Най - вълнуващия въпрос зимно време.
popovvv - специалист
До Anton ss,
В мойта баня вместо лира съм сложил 3 глидера 500мм, температурата достига 27-28гр/като в баня/.На долната тапа на радиатора е монтиран кран през който пълня и празня системата, всичката вода изтича на пода в сифона.При пълнене или доливане на системата наливам вода докато потече през преливника, който както писах преди е изведен в банята.При загряване излишната вода също отива в сифона.По този начин не е необходимо при пълнене непрекъснато да ходите до разширителя да следите колко е нивото.
Водния език при Прити, представлява таван на П образната водна риза но изпълнен така, че пламъка да го облизва отдолу и отгоре преди да отиде кум отвора на димоотвода.
Относно разположението на колекторите в банята аз не бих го направил по следните причии:
-за закрепване на колекторите и тръбите се използват доста голям брой скоби с дюбел и винтове, което значи голям брой дупки във фаянса.
-стените на баните се мият сравнително често и то с агресивни препарати,за PEX-AL тръбите това не е от особенно значение, но за металните колектори, ракорди и др. е лошо.
-след измиване с препарати се препоръчва обилно промиване с вода,какви ще са напреженията при рязкото охлаждане на тръбите и колекторите?Как ще предпазите помпата.Внимание тя е под напрежение 220в.
-в банята прикриването на тръбите е по трудно, а те след време губят белия си цвят и пожълтяват
Магистрала ф20 до колекторите е възможна, но и рискована.Ако изпълнението е с много колена, тя ще бъде с голямо динамично съпротивление и ще намали пропускателната си възможност.
Takezo Sensey - модератор
Четох мнения за пренос на Kw през различни ф/

Антониоооооооо , драсни една скица да поразсъждавеме "спецовете" , пък ще ти кажа кое къде и как , ....а това с колекторите , мой съвет го забрави. Лично мнение де не го налагам.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не ти трябват колектори - при това разположение схемата ти е следната:
Тръгваш с ф25( или мед ф22, както каза някой горе) от камината до банята, оттам разклоняваш един клон до бойлера с ф20 и втори клон ф20 до спалнята, с отклонение ф16 за лирата. От спалнята до хола - ф16, това е!
popovvv - специалист
Преместете разширителя над лирата и го включете към някой от горните и
отвори,така спестявате тетка.Какво налага радиатора в хола да не е под прозореца?
popovvv - специалист
Примерна схема

Прикачен файл

парно.jpg
тръбна разводка
парно.jpg (13.66 KиБ) Видяна 4877 пъти
anton_ss - специалист
Радиатора в хола не е под прозореца защото той е много ниско.А и струвами се ,че разтоянието ще е много дълго.Няма ли да се получат топлинни загуби? :? Препоръчват ми камина на Дипломат Хелиос ТА1,14+3KwЩе бъде ли достатъчно за 4,5кв за хол/ 3,1кв за спалня и 1кв баня + 3кв за бойлер?И още нещто, разш.съд ще бъде само 0,5м над бойлера ще са достатъчни ли?
Petyr - специалист
anton_ss написа:
Радиатора в хола не е под прозореца защото той е много ниско.А и струвами се ,че разтоянието ще е много дълго.Няма ли да се получат топлинни загуби? :? Препоръчват ми камина на Дипломат Хелиос ТА1,14+3KwЩе бъде ли достатъчно за 4,5кв за хол/ 3,1кв за спалня и 1кв баня + 3кв за бойлер?И още нещто, разш.съд ще бъде само 0,5м над бойлера ще са достатъчни ли?
Има и по-ниски глидери, а за какви топлинни загуби говориш, нали ако се "губи" топлина то пак ще отива в жилището :) Ще имаш по-големи хидравлични загуби, т.е. помпата ще бачка повечко, но все пак разликата в консумацията й не би трябвало да те накара да направиш фаталната грешка и да си прецакаш конвекцията. Ако чак толкова държиш радиатора да ти е срещу прозореца, то ще се наложи да сложиш конвектор (радиатор с вентилатор), ако искаш да не се разболееш в хола.
popovvv - специалист
Камината е достатъчна за мощностите които ще инсталирате.Смятам, че височината на разширителя е приемлива.Препоръчвам монтиране на радиатора в хола под прозореца.Не забравяйте да сложите кранове на изходите на серпентината на бойлера и обезвъздушител.Бойлера е добре да се включва към системата когато е достигната номиналната работна температура.
LazarGanev - "Велик майстор"
popovvv написа:
Бойлера е добре да се включва към системата когато е достигната номиналната работна температура.
То и цялата система е добре да се включва тогава, иначе камината не гори добре. Става с един обикновен термостат, чийто осезател контактува с изходящата тръба.

Тема "Кои са,найстина правилните коефициенти?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: