• 1
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • 137
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
joroG - помощник
Подкрепям мнението на колегата Шоп.Моята система е с употребявана помпа закупена за 40 лв. и върши същата работа, като скъпите соларни помпи.Управлението ми е на Натурела.
ivanov_km - специалист
Моята система която съм си намислил да правя е под налягане. Да си призная не знам каква е разликата между помпена група еднощрангова и т.н. обикновенна попмпа , за която споменавате. Идеята ми е системата да не е прегравям през лятото ако ни няма два дни вкъщи, да ми осигурява топла вода от месец април до месец октомври. През зимата в нашият град има малко слънчеви дни и за зимата основно е се разчита на ел. енергия е сега при някой слънчев ден добре дошло подпомагането с някой др. градус на водата от слънчевата енергия. До колкото знам помпената група е в състояние да спре циркулацията на гликола в серпентината ако е налице "изнасяне" на топлинна енергия от бойлера към колектора. Какво получавам повече от помпена група с един щранг и какво губя ако се спра на обикновенна помпа. Разликата в цената на двете е ясна към 350 лв. За по-голям бойлер просто не ми е необходим, като иде детето след някоя година да следва хептем ще ми отпадне необходимостта от голямо количество вода. По отношение на марката вакуумно тръбни колектори има ли значение качеството или да взема тази с най-изгодна (ниска цена)?
kalin72 - майстор
Що не си направиш drainback система? И това, че големия бойлер няма да ти в необходим...съвсем не е вярно - КПДто на системата ще се повиши по този начин, ама ти си знаеш :)
ivanov_km - специалист
Забравих да спомена, че водата в нашият град е много твърда, а до колкото знам това за Drain-back системите не е много препоръчително.
joroG - помощник
Плюса на помпената група е,че е сглобена и готова за монтаж.Другия вариант е сам да си я сглобиш от помпа,кранове,предпазен клапан,възвратен клапан ,манометър,термометър и малко фитинги.Първия вариант ще ти струва минимум 360 лв ,а втория около 150лв.
joroG - помощник
Само да добавя че поддържам няколко соларни системи изградени от различни фирми и разлика между тях и моята направи си сам няма.
ivanov_km - специалист
Добре, а нещо да кажете за колектора с вакумни тръби, на коя марка да се спра или няма значение?
kalin72 - майстор
ср яну 30, 2019 6:57 pmivanov_km написа:
Забравих да спомена, че водата в нашият град е много твърда, а до колкото знам това за Drain-back системите не е много препоръчително.
Ами сипи преварена вода.
шоп - майстор
ср яну 30, 2019 9:36 pmkalin72 написа:
ср яну 30, 2019 6:57 pmivanov_km написа:
Забравих да спомена, че водата в нашият град е много твърда, а до колкото знам това за Drain-back системите не е много препоръчително.
Ами сипи преварена вода.

Той ако иска и дестилирана вода може да сипе, или пък пропилен гликол. Нали му трябват няколко литра...или пък разстопи сняг...

Нали знаете, че топлоносителя е един и няма нищо общо с водата, която ще подгрявате.
kalin72 - майстор
Шопе, очевадно е, че човека само е чувал за слънчеви системи и колектори, и не е запознат в детайли кое как работи :)
  • 1
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • 137

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: