• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,
Моля ви за помощ и компетентно мнение. Наложи се да преместим лирата в банята от една стена на друга заради ремонт. Майторите прокарха тръбите по тавана. В момента лирата не загрява. Отговорникът от Топлофикация за нашия блок обясни, че новите тръби е трябвало да минават по пода под плочките, защото точката на обезвъздушаване трябва да е най-високо. Разбира се сега няма са си разбиваме новата баня и да преправяме, просто оставаме без отопление в банята. Майсторът, който ни премести лирата и постави тръбите на тавана казва, че това се пълни глупости и го чакам да дойде да види. Моля ви кажете кой е прав, може ли да работи лирата, ако тръбите минават по тавана?
m.eit - специалист
datanassova написа:
Здравейте,
Моля ви за помощ и компетентно мнение. Наложи се да преместим лирата в банята от една стена на друга заради ремонт. Майторите прокарха тръбите по тавана. В момента лирата не загрява. Отговорникът от Топлофикация за нашия блок обясни, че новите тръби е трябвало да минават по пода под плочките, защото точката на обезвъздушаване трябва да е най-високо. Разбира се сега няма са си разбиваме новата баня и да преправяме, просто оставаме без отопление в банята. Майсторът, който ни премести лирата и постави тръбите на тавана казва, че това се пълни глупости и го чакам да дойде да види. Моля ви кажете кой е прав, може ли да работи лирата, ако тръбите минават по тавана?
Когато фактите говорят,боговете мълчат.Ясно и точно техника от топлофикация ви е обяснил проблема!
:weedman:
Hoвoceлckи - майстор
На най-високата точка, ако се налага, просто се слага обезвъздушител. Моите тръби минават току под тавана, но даже нямам нито един обезвъздушител и системката си работи перфектно.
kozl - майстор
Не стана ясно каква е схемата на захранване на отоплителните тела, но да приемем, че е лъчева. За да прекарат тръбите по тавана вероятно си има причина, като може би да не разбиват пода. В противен случай аман от майстори. Много непрактично решение. Ако тавана е окачен да добавят обезвъздушители.
Обаче от как се нанесохме в нашето жилище преди 15 г ние лирата в банята не сме ползвали. Банята е вътрешна и не се налага допълнително отопление.
Последна промяна от kozl на ср дек 06, 2017 7:56 am, променено общо 1 път.
fbr - майстор
При монтаж на тръби по тавана, се получава следната ситуация. Тръбата придобива формата на обърнато U , и при напълване на системата, въздуха се събира в горната хоризонтална част и е с налягане, равно на налягането на системата спрямо атмосферното. За да я избута тази въздушна тапа, помпата трябва да преодолее това налягане. Има начини за справяне със ситуацията. Да се затворят всички други радиатори, за да може целия напор на помпата да действа само на участъка с проблемната лира. Отварянето на обезвъздушителя на лирата през това време, може да подпомогне процеса. Но остава вероятността от периодично трупане на въздух в тази част. Разбира се, при системи с ниско статично налягане, въздуха се отстранява много лесно, даже да не се разбере че има проблем, но на втория етаж на 8 етажен блок, какъвто може би е случая, няма да е лесно, дори невъзможно, понеже няма достъп до другите консуматори. Ако няма възможност да се избегне такъв монтаж, трябва да се предприемат мерки за обезвъздушаване на тази част, както посочиха писалите преди мен.
jabata - специалист
Без да съм наясно каква е причината да прокарат тръбата по-тавана, почти съм сигурен че тя е, защото така им е било най-лесно. Все пак да не забравяме че един майстор, ако не му висиш на главата, ще направи всичко както му е най-лесно и най-бързо.
Що се отнася до обезвъздушаването, единствения вариант е да отвориш крана на лирата, и бая вода да източиш за да можеш да я обезвъздушиш. Но ако над тебе има още 2-3 етажа, много зор ще видиш докато я обезвъздушиш, да не кажа почти невъзможно.
Според мене, най-доброто което можеш да направиш, е да викнеш майстора който толкова знае, да обезвъздуши този участък. Ако не може, да преправи системата за негова сметка. Само така ще се научи да не си позволява друг път да прави такива своеволия. Все пак, като е направил нещо, е редно да поеме и гаранция.
Иначе техника от топлофикация е абсолютно прав. Просто този тип обезвъздушаване, ще е заобикаляне на проблема.
torbalan - Дървен философ
fbr написа:
...Разбира се, при системи с ниско статично налягане, въздуха се отстранява много лесно, даже да не се разбере че има проблем, но на втория етаж на 8 етажен блок, какъвто може би е случая, няма да е лесно, дори невъзможно, понеже няма достъп до другите консуматори.
Ако затвори топлия кран на лирата и отвори обезвъздушителя, няма ли да стане?
fbr - майстор
Топлата тръба ще си остане с тапа. Трябва да развие и тръбата преди крана.
torbalan - Дървен философ
fbr написа:
Топлата тръба ще си остане с тапа. Трябва да развие и тръбата преди крана.
То първата ми идея беше да се свали лирата, да се запълнят тръбите, да се монтира лирата и тогава да се обезвъздуши само лирата... В къщи съм го правил това, защото половината радиатори са ми под тръбите...

Ама реших, че може да мине само през обезвъздушителя...
Здравейте, отново. Благодаря на всички ви за съветите и мненията по темата. Ще внеса малко повече яснота - правихме цялостен ремонт на банята, къртене на плочки, всичко. Значи, тръбите спокойно е можело да минат по пода, но вероятно както казва jabata - по тавана им е било най-лесно. Таванът е окачен - гипсокартон, на 2 нива, има лед осветление. Ние сме на 7 от 14 етажа ЕПК. На 8-мия етаж е краят на първия цикъл или както се казва - извинявам се за неточностите. Схемата на захранване не мога да кажа каква е, не съм наясно. Блокът е строен 90-те години. Има си тръби вертикални, които минават през стаите. Доколкото разбирам изходът е да свалим тавана и да се сложи обезвъздушител там, което ще е голяма хамалогия но туй-то.
  • 1
  • 2

Тема "Тръби на парното по тавана" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: