• 1
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 137
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Andri01 написа:
вдига до към 3м. воден стълб.
3м воден стълб е 0.3 бара

аз обикновенно соларите им давам начално 2,5 до 3 бара.... то раидърчето повече от 3 бара не вдига
vrangelov - специалист
шоп написа:
...
За всичко това сме писали и няма нужда да се повтаряме. Всичко, което сега пишеш, го написа и тогава, намери го и ще видиш, че съм ти отговорил.
За мен няколко дребни плюсчета не са толкова от значение, колкото големите минуси, като този да сложиш три панела на 150 литров бойлер, като този бойлерът и серпентината да трябва да са от неръждавеика, като този /реален случей от тази зима във форума/ да ти замръзне водата в тръбите през зимата, като този да не можеш да избираш между всички панели, като този заради наклоните да си разбиеш къщата. Нещо пропуснах ли?
Моята система е на един лист хартия и няма как да бъде изпълнена докато не сменя покрива. Освен всичко дори не излиза много рентабилна. Това, че нямам панели на покрива не значи, че не съм прочел кое как е. Като стане готова може да сравним добивите.
Andri01 - майстор
да,за налягането си прав Шопе. Аз имах в предвид само за запълване на система,която е отворена. моята е DB и за това тази помпичка ми върши работа. :) :partyman:
шоп - майстор
vrangelov написа:
Моята система е на един лист хартия и няма как да бъде изпълнена докато не сменя покрива. Освен всичко дори не излиза много рентабилна. Това, че нямам панели на покрива не значи, че не съм прочел кое как е. Като стане готова може да сравним добивите.
Без коментар!
шоп - майстор
Andri01 написа:
Аз имах в предвид само за запълване на система,която е отворена. моята е DB и за това тази помпичка ми върши работа. :) :partyman:
За DB няма нужда от никаква помпа. Пълня я с чешмяна вода и ползвам водопроводното налягане.
Andri01 - майстор
Имам голям дестилатор под ръка и я пълня с дестилат. Принципно DB системата може да се напълни през допълнителния съд ,но става бавно. :)
шоп - майстор
Andri01 написа:
Имам голям дестилатор под ръка и я пълня с дестилат.
:partyman: Разбрах!
filmatoplo - майстор
:) За пълнене имам напорна помпа Грундфос дебит има няма почти литър в секунда ,на ся имам да зареждам една инсталация 20 бр Висман панели побира 200 литра :wink: .За малките имам и ръчна помпа.
LazarGanev - "Велик майстор"
шоп написа:
vrangelov написа:

Няма как да накараш DB да добива колкото класическа система, най-малкото заради това, че при еднаква консумация на помпата, скоростта на флуида в DB панела ще бъде по ниска.
Не съм съгласен, защо да има разлика в дебита?
Помпи, тръби, трасета и колектори са еднакви.

DB само в първите секунди от стартирането и дебита е нулев. Това докато напълни колектора и после дебитите са 100% еднакви. DB работи като класическата. Няма разлика. Падащата вода увлича качващата се и имаме циркулация идентична както при класическата.

А сега ще ти обясня, защо DB е по-ефективна макар и с малко.

1 Флуида е чиста вода. При еднакви дебити водата винаги ще топлоприема,топлопренася и топлоотдава повече. Вода с антифриз или с пропиленгликол смесена да не замръзва при -40 градуса се смята с коефициент -20% по топлоемкост
Това е твое грешно схващане - какъвто и да е топлоносителя, той приема и отдава точно толкова, колкото произведе колектора и колкото може да поеме бойлера - нито ват повече или по-малко :wink:

2 DB сутрин стартира винаги по-рано. Не се греят излишни литри вода, които зимата при класическият могат и да са с температура -20, а при DB в колектора ще навлезе вода със плюсова температура.
Колко по-рано - минута, две? :)

3 Вечер при последните минути работа при DB водата влиза на топличко, а при класическият стои цяла нощ и изстива. Затова написах, че при облаци и старт/стопове DB е по-ефективен.
Колко е тази вода и колко е топлината в нея? (Виж сметките по-долу) :cool:

Всяко от тези неща има малък принос, но взети заедно са си сериозен +

Горното лично от опит.
Покажи твоите колектори, какво си направил, забелязал и ще коментираме :)
Иначе теорията без практиката е сляпа и няма да споря.
Аз пък сега да изнажа мнение. Каква е идеята на Дрейн бек система тип Направи сам - икономия нали? ДА спестиш от по-евтини тръби (пластмасови), да спестиш от пропиленгликол (с риск да ти замръзнат панелите при недобро източване). Но пък почти задължително бойлера трябва да е неръждаем, заради корозията от допира с кислорода, което за мен е голямо ограничение и голямо набутване. И понеже се работи обикновено с пластмасови тръби за по-евтино (иначе се обезсмисля), а и поради факта, че трябва да се осигури бързо и сигурно самоизточване, то трябва и диаметъра на тръбите да е по-голям. Тоест работи се с тръба минимум 16х2 или 20х2 или пък ППР 20 или 25мм, вътрешен отвор 12-18мм. При системите под налягане работим с медна тръба с вътрешен диаметър най-често 10мм, та дори и 8мм, което за Дрейн бек системите е рисково, защото може да не се самоизточи. Искам да кажа, че при Дрейн бек системата в тръби с дължина 30м има 3.3-7.6л, а при система под налягане има 1.5-2.3л. За разлика от отоплителната система, при соларната инертността има много голямо значение за ефективността. Като се спести от панел (който е обърнал внимание евтините побират двойно повече течност), като се спести от соларно управление (без модулация) се получава така, че колкото повече пестиш, толкова по-малко получаваш - нещо съвсем нормално. Така че аз не приемам сравнение на двете системи с еднакви тръби просто няма смисъл да са еднакви. Едната има смисъл да е широка заради самоизточването, но другата защо да е със същите тръби - за да докажем, че не е по-ефективна ли? :cool:
шоп - майстор
Лазаре, много грешиш!
Водата има най-голяма топлоемкост и няма друг флуид за соларни и ОИ, който да е по-добър от нея.

Съгласен съм, че при константа слънцегреене да кажем 1000вата/м2 панел 1м2 и за 100 и за 1000 лева може да усвои не повече от 1000 вата.

Тук идва обаче разликата. В загубите!

При два панела с две еднакви помпи и дебити с вода ще успее с по-ниски градуси да приеме,пренесе и отдаде тази енергия :idea: Щом имаме еднакво количество пренесена топлина с по-ниски градуси значи имаме по-малко загуби и по-голяма ефективност като цяло.

Горното го тествам от над 2 години.

Пак грешиш при диаметъра на тръбопроводите!

При правилно направена DB система диаметъра на тръбите няма как и защо да се различава от диаметъра на класическа система.
Много добре знаеш за DB с 8-10 мм тръба :wink: Патента и оригинала са с тези размери.
Ако се заям и за спорта и с 6мм тръба мога да направя ДБ. Има чалъм и за това, но ефекта вече може и да е отрицателен, заради хидравличните загуби.

Една две минути по-ранно включване и топлината на водата в панела оставаща на минусова температура или прибираща се на стайна и плюсова умноножено по хиляди старт/стопове за 10-20 години експлоатационен период ще доведе до времева икономия в енергия равносилна на цената на панела/панелите. :idea:

Горното е проверено от мен и пиша от опит.

Горното е относно ефективността.

За + и - на класическа или DB относно цена, лекота ( мога и без гаечни клучове да направя солар и да не тече, защото няма налягане) достъпност и т.н не ми се пише.... много + за DB и само два минуса:
- нужни са наклони
- дрениращият съд трябва да е максимално близо до колектора и на положителна температура ако флуида е вода.


При DB няма да има въпроси от типа:
пропилен гликол-цена
каква помпа за запълване на системата
с какво да уплътня капещите съединения
откъде и колко струва медна тръба или неръждаемо гофрею
предпазен клапан
възвратен клапан

И накрая за така коментираният неръждаем бойлер. Ми разбира се! Само това е заслужаващата си инвестиция. Мисля, като англичаните: не съм толкова богат, че да купувам евтиното!.

Поздрави на всички соларни фенове.
  • 1
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 137

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: