• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
rulom - модератор
Понеже технологиите напредват, също и финансите :wink: , та ето на какво попаднах, мисля че ще е полезно :
Днес реших да направя едно упътване към начинаещите застанали пред дилемата- Какъв телевизор да си купя?
1-На коя технология да се спра?Какви са плюсовете и минусите при двете технологии?За какво Ще ги ползвам?
Зависи от предназначението за гледане. За обикновен телевизионен сигнал - аналогов или цифров 576i, за двд филми определено плазма е по добре. За монитор за компютър - LCD. При HD сигнал и двата типа се справят достатъчно добре.
LCD дисплей PDP-плазмен дисплей(първообраз от 1964 г)
плюсове плюсове
идеален за компютърен монитор по-добро възпроизвеждане на черния цвят
По-лек и по-надежден по-плавно възпроизвеждане при бързи действия на екрана
налични размери от 3 до 100" налични размери от 37 до 103"
по-малък разход на енергия по-дълг живот/100 000 часа/
хубав бял цвят живи и наситени цветове/повече градации/
по-голям ъгъл на виждане-170
минуси минуси
лош черен цвят-сивее/по малък контраст/ прогаряне на клетки при статичен образ/над 8 часа/
възможни повреди при излагане на пряка слънчева светлина бялото сивее
по кратък живот 60,000 часа(27 years @ 6 hours/day)
не добри цветове
по-малък ъгъл на виждане-140

как работи как работи
Два листа от поляризиран прозрачен материал,единият от които Плоска повърхност се покрива с милиониминиатюрни
е със специално полимерно покритие,съдържащо течни кристали, стъклени мехурчета.Всяко от тях съдържа газ и е с
са слепени заедно.Електрически ток преминава през всеки фосфоресциращопокритие.Цифрово направляван
кристал,който разчита информацията от подавания сигнал електрически поток кара газа в мехурчето да се
и допуска или спира преминаването на светлина,за да създаде йонизира и така да излъчва ултравиолетови лъчи.
картината на екрана. Това от своя страна карафосфоресциращото покритие да свети съответно в червен.зелен или син цвят.

за какво можем да го ползваме за какво можем да го ползваме
монитор за компютър не е желателно за монитор за компютър-иначе може
за гледане на телевизия за гледане на телевизия/справя се по-добре от LCD/
за гледане на dvd и blu-rey за гледане на dvd и blu-rey

И така вече сме се спрели на технологията .
Сега е ред на избора на големина От какво растояние ще го гледаме?
Тук ви предлагам моето виждане без да ангажирам никого с него.

26" 32" 37" 40" 42" 46" 50" 52" 60" 70"
от 1.20м 1,30м 1,50м 1,60м 1,60м 1,80м 2,00м 2,10м 2,50м 2,80м HD сигнал
до 1,60м 1,80м 2,20м 2,50м 3,50м 3,80м 4,00м 4,60м 5,20м 5,80м SD сигнал

http://s3.carltonbale.com/resolution_chart.html
http://www.soundandvisionmag.com/assets ... _large.jpg
Имайте предвид че когато сте в магазина телевизорите ви се струват големи защото не сте свикнали с тези размери и когато се приберете и погледате няколко дни у дома ще започне да ви се струва малък!!!!Ще започнете да съжалявате че не сте си взели по-голям размер.Така че при избора правилото е колкото по-голям толкова по-добре!

2.Влезте в интернет и разгледайте модели от различни марки/не робувайте на една марка-това може да ви изиграе лоша шега!!/Разгледайте техническите им характеристики
Първо по важност-КОНТРАСТА-колкото е по-голям толкова по-добре.Контраста показва големината на разликата между най-яркото бяло и най-дълбокото черно на дисплея.Колкото е по голям контраста толкова е по -добро черното на дисплея-А черният цвят е най важният в света на телевизията-той именно придава дълбочина и рязкост на картината,триизмерност.
Внимание!Има два вида контраст-статичен/при нормална работа/ и динамичен/при включени системи за подобрения в контраста.Динамичният винаги е по-голям-примерно-статичен 3000:1 и динамичен 30000:1 Отбелязваме си телевизорите с по-висок контраст/според нашите финансови възможности/
Следващия показател е скороста на реакция/response time/ на дисплея/не важи за плазмените-те са с постоянна скорост от 0,001мс/На пазара се предлагат LCD телевизори с различни показатели на RESPONSE TIME от 8мс до 2мс .Колкото по-малко е времето за реакция толкова по-добре/по-малко размазване на образите при бързи картини-спорт/В момента най-малкото време за реакция е 2мс -но го смятат за 4мс матрица/S-IPS/ с включени 100Hz.Измерването на скороста на реакция е за времето на преминаване от сиво до сиво/GTG-grey to grey/
Друг технически показател е функцията 100Hz /Някой ще ви кажат че няма разлика при включени и изключени 100hz-трудно се забелязва-помага малко за компенсиране на по-бавните матрици, но много често това е за сметка на други дефекти в картината.Повишава рязкостта при възпроизвеждане на движения над два пъти спрямо обикновен LCD, което дава време на отговор 3 милисекунди (измерено във възприемана ширина на размазани ръбове - BEW).Включването на двойна честота на кадрите работи с високата скорост на обновяване 100 Hz. /При обикновенните LCD телевизори тя е 50hz/.100Hz технолгията при плоските екрани има много малко общо с тази при CRT екраните. По своето естество плоските дисплеи са прогресивни и нямат нужда от често обновяване за да се избегне неприятното трептене. При някои плоски екрани даже ползва стробиране(трептене) на осветлението за да се подобри възприеманата от човешкото око острота и детайлност на картината.
Като цяло не толкова 100Hz технолгията е важна при тях, колкото MCFI(Motion Compensative Frame Interpolation)-/примерно Perfect Natural Motion-PHILIPS , Motion Flow - SONY/. Т.е. вмъкването на пресметнати кадри, които подобряват плавността на движението. Общо взето ползите от тези технологии не са кой знае какви, в голямата си част са маркетингови трикове и дори при добрите си реализации решавайки един проблем създават нови(различни видиве артефакти).
Plasma дисплеите никога не са имали проблеми с бързите движения(времето за реакция там е нищожно), а LCD дисплеите в топ моделите се подобриха дотолкова, че всички познати замазвания вече почти не съществуват.
Така че, моето мнение да гледате другите качества на телевизора и да не поставяте 100Hz сред необходимите екстри.
Следващият показател е системите за обработка на видео сигнала-/всяка марка има свои системи от Perfect Pixel HD Engine на PHILIPS , DNIE -Pro на SAMSUNG , BRAVIA ENGINE Pro на SONY и т,н,/те ви предлагат комбинация от рязкост, естествени детайли, живи цветове и плавно естествено движение за всички степени на сигнали с висока разделителна способност, стандартни телевизионни сигнали и мултимедийно съдържание за дисплеи с висока разделителна способност. Всеки пиксел на входящата картина е обработен, за да подхожда възможно най-добре на заобикалящите го пиксели, което води като следствие по-естествено изглеждаща картина. Артефактите и шумът във всички източници - от мултимедия до стандартна телевизия, а също и в HD съдържание с висока степен на компресиране - се откриват и потискат, което гарантира на картината чистота и рязкост.Гледайте системите да са от по-ново поколение/ще ги класирам по качество и марки по-късно/.

Следващият показател на който трябва да обърнете внимание е разделителната способност на дисплея-дали е FULL HD/1920 x 1080 пиксела /или е HD READY/1366x768пиксела/
HD сигнали
720i - 1280x720 interlaced
720p - 1280x720 progressive scan
1080i - 1920×1080 interlaced
1080p - 1920×1080 progressive scan

HD телевизори типове
HD Ready - HDTV може да възпроизвежда HD сигнали (има вероятност да не покаже на дисплея 1920x1080)
Full HD - HDTV може да възпроизвежда HD сигнали и да ги показва в пълна резолюция 1920x1080
720p HDTV - друго име за HD Ready HDTV
1080p HDTV - друго име за Full HD HDTV

Повечето от HD телевизорите днес могат да подържат 720i/720p/1080i/1080p сигнали. Така че това не е най-важното нещо което трябва да гледате когато избирате един HD телевизор - екранната резолюция (pixel resolution).Освен ако не го вземате за монитор на компютъра или ще гледате Blu-Ray and HD-DVD e,тогава 1080p Full-HD TV със true 24p е препоръчително/-по-високата резолюция-така ще имате по контрастна картина ,ще виждате и най-малките детайли.Разбира се изборът ви зависи от финансите с които разполагате и за какво ще го ползвате-както и от какво растояние ще го гледате.Резолюцията на всеки панел е фиксирана и се състои от определен брой пиксели. 720р, 1080i, 1080p са типове сигнал, който може да приема даден телевизор. Абсолютно всеки телевизор след това си преконвертира сигнала до неговата си резолюция.Така че каквото и да му подадете все гледате резолюцията която имате на дисплея.
Следващият показател са възможностите за свързване/входове и изходи/Прегледайте добре какви изводи имате на источниците на сигнал които ще ползвате-DVD,компютър,ресивър,SET TOP BOX,игрова конзола,сателитен приемник...Хубаво е телевизорът да има съответните входове/HDMI,SCART,S-video,компонентен,композитен и т.н./Най-добрият вариант да свържете телевизора си е HDMI след това е компонентния и в краен случай SCART.При свързване с компютър ползвайте кабел-DVI-HDMI /освен ако имате видеокарта с HDMI изход.Внимание!!!Не изключвайте HDMI кабела при работа на телевизора и източника на сигнал-Тогава HDMI порта на телевизора гори и ще се наложи да го смените.Първо ги изключете и тогава махнете кабела.Друго което трябва да избирате е дали телевизорът ви да е с неотразяващо покритие на екрана /при плазмените е стъклен екрана и отразява/или с Cristal clear/отразява светлите обекти пред дисплея-което понякога дразни/стои като стъклен екран отпред.Преценете сами като поседите и погледате-не слушайте рекламите.
Още едно важно нещо е каква е подсветката/задното осветяване/ -LED /по-добрият но и по-скъп вариант/-110% от обхвата на цветовия стандарт NTSC- или CCFL-луминисцентни лампи със студен катод и се налага използването на светофилтри за разделянене на постоянно излъчваният бял цвят на червени,зелени и сини субпиксели, яркоста на които се управлява от LCD-кристалите.При първият вариант имате по-плътни-еднородни цветове и по-чист бял цвят,по-голям контраст.

3. И така вече сте в магазина пред избраните от вас модели/спрете са на поне 2 или 3/Помолете обслужващият персонал в магазина да ви ги пусне с еднакъв сигнал/кабелна или DVD,SD или HD/настоявайте за това или си носете вашият лаптоп със кабел за да изпробвате моделите и да прецените как се справят с различните сигнали.Поиграйте си със настройките в менюто-и гледайте внимателно картината.Вие си преценете най-добре кой от моделите се справя по-добре със съответния сигнал. Желателно е да са със еднакви настройки за да прецените по-добре.Лошото е че в магазините е много светло и няма да можете да прецените добре черният му цвят/най-добре може да се прецени в напълно затъмнено помещение -включен но без да му подавате сигнал-колкото по-малко свети в тъмното дисплея толкова по дълбоко е черното и по-добре/В някои магазини е възможно да върнете телевизора до 3 дни/в случай че не сте доволни от него/и да го смените с друг модел.Така че попитайте предварително за това.
Успех

Като се приберете и го включите-LCD телевизора леко пука отзад в първите 30-40 секунди-това е от температурното разширение на корпуса следствие от нагряването от лампите-същото става и след изключване на телевизора-корпуса пука когато истива-това не трябва да ви притеснява.
http://store2.data.bg/kennyb/Nielo%20TM ... ition).pdf
Източник:ТУК
beos - напреднал
А някой наясно ли е що е това ..

Телевизор с задна прожекция .. ето и линк към техномаркет където ги предлагат, цента им е повече от впечетляваща :? Що за технология е това и дали не като с брашното и триците ?

http://www.technomarket.bg/products_p2. ... upaswe=013

ето точно на какво съм се спрял и ми е чудно къде е уловката?!

SONY KDF-E50A11E

-50" (127 СМ.) 3LCD ПРОЖЕКЦИОНЕН ТЕЛЕВИЗОР
-ЦИФРОВ И АНАЛОГОВ ТУНЕРИ
-HDMI ВХОД (480I, 576I,480P,576P,720P,1080I)
-РЕЗОЛЮЦИЯ НА ДИСПЛЕЯ 1280 ТОЧКИ X 720 ЛИНИИ
-МАКСИМАЛНА PC PЕЗОЛЮЦИЯ 1024 Х 768 @ 60 HZ
-СЛОТ ЗА МОДЕМ
-ЪГЪЛ НА ВИЖДАНЕ 65°(H) 30°(V) 2М И ПОВЕЧЕ
-СТЕРЕО ХИПЕРБАНД ТУНЕР
-ТЕЛЕТЕКСТ И МЕНЮ НА БЪЛГАРСКИ
-ЦВЕТОВА СИСТЕМА :
АНАЛОГ(PAL,SECAM;NTSC 3.58:4.43)
ЦИФРОВ (MPEG-2 MP,ML)
-MOЩНОСТ 2X10 W

http://www.technomarket.bg/product_deta ... d=09017724
  • 1
  • 2

Тема "Дилема м/у Плазмен или LCD Телевизор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: