Щом се споменава "Камарата на инсталаторите в БГ" сигурно е от Пловдив, но това за камарата е несериозно, също като "обученията", които провежда "камарата"
! 


чет мар 21, 2019 9:06 pmtzetz009 написа:Тази препоръка много ми хареса, благодаря!чет мар 21, 2019 7:38 pmdyodi написа: ... а аз какви критерии/стандарти да поставя на електроинженера? Как може да искам нещо, което не знам какво е?Е щом ще се кърти пак . На първо място е второ ел табло в кухнята и никакви разклонителни кутии зад кухненските шкафове !
![]()
![]()
![]()
чет мар 21, 2019 10:13 pmantonioven написа: И аз правих скоро ремонт на стар апартамент, при мен също до таблото инсталацията е двупроводна, ДТЗ-та си работят нормално, три броя, едно комбинирано с директна линия за бойлера, и две чисти за останалите консуматори. Пуснах тръби с ПВА-2 като във всяка стая има контакти и към двете дтз-та. за осветлението ползвах старите линии но направих и нови, кухненската печка е на самостоятелна линия 4 квадрата с 32А предпазител.Благодаря за споделения опит и мнението. Снощи временно нямахме ток, а днес до обяд и Интернет, затова за известно време изчезнах от форума, но, докато си седях на тъмно, получих просветление: може би човекът ме е посъветвал пералнята да е на отделен токов кръг, за да може да се сложи ДТЗ, а не толкова заради консумираната мощност.
Старата двупроводна инсталация също си стои и тя е вързана за ДТЗ но не се ползва, предпазителят и е изключен. Къртенето е голяма хамалогия, никога вече не бих се навил да кйртя канали в бетонни стени, по практично е да се използва мостов кабел. Относно пералнята при мен е нова индезид, скоро реших да измеря колко енергия изразходва за едно пране, включих и едно уредче и видях че максималният и товар е 1.8-1.9 киловата, хладилника едва ли е повече от 200-300 вата не е проблем да са на един кръг.
viewtopic.php?f=11&t=57982&start=120
чет мар 21, 2019 10:23 pmmironcho написа: Този дето е сменил 3х1.5 с 2х2.5 не го пускайте повече да ви работи. Верно, че дали е достатъчно 3х1.5 зависи от избрания климатик, ама защо не е сложил 3х2.5mironcho, успяхте да ми обясните нещата така, че да ги разбера и приема, много Ви благодаря. Тези дни се уговорих с архитект да направи архитектурното заснемане на жилището, т.е. започвам отначало. Бях говорила с електроинженер проектант, но той се отказа от задачата, като разбра, че нямам файл с архитектурно заснемане.![]()
На кратко (надявам се):
- Старата инсталация, ако върши работа - няма нужда да се подменя, но си струва ако правите пълен ремонт. Обикновено контактите в старите апартаменти никога не стигат и по земята се точат удължители и разклонители, което не е безопасно и хич не е красиво.
- Не е проблем в едно жилище да има части с дву и трипроводна инсталация. Според мен е добре да се прави с мярка и да не се изпада в параноя или непукизъм - и двете са еднакво вредни.
Истината е че при ремонт на на ел.инсталацията трябва да я изпълните новата част по сега действащите норми - трипроводно и ДТЗ на всички контактни излази. За това мисля, че следното минимално знание би ви било от полза:
- всички нови линии се изпълняват трипроводно с кабел 3х2.5 за контакти. Ако фурна и плот са на един предпазител е добре да се пусне 3х4.0 и близко до мястото на свързване на уредите да се разклони на две с кабел 3х2.5 или направо в тази точка да се свържат с клеми (твърда връзка) двата уреда.
- Това, че линията от електромера до апртаментното табло е двупроводна не е пречи на ползването на ДТЗ. Поставянето на ДТЗ НЕ изисква промяна на инсталацията преди мястото в което е поставена! Това, че някои го правят или горещо го препоръчват защото те са го направили без да е неотменимо нужно е съвсем отделна тема.
Не знам, до колко искате да станете поредния форумно кварифицирал се електротехник, но ми се струва излишно губене на време да четете онази безкрайна тема за ДТЗ, в която повечето от даващите съвети са специалисти по всичко друго но не и по електричество. Доста от най-активните са минали по вашия път, понаучили са нещо и след куп перипетии нещата са се случили и се чувстват задължени да споделят техния опит и да твърдят, че направеното при тях е най-правилното (не изобщо правилно, а най-правилно).
Затова, съветвам Ви да си намерите проектант, да му дадете скица на помещенията с отбелязано къде какви контакти и осветление искате имате, или поне какво и как е разположено обзавеждането Ви за да ви направи проект, който да бъде спазен от който и да е монтажник нает от Вас. Съответно проектнта да провери изпълнението. Най-вероятно проекта ще стане в крайния си вариант на 2 или 3-та редакция (зависи колко ви е близък проектанта или колко му плащате). Направете си проста сметка, че след още няколко смени на кабели, ДТЗ и предпазители дали няма да сте надминали цената на свестен проект. Ами ако вече сте боядисали и тогава се окаже, че нещо е пропуснато - къртене, гипс, боя...
Има още нещо, което почти никой не прави. Промяната на инсталацията (проекта) може да бъде заведен/утвърден/узаконен (не съм наясно с терминологията) в общината и така, ако по някаква причина стане пожар или някой уред се скапе няма да ви откажат обезщетение по застраховка с довода, че има правени незаконни промени в ел.инсталацията. Да незаконни, това, че всеки го прави и общината (и домсъветите) не им дреме е друга тема.
А за дивотията - второ табло в кухнята на апартамент 65кв.м изобщо не ми се коментира. Виж, ако кухнята е на 15м от апартаментното табло - тогава, може би... И все пак това е жилище, не е ресторант, нали?
пет мар 22, 2019 12:47 amnikolov333 написа: В съвременно жилище с подновена трипроводна инсталация, да не монтираш или още по-лошо да демонтираш ДТЗ граничи с абсолютна глупост, да не ползвам термини от наказателния кодекс.. Повечето от принципите вече са изброени от @mironcho по-горе, но с някой от тях лично аз не съм съгласен. Например "жилище 65м2.." не определя, колко токови кръга ще има в него, нито таблото с предпазители с колко позиции е, а при монтаж на няколко ДТЗ, минимума за апартаментни табла вече е 18АП или двуредово табло за 24АП, в завимост от броя на ДТЗ и кръговете за консуматори.. Ако апартаментното таблото е с 18 или 12 позиции, таблото за кухня с минимум 8АП си е необходимост за съвременните уреди в нея, задължително с ДТЗ..Благодаря за подробното разяснение. И в моя случай най-много промени се налагат в кухнята, както поради нови външни идеи, така и поради пристъпи на поумняване, затова и на мене ми беше хрумнало, ако може да има второ ел. табло в кухнята, за да се ограничат евентуалните промени до него и след него. Ограмотяването във форума през последните два дни ми беше много полезно. Хубаво е, че Вие и други участници във форума ми дадохте съвети и друга информация не само по въпроса, който бях задала, а и по близко асоциирани теми, защото при настоящото си ниво на познания не бих се сетила да ги проуча, а се оказаха важни.
Та въпроса за ел.инсталациите, таблата и ДТЗ е комплексен.. За мен лично, без да го налагам, като най-правилно,съм стигнал до следните изводи..
1. Позициите в апартаментните табла никога не трябва да се фиксират точно при планирането и задъжително да се предвиди определен резерв за корекции и разделяне на кръгове или добавяне на нови устройства в бъдеще. За сега ДТЗ-то е "иновация"в защитата, но "интернет на нещата" ще навлиза все по-широко в бита, със съответните "умни уреди"...
2. Таблото за кухня си е препоръчително по няколко причини.. икономия на проводници и лесно добавяне на нови консуматори при ремонт, с по-малко къртене, а монтажа на инсталацията в гофрирани тръби, дава много възможности за безболезненото им подменяне, при подходящо сечение и правилен монтаж на гофрето, с максимално отворени ъгли, ако има завои..
3.ДТЗ не е панацея и трябва да се тества периодично, според указанията на производителя, а при двупроводно захранване на ап.табло, да се подсигури от отпадане на входящия PEN, преди разделянето му на PE и N, с подходящи за целта устройства за контрол и защита, особенно в селски райони с въздушни захранващи линии или при възможност с повторно заземяване на електромерното табло и трипроводна инсталация след него, което трудно ще стане особено при ремонт на стари апартаменти..
4.Може би трябва да е първа точка,.. Предварително, детайлно планиране, определяне и оразмеряване на точното местоположение и вид на мебелите и консуматорите, по възможност със снимки на инсталацията и 3Dпроект, за да се изберат удобни и правилни позиции и брой на точките за окабеляване, плюс резервни точки или кръгове, при авария на някой от захранващите в инсталация с разпределителни кутии, а най-добре с гофрирани тръби..
Сигурно има и още, но тези стигат, ако ги поставите като изискване към добър проектант и добър ел.техник..ако откриете такива..
...![]()
Сподели форума:
Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:
Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: