вт окт 30, 2018 6:38 pmsaraneron написа: Колеги,при мен се случват странни неща със системата ,която възстанових преди седмица. Сутрин ,налягането в системата е 3 бара ,като напече и завърти помпата става 3.2/3.4 до тук нормално.Вечер ,като залезе слънцето отново 3 бара.ОБАЧЕ ,по късно ,като се запали камината и се пусне парното ,което загрява и бойлера през втората серпентината, налягането в солара пада на 1.4 бара.Сутринта при изгаснала камина налягането в солара отново е 3 бара?Няма физическа връзка между солара и парното ,освен общия бойлер. :проба:Ако допуснем, че имаш неточности в изложеното обяснение, то възможно е вечер налягането в солара да пада с понижаване на Т на водата в бойлера. Като се стопли бойлера от камината и налягането в солара пак се качва. Което пък прехвърля подозрението в-у РС, че не може да поеме разликата в обема, вследствие температурното разширение на течността. Проследи зависимостта налягане на соларната инсталация с Т в бойлера.![]()
Приемам, че като си източвал соларната инсталация, бойлера е бил пълен и под налягане, което подсказва, че няма пробив м-у соларна серпентина и водопровода. И все пак колко е налягането на водопровода?
Пример от соларната инсталация на сина (няма втора серпентина за друго подгряване) заредена с пропилен гликол. Започна да сълзи по резбите на фитингите от медните тръби към бойлера. Сина видял ама си трае и забърсва пода. Аз го установявам значително късно след прокапването, при поредното гостуване стрелката на манометъра в солара беше на нулата. Обаче в това състояние бойлера се загряваше от слънцето и при повишаване на Т на пропиленгликола налягането се вдигаше по манометъра. Т.е. вследствие на теча, обема на пропиленгликола е намалял и по този начин РС не може да компенсира температурните разлики в обема на пропилен гликола в системата и при охлаждане дори се получава вакум(манометъра е на нулата).