• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,
опитах се да намеря тема за това, което съм си наумил, но не намерих дори и по чужбински форуми.

Накратко - апартамент около 90 квадрата с пелетна камина 12КВ, намираща с в хола. По случайност или не, апартаментът(по точно хола) се намира точно над избеното ми помещение, където са разположени разширителен съд, колектори, пълначка, помпа. Имам опит само една година с тази камина и инсталация - всичко е сметнато чудесно, работи много добре, консумацията не е голяма, като се има предвид, колко студена беше зимата.

Имам желание да усъвършенствам системата в следните точки

1. Искам да изкарам вентилатора извън камината, тоест в избеното помещение, за да мога да ползвам външен въздух, по този начин ще намаля значително и шума в помещението. Камината черпи вече затоплен въздух и го гони през комина, при спиране вентилатора работи на по-високи обороти към 20 минути на по-високи обороти, с цел изгаряне на всичко в горелката плюс охлаждане до степен безопасна. През това време отново изсмуква топлината от помещението.
2. Искам да усвоя топлината която отлита в комина - убеден съм, че загубите през кюнеца са сериозни.

По отношение на точка 1. се сблъсквам със следните проблеми:
-докарвайки външен СТУДЕН въздух, ще охлаждам горивната камера и не мисля, че това ще се явява подобрение на системата.
Изхождайки от този казус и търсейки начин да усвоя топлината в кюнеца, ми дойде на идея да си направя топлообменник въздух/въздух, с който да загрявам входящия студен въздух, подобрявайки горенето в камерата.
По същата логика бих могъл да направя и топлообменник въздух/вода който да затопля предварителното връщащата вода преди постъпването и в котела.

Някой правил ли е такова нещо по инсталация? Какво бихте ме посъветвали?

Благодаря предварително,
Нестор
шоп - майстор
Аз имам монтиран рекуператор на комина тип въздух/въздух. Купешки е инкосов. Имах намерението да го правя сам, но не ми остана време.

Топлинта на газовете, които отиват в атмосферата са около 60 градуса без да имам конденз. Нужно е сухо гориво.

Въздуха подаван към горелката е около 40-45 градуса според степентта на вентилатора.


С две думи супер доволен съм.
Evgeniy - майстор
По първа точка - огледай добре къде е вентилатора. При камините е задължително да е на изодящите димни газове, така, че едва ли ще можеш да го пратиш в мазето. Виж, въздухоявод за външен въздух до камината може да си направиш.
шоп - майстор
Така е. Камините са с димосмукателен вентилатор. При желание обаче всичко може да се направи.

Смукателят може да е в избата. Въздуха може да преминава през рекуператора и от там затоплен в камината.


Този отоплителен сезон подготвям котела ми освен въздушно-въздушен топлообменник да има след него и един водно воден.
Идеята ми е 100% кондензен режим и температура на димогазовете под 20-30 градуса.


За целтта мисля да комбинирам нагнетателният вентилатор на горелката с димосмукателен заради повишеното пневматично съпротивление на димосистемата.

Водният топлообменник ще е от 120 литров неръждаем бойлер на твърдо гориво от 4мм ламарина:-))) нека изгние от конденза:-) През него ще прокарвам проточно сондажна вода с температура 13,8 градуса и затоплена до към 30 градуса ще се подава на основният рекуператор на къщата ми като първично подгряване на свежият въздух.

Имам идея и затоплена вода до към 25 градуса от водоводният топлообменник да се складира в цистерна и нощно време от там да черпи енергия термопомпата ми.

Малко сложно го обясних :shock:

Прикачен файл

SAM_9223.JPG

Прикачен файл

SAM_9224.JPG

Прикачен файл

SAM_9225.JPG

Прикачен файл

SAM_9226.JPG
Вентилаторът не е димосмукателен, а е на входящия въздух - никакъв проблем не е да го закарам в избата. Иначе, ако правя топлообменник въздух/вода, то ще е част от системата, тъй като бойлера и без това си е свързан. Чудя се дали не е проблем охлаждането на газовете в комина. В
Момента, след инспекция, комина е съвсем чист заради високата температура на газовете. Проблем с тягата също не очаквам да имам - височината на комина е 10 метра и само аз го ползвам. Серпентината ще е неръждавейка и в двата случая така, че дертове с конденз няма да имам.
шоп - майстор
danzig написа:
Серпентината ще е неръждавейка и в двата случая така, че дертове с конденз няма да имам.
Нали топлообменника ще е въздух въздух? За каква серпентина говориш?

Аз бих си направил или купил това на снимката. Може да направиш декоративна кутия от пожароустойчив ГК за да е приятно за окото.

П.П. Премерил ли си температурата на димогазовете? Това е първото нещо, което трябва да направиш за да няма после мирише, тече, конденз, катран, помощ:-)

Прикачен файл

vyzdushen toploobmennik za kamini na vazduh_pic1-600x600.jpg
vyzdushen toploobmennik za kamini na vazduh_pic1-600x600.jpg (49.8 KиБ) Видяна 3436 пъти
Хей, точно такова чудо като на снимката търся и досега не съм успял да намеря купешко. В нета ли намери снимката или си е твоя?
Температура на газовете не съм мерил, но нямам дертове с катран и конденз. Мислех да сложа спирала в кюнеца и тя да е играе роля на топлообменник(тоест такова като на снимката, но вместо тръба в тръба слагам серпентината).

Това ми се вижда най-добрия начин да затопля входящия въздух и да намаля загубите на топлина от комина. Обмисляйки този вариант ми дойде идея, че направо и вода мога да топля вместо въздух - това е причината в първия пост да споменавам направа на обменник въздух/вода който да затопля допълнително водата преди да постъпи в камината.

Най-важното за момента е да намеря решение как да затопля входящия въздух. Мислех си и да направя нещо като колектор до горивната камера, който да се нагрява от огъня, но това означава много рязане и преработки по камината, а искам да го избегна. В избеното помещение за което говоря, температурата не пада под нулата. Имам чешма и си я оставям без да изпразвам тръбата, не е замръзвала в най-големите и продължителни студове. Тоест, засмуквания външен въздух няма да бъде свръх охладен, но ще е чувствително по-хладен. Вкарам ли топъл въздух, що повиша КПД то веднага - това е целта. Дето се вика, ще сложа турбо на камината. Всичко това, което замислям няма да налага никакви промени по по отношение на дебит и напор на подавания въздух. Мисля си, че дори и с повишената температура от изгарянето, заради топлия въздух ще се компенсира донякъде охлаждането на газовете, един вид на изхода на комина температурата е същата като до сега, пелетите вървят по-малко, в помещенията е по-топло :)
шоп - майстор
danzig написа:
Хей, точно такова чудо като на снимката търся и досега не съм успял да намеря купешко. В нета ли намери снимката или си е твоя?
Не сте търсили както трябва:-))) Такива топлообменници за камина има на много места, дори и в строителните хипермаркети. Няма да давам линкове за да не се счита за реклама. При първото търсене в гугъл и излизат над 5 фирми....

Първата снимка ( от серията 4 снимки) е на моя топлообменник

Последната е от нета.

Досега трябваше да сте премерили температурата на димогазовете иначе само теория и празни приказки. Имайте впредвид, че когато започнете да теглите да кажем 50м3 въздух на час от мазето температурата може там да падне и доста под нулата.

Аз имам закопана 20-30 метра ( вече не помня колко точно) канализационна тръба ф160 ( по спомен ) на около 1-1,2 метра под земята и тя играе ролята на грунтов пред подгревател на въздуха в котелното.

Сигурно сте чели темата: "комина мечта или как да уловим топлината беглец" Там също съм качил доста мои снимки и е разисквано.
Наистина съм търсил и продължавам да търся под най-различни комбинации за такъв топлообемнник, за сега съм намерил само на едно място - от неръждавейка, по спомен струваше колкото един радиатор. Ако не ти е проблем, изпрати ми линк на лично съобщение - ще съм благодарен.

Нямам термометър за мерене на газове, не предвидих да монтирам и директно една сонда на кюнеца. Предполагам са доста горещи, тъй като не видях и грам катран по тръбите. Имаше си единствено добрите стари сажди

Безспорно, най-добре ще се получи ако пусна паралелна тръба в комина, не мога да кача вентилатора на покрива. твърде слаб е, а не става за горещи газове. Ако сложа вентилатор за горещи газове камината няма да може да го управлява.
andy_forresite - майстор
Ако въобще трябва да правиш някакво подобрение, то според мен трябва да е в посока посочения от Шоп топлообменник въздух-въздух. Камината не трябва ли да взима въздух отвън? Чете ли инструкцията за експлоатация?
Трябва да прекараш тръба (pvc или гофре за въздуховоди) от избата до топлообменника и от топлообменника в отвора за взимане на въздух от камината.
Също, пак според мен, трябва да си сложиш смесителен антикондензен вентил за входа на водата към камината (гарантирана опр. температура на връщащата вода). Всичко друго го виждам като излишна разправия и загрозяване на пейзажа. С оглед последното, топлообменникът е добре да е купешки че да има вид. Да беше котелно, става текезезарската и всякак, ама това ти е вътре в стаята, пред очите всеки ден. Освен да работи, трябва да има добър вид.
Аз си поръчах да ми направят топлообменник "пушек/вода" и от него водата влизаше във входа на котела. Майсторът не могъл да го направи с 47,1 мм тръби, а с 41 мм. Така сечението на 10-те тръби, през които излиза дима, стана еднакво с това на кюнец ф130 мм, а аз исках да е повече, за да не бърка тягата. В кюнеца димът излиза през една тръба и може да се връцка всякак, а тук са от 10 места по малко. Съответно тягата намаля и не съм увеличавал над 12-13 kw, което ми вършеше работа де. Пламъкът беше аха-аха ... на ръба да се върне назад към гофрето на горелката. Това ако го имаш ще ти върши по-добра работа от нагряването на входящия към камината въздух. Тук пушека ти грее водата и кондензът е почти сигурен според как гори огъня. Това в стаята не знам дали е добре. По-скоро не. Проблем е и това, че се слага на димоотвода в стаята и просто не е работа ...
  • 1
  • 2

Тема "Серпентина в димоотвода?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: