Най - вълнуващия въпрос зимно време.
syncho - майстор
Защото за телефонист съм виждал монтиран котел 30кВ на 80м2 апартамент, ама това защото някой много мъдър го е решил да го направи. Та за това го казвам, защото не е ясно кой, какво и как е направил или измислил/му се иска да прави.

И искам да ми обясниш каква ти ползата от обединяването на двете системи в случая.
olelemaiko - специалист
ами то търговци не като теб могат да ги натворят тез небивалици.щото има в склада.не казвам че ти си от тях.а тука нещата почват от нула.за буфера си питал гледам.ти като не знаеш кои ли ше знае.за това тъи съм се кръстил.чета тук и само олеле майко викам.
mindless - специалист
По темата с термопомпата и буфера ще спомена само някои неща за размисъл. По принцип дали е нужен наистина е въпрос на правилна преценка и прецизно изпълнена инсталация.
Буфера има предимства и недостатъци, но кои ще са в превес, зависи от конкретната отоплителна система.

В случая с термопомпа въздух/вода е нужно да се преценят някои неща. Ако се разчита изцяло и само на нея за отопление, то тя ще трябва да е предвидена да може да покрива топлозагубите при много ниски температури. Това обаче ще я направи относително мощна за по-топлите дни и преходните периоди, защото при термопомпа въздух/вода ефективноста спада заедно с температурата, а обратно на това се вдигат топлинните загуби. По спомен само, пускал съм някъде из темите, че подобни помпи при -7ºC термопомпите имат СОР < 2,5 а при -15°С е под 2 и тук говоря за качествени маркови термопомпи.

Поради гореизложенито, подобна термопомпа ще има номинална мощност, която ще е голяма за отопление в преходните периоди и вероятно ще работи на много кратки цикли, което ще води до високи сметки за ток и амортизация на самата термопомпа.

Друг риск от липсата на буфер е, че ако по някаква причина се наложи да не се отоплява във всички помещение, това ще намали циркулиращата вода в системата и отново ще доведе до кратки цикли на работа или направо до спиране на термопомпата, защото трябва да се следи и изискването за минимална циркулация. Ако има буфер, дори при напълно затворени кръгове на подовото, няма да има проблем за термопомпата.

В конкретни ситуации при инсталации с много соларни панели за подпомагане на отоплението като ТУК буфер също може да влезе в употреба.

Най-добре без буфер работят термопомпите земя/вода, защото тяхната мощност може да се изчисли точно, поради факта, че топлоизточникът им почти не се променя.

Към недостатъците за буфера могат да се споделят, топлинните загуби на самия буфер. Факта, че при наличие на буфер обикновено се произвежда повече топлинна енергия от необходимата. Самата система е по-скъпа и по-сложна, има още една циркулационна помпа и повече неща за чупене.

Като цяло дали е нужен буфер или не е добре да се реши от квалифициран човек, който е в състояние да прецени предимствата и недостатъците.
Последна промяна от mindless на ср фев 01, 2017 1:04 am, променено общо 1 път.
syncho - майстор
Като цяло да се топлиш с термопомпа въздух/вода при температури под -5С е много трудно и аз лично нито го предпочитам, нито го препоръчвам. Да не говорим, че има вероятност да излезе и по-скъпо от конвенционално отопление на ток (конвектори), заради постоянното размразяване на външното тяло независимо колко е скъпа термопомпата.

При външни температури над -5С е добре и наистина излиза на сметка, но времето не можем да си го поръчваме за съжаление.
шоп - майстор
syncho написа:
Като цяло да се топлиш с термопомпа въздух/вода при температури под -5С е много трудно и аз лично нито го предпочитам, нито го препоръчвам. Да не говорим, че има вероятност да излезе и по-скъпо от конвенционално отопление на ток (конвектори), заради постоянното размразяване на външното тяло независимо колко е скъпа термопомпата.

При външни температури над -5С е добре и наистина излиза на сметка, но времето не можем да си го поръчваме за съжаление.
+1 много точно написано

Под -5 или -7 градуса е по-разумно да се ползва или директно подгряване с ел. нагревател или алтернативно отопление с твърдо, течно или газообразно гориво.

Знам, че ще има опоненти върху тези наши мисли, но при КОП 1.5 дали си заслужава разхода от амортизация на сърцето на термопомпата-компресора?
olelemaiko - специалист
и аз съм съгласен вече с сънчо и шопа.ама за това е хубаво да има буфер.дали ше е електрическо или обикновено котле да се заменят при по голям студ.а и в буфера може да има нагревател.
syncho - майстор
От това, което написа не става ясно защо ще е хубаво да има буфер.

Дори аз съм твърдо против ел котел. По-добре ел конвектори, от колкото ел котел. А за нагревател в буфера е пълен абсурд. В бойлера си е направо задължителен, но в буфера - никакъв смисъл.
olelemaiko - специалист
отказвам се.с търговец приказка не става.човека говори за 300 квадрата подово. за какви конвектори се говори. за котлето и нагреватела казвам че може. не че трябва.
syncho - майстор
Ама ти само търговец, та търговец... ами вземи се обоснови малко. Ако зависеше от мен си пляскам газта или се вързвам към най-близкия ТЕЦ и ми е все тая. Не го карам да си слага конвектори, а просто казвам, че е по-икономически обосновано, ако трябва да избира дали да слага ел котел.

И да ти кажа под секрет, че освен търговец съм и монтажник от около 15години, така че знам какво говоря :)
olelemaiko - специалист
ама аз знам че имаш опит.знам че знаеш че има и комбинирани буфер боилер. и по нагоре човека е писал за буфера.и аз ли да пиша.и да се повторя.пита се за подово.и не се сърди.не сме малки.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: