шоп написа:Лазаре, много грешиш!
Водата има най-голяма топлоемкост и няма друг флуид за соларни и ОИ, който да е по-добър от нея.
Зная, учил съм топлотехника и в механото, и в университета. И за охладителните системи на автомобилите е по-добре с вода, но всеки ползва антифриз, без това да има проблеми, напротив - за да няма проблеми!![]()
Съгласен съм, че при константа слънцегреене да кажем 1000вата/м2 панел 1м2 и за 100 и за 1000 лева може да усвои не повече от 1000 вата.
Тук идва обаче разликата. В загубите!
При два панела с две еднакви помпи и дебити с вода ще успее с по-ниски градуси да приеме,пренесе и отдаде тази енергияЩом имаме еднакво количество пренесена топлина с по-ниски градуси значи имаме по-малко загуби и по-голяма ефективност като цяло.
Пак се заблуждаваш! Ограничението не идва от топлоемкостта на течността, а от добива! Какво ще стане със системата с вода като пренесе топлината? Да речем ще работи 5 минути и ще спре. Какво ще стане със системата с пропиленгликол - ще работи 6 или 7 минути и тя ще спре. Къде е разликата?
Горното го тествам от над 2 години.
Пак грешиш при диаметъра на тръбопроводите!
При правилно направена DB система диаметъра на тръбите няма как и защо да се различава от диаметъра на класическа система.
Много добре знаеш за DB с 8-10 мм тръбаПатента и оригинала са с тези размери.
Ако се заям и за спорта и с 6мм тръба мога да направя ДБ. Има чалъм и за това, но ефекта вече може и да е отрицателен, заради хидравличните загуби.
Искаш ли да направим една анкета между собствениците на ДБ системи с какви тръби са изпълнени?
Една две минути по-ранно включване и топлината на водата в панела оставаща на минусова температура или прибираща се на стайна и плюсова умноножено по хиляди старт/стопове за 10-20 години експлоатационен период ще доведе до времева икономия в енергия равносилна на цената на панела/панелите.![]()
Горното е проверено от мен и пиша от опит.
Горното е относно ефективността.
Да ти споделя пък какво е проверено от мен и пиша от опит - колкото по-малко спира една система, толкова е по-ефективна. Ще кажа защо - в повечето случаи, при повечето панели датчика се намира извън панела - може да е в гилза, но извън панела. Това означава, че не мери вярно температурата, мери по-малко градуси. Доказателство за това е, че като тръгне помпата, измерената температура на панела за почва да се вдига и понякога се вдига с над 5-10 градуса. Това означава, че реално нужните градуси в панела ги е имало много по-рано и помпата е трябвало да тръгне много по-рано, изгубени са ценни минути за добив. Наблюдавал съм такива системи в по-облачно време - може изибщо да не включи помпата. Ако обаче управлението кара помпата да модулира (някои момпи модулират до 10% от оборотите си), то помпата никога няма да спира, датчика ще е постоянно облян с течност и добива няма да секва, ще се използва и най-слабото слънце. Моята система като тръгне сутрин не спира по цял ден докато не залезе слънцето. Така работят и тези, които правя на клиенти. Тази година сме монтирали 5-6 управление от 350лв и нито 1 от 100лв. Разликата между медната и пластмасовата тръба в една соларна система е 100лв - струва ли си? Течове - нито един. Чувал съм, че някои стягат гайки до 42мм с ръце, но ние сме слаби в ръцете и стягаме с гаечни ключове
За + и - на класическа или DB относно цена, лекота ( мога и без гаечни клучове да направя солар и да не тече, защото няма налягане) достъпност и т.н не ми се пише.... много + за DB и само два минуса:
- нужни са наклони
- дрениращият съд трябва да е максимално близо до колектора и на положителна температура ако флуида е вода.
При DB няма да има въпроси от типа:
пропилен гликол-цена Оригиналната ДБ система е с пропиленгликол, другото е компромиси
каква помпа за запълване на системата Всяка помпа става, твоята от 48лв - също
с какво да уплътня капещите съединения При ползване на качествени материали, капене няма, както писах по-горе
откъде и колко струва медна тръба или неръждаемо гофрею Ама то и за пластмасовата тръба има въпроси откъде![]()
предпазен клапан - Задължителен е при всякакви системи, вкл. и Дрейн бек - виж малко назад в темата - човека загуби панел за 700лв заради липса на предпазен клапан за 5лв
възвратен клапан 5лв
И накрая за така коментираният неръждаем бойлер. Ми разбира се! Само това е заслужаващата си инвестиция. Мисля, като англичаните: не съм толкова богат, че да купувам евтиното!.
Значи пестим по 5-10 или 100лв от тук, от там, където не трябва да се пести, за да дадем накрая няколкостотин лева за неръждаем бойлер, който по никакъв начин не допринася за по-добра работа, дори напротив! Ще обясня - наскоро ме търси един клиент да му сменям бойлера, който се топли от газов котел, защото серпентината явно е натрупала котлен камък и много бавно се затопля, котелът трябва да работи дълго време. Аз отначало се зачудих, но като проследих нещата - явно наистина е така, защото водата се връща гореща в котела, а бойлерът е студен. При нас водата е много варовита и явно за 10+ години серпентината е натрупала котлен камък. Бойлерът е 160л стоящ, немски. Както и да е, нямах възможност веднага, друг му го сменя. Важното е натрупания котлен камък за 10 години! А знаем, че котления камък се отделя много по трудно по стъклокерамичното покритие, а много по-лесно се отделя по метала. Не знам, може да е бил с неръждаема серпентина. Знаем, че бойлерите имат 5 години гаранция, а изкарват поне 10. Много по-добре е след 10 години да изхвърлиш бойлера с котления камък и да си купиш нов, отколкото да се мъчиш с него още 10 години, за да му избиеш парите. За английската поговорка съм съгласен, ама не се връзва много с побългарените ДБ системи
Поздрави на всички соларни фенове.
Не сте като многото книжни плъхове витаещи и пищещи в този форум, които имат солари на хартия и не са рентабилни
Не сте и като практик с над 13000 мнения във форума пищещ само спам!
Вие обаче сте дистрибутор, монтжник и т.н. Изкарвате си парите с работа. Аз моите пари ги изкарвам по друг начин и соларната енергия ми е хоби. Стотици хора от форума са ми писали да има направя срещу заплащане соларна или ОИ. Нека някой сподели дали съм приел! Единственото комерсиално е, че съм продал на колеги от форума резервни секции от котли Виадрус
Та по темата. Аз пиша каквото съм тествал. Инвестирал съм над 3000 лева в две системи. Две години ми е отнело замерването. Всичко е за моя информация.
Пак по темата и къде се разминаваме Вие като монтажник, а аз "направи си сам"
Вие монтирате управления за 350 лева- аз за 35 - СНИМКА
Ако Вие монтирате колекторният датчик извън системата ( по-евтино е, направо без пари) то аз си правя потопени гилзи- СНИМКА 100% точно
П.П. Гилзата е елемантарна и срува левчета. Неръждаема ВРН на 1/2 или 3/4 + неръждаема тръбичка + 5 мин работа с аргона. В случая гилзата е 300мм, но мога да направя и 500 и 5000мм дълга ..
Опита ми досега показва, че повече от 300 мм гилза за колектор широк 1200 мм не е нужно, защото монтирам колектора с 2-3% наклон към изхода и гилзата и физиката си върши работа
П.П.П. Не мога да коментирам колегите с какви диаметри тръби си изпълняват DB системите
Знам само, че тръбите са евтини и няма нужда от мед и неръждавейка:-)
П.П.П.П. между другото засегнах темата сметки труби, съпротивления и разширения.
Използвайте!http://www.tehlit.ru/1lib_norma_doc/46/46002/
