• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 20
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Hursa - майстор
И този въздух нали трябва да освободи контура за циркулиращия топлоносител. Как го наричате това? И това става при всеки негов пуск.
Andri01 - майстор
Водата просто измества въздуха! Обезвъздушаване предполага изхвърляне на въздуха в атмосферата!! Ако преместиш кофата с боклук от левия край на балкона в десния,не е "изхвърляне" на боклука и жена ти.... :axe: ,нали? :partyman:
Hursa - майстор
Явно имате някаква собствена терминология. Обезвъздушаването предполага освобождаване на контура от евентуални мехури циркулиращи с топлоносителя и освобождаване от газови обеми в него. Няма се предви деаерация на топлоносителя.
Andri01 - майстор
"...евентуални мехури циркулиращи с топлоносителя и освобождаване от газови обеми в него." В добре/умно/ направената система НЯМА мехури,циркулиращи с водата! Някъде из темите бях дал чертеж на моя ДС,който не допуска влизане на въздух във водата.
Hursa - майстор
И тя е със стъклени тръби и можете да покажете, че няма мехури веднага след запуска? И можете да покажете как се запълва газовия обем след запуск?
Не зависи от това, колко "умно" е направена, а от принципа и на работа. До колко бързо ще се освободи циркулационния контур, зависи и от скоростта на топлоносителя, съответно и от диаметъра на тръбите.
Andri01 - майстор
Да ,но ако има два входа/изхода към СК ,става малко по друга"играта" и с един DYI клапан между тях !! А и т.н." стъклена" тръбичка - и нея я има ,за наблюдение :) С една дума - ако имаш път към Варна,заповядай да я видиш и да се увериш сам!!!
Hursa - майстор
Явно е някаква "приказна" система. :)
Но и всъщност въпроса не бе за "газовите обеми" в системата.
Andri01 - майстор
Както искаш ,така я наречи. Просто си е DB система работеща без грешка от 7г. вече :)
Evgeniy - майстор
Hursa,
Ето действието на системата анимация
Когато проучвах за моята първа DB система преди 8-10 години, намерих препоръки ако не цялото трасе, то поне първите няколко метра да се използва тръба с по-голям диаметър от обичайните. Предполгам, това е за да се осигури по-ниска скорост на флуида, която да позволи настъпващия въздух да плува "срещу течението" на топлата тръба и да достигне до колектора, докато топлата тръба се изпразни напълно.

Относно обезвъздушаването на трасето и колекторите, т.е избутване на въздуха в DB съда, сега при мен въздуха от 4 бр. по 2.5 м2 колектори минава през байпасна тръбичка и щуцер за газова уредба, завинтен за съда, на който отвора е 0.8 или 1мм. Няма проблем със запълването с вода, само дето вместо за минута, става за 3- 3.5 минути.
Hursa - майстор
Въпросът не бе за освобождаването на контура от газовия обем. А за това, че трябва да се покаже, че диаметъра на тръбите има определен оптимум. И трябва да знаем как се определя този оптимален диаметър за всяка конкретна система, от какво зависи този оптимален размер. Защото не е желателно да се отдалечаваме много от този оптимален размер - както в посока по-голям, така и в посока по-малък диаметър.
(Иначе е интересно до колко оптималния диаметър на тръбата, би се изменил при "дрейнбек" система. Все пак, запълването и при пуск и изпразването след спиране, съвсем не изглеждат така "гладко", както е показано на анимацията.)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 20

Тема "Помощ за изграждане на соларна система за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: