевия колектор топля около 20 кв. м. хол, обединен с кухнята, на които прозорците са много навътре, засенчени от комшийската къща. Обикновено при тези условия слънчевото вдига с около 3 градуса стайната температура.

Другото отопление ми е котел Симе 25кв с горелка Грейко, като настройките са когато няма никой да не пада под 19 градуса, а когато сме там да гони между 22.5 и23.
kartechar - специалист
venstano написа:
ако се наложи след това да се пали камината в хола на дърва която през вътрешното стълбище за втория етаж ,отдава топлина и нагоре;
След запалване на камината, през следващите поне 2 часа тя ще изхвърли голяма част от затопления от подовото въздух през комина. Камината започва да топли едва след като стените й акумулират топлина и остане само жар при затворена клапа към комина. Намирам за много правилни съветите на колегата jabata и препоръчвам да се придържаш към тях. Казвам го от опит, защото и аз имам къща в планината, макар и не на 1 200 метра.

П. п. Каква е функцията на двата соларни панела на южната фасада?
venstano - специалист
П. п. Каква е функцията на двата соларни панела на южната фасада?[/quote]

За БГВ
jabata - специалист
venstano написа:
За БГВ
Незнам аз съм много скептичен относно солар за вила, която ще се ползва има няма 1 месец през лятото. Не за друго, ами защото трябва да се сметне за колко време ще се изплати, спрямо нормален бойлер. Не за друго, ами по последни мои проучвания (отпреди 4 години), една читава соларна система изградена от до, със всичките му там помпи, клапани, тръби, електроники да следят това оновоа, UPS-и, панели излизаше около 5-6 хиляди лева. Е извинявам се, аз за тези пари ще си топля вода на бойлера на вилата точно 10 години. Да не говориме, че при един по сериозен сняг какъвто пада доста често в планината, има опасност от повреди в системата, и тогава автоматично си с поне 500 лева назад, което е тока на бойлера на една вила, за поне една годиниа (и зима и лете). Така че да слагаш нещо за 5к което е спорно че ще го имаш, само и само да кажеш че го имаш е безумие.
Относно цените, това са отпреди близо 6 години, и може да не съм попаднал на правилната фирма, но дори и на 3 да падне си е много за един нищо и никакъв колектор.
Едни съседи си сложиха тогава колектор, наляха 7к в цялата система, то беше някаква супер дупер фирма, то беше чудо, и след една година експлоатация хоп едно лято прегря и ето едни 5-600 лева за ремонт, после на следващата година една градушка и хайде пак толкова. И какво се оказва, за 2 години само от експлоатационна поддръжка е платил, точно толкова аз за ток за тези 2 години. И това всичкото за някакво някакво неще еко, чието производство не е кой знае колко еко? Аре нема нужда. Аз повече от 1к за соларна система за топла вода не давам, не за друго, ами всичкото е безумие.
kartechar - специалист
Както е записано в проекта "соларен панел", останах с впечатление, че ще произвежда ток. За БГВ са соларни колектори. То не че не може с произведеното електричество да се подгрява бойлера, ама тогава сметката съвсем не се връзва :? .
naskov - майстор
venstano написа:
naskov написа:
Имам монтажи и на 1200 и на 1400м н.в. Слагам пропилен гликол на -10, -15 и няма проблем. Термопомпите работят на -20, така е, просто тогава колкото харчат, толкова топлят. СОР единица :wink:
A като марка, какви термопомпи си ползвал за такава н.м., и с гликол пълниш тръбите в подовото предполагам.
На такава надморска височина имам отоплителни инсталации само на тв. гориво, нафта и пелети. За термопомпите на тази височина нямам преки впечатления. Иначе около яз. Доспат, който е на 1200м марковите климатици насмогват.
Evgeniy - майстор
Не е задължително системата да е скъпа. Много хора си направиха дрейн бек системи, които са особено подходящи за вили. Още повече може да се направи така, че след зтопляне на БГВ да топли радиатор примерно.
venstano - специалист
Здравейте,
Карам подред:
Към jabata - За ползването на къщата съм писал че ще е целогодишно и не е вила, просто през няколкото зимни месеца когато се стъмва по рано от понеделник до петък ще се нощува в града, а в петък-неделя в нея.За останалата част от годината постоянно ще се живее там. Имам дете с белодробни проблеми и ще трябва всеки свободен час да сме там заради въздуха. Соларните колектори са на терасите, за да може ако ни няма по дълго да се покриват,и за обслужване е по лесно, a и както каза Евгени има и Drainback системи.
Към naskov - Може ли да те помоля за съвет какъв пелетен котел или термопомпа би сложил в моя случай.
Благодаря предварително.
jabata - специалист
venstano написа:
Здравейте,
Карам подред:
Към jabata - За ползването на къщата съм писал че ще е целогодишно и не е вила, просто през няколкото зимни месеца когато се стъмва по рано от понеделник до петък ще се нощува в града, а в петък-неделя в нея.За останалата част от годината постоянно ще се живее там. Имам дете с белодробни проблеми и ще трябва всеки свободен час да сме там заради въздуха. Соларните колектори са на терасите, за да може ако ни няма по дълго да се покриват,и за обслужване е по лесно, a и както каза Евгени има и Drainback системи.
Към naskov - Може ли да те помоля за съвет какъв пелетен котел или термопомпа би сложил в моя случай.
Благодаря предварително.
Извинявай, но понеже писа че ще е петък до неделя, авотматично реших че ще е вила.
Иначе ако са на терасите, и могат лесно да се покрият тогава си струва.
А що се отнася до котел, аз бих заложил на Грейко. Котел + горелка. Първото което е, горелката може да похапва и по нискокачествени пелети, управлението на горелката е Натурела, което в момента мисля че е оптимално и като качество и като функции.
Иначе ако ти се дават пари, може да си вземеш и някой полски котел с GSM модул, възможност за командване през интернет и т.н.

Тема "Отопление и БГВ за къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: