Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Lutchezar - майстор
Имаш ли там ток, вода, канал? Газификация? Как ще се топли?
nelina_london - специалист
съб окт 30, 2021 1:05 amradulan написа:

Тухлите - отново питам като не знаещ - слагаш керамика, но понеже не е добър изолатор и слагаш от вътре вата+ картон на конструкция. С картона се работи лесно, става идеално право, скриваш в него кабели, тръби...
От вън слагаш 10 стиропор и мазилка. Тогава тухлите за какво са ми? Сериозно?
Не успях да разбера защо пак се намесва картона и ватата отвътре.
Вътрешна изолация=бързо загряване(когато се търси такова при вила) и бързо изстиване след спиране на отоплението.
Външна изолация=по-бавно загряване,но веднъж отопление,по-бавно изстива.
При изложените мотиви първоначално да е вила,а после за постоянно обитаване, няма еднозначен правилен вариант.
Ако трябва да дам моето мнение,вътрешната изолация бих я прибавила към външната,т.е .двойна на описаната външна изолация.Оскъпяването на тази квадратура ще е малко,спрямо двойно по-малко ЕПС отвън.
А,тухлата с вътрешна мазилка ви дава свобода на действие с всичко тежко което ще се закачва на стената,Да не коментирам ,че елиминира размислите дали ватата е мокра и дали паропреградното фолио не е компрометирано.
Lutchezar - майстор
Има разни наредби за строителството, прочети като начало наредба 2
https://lex.bg/mobile/ldoc/2135562295,
След това наредба 7
https://lex.bg/index.php/bg/mobile/ldoc/2135497693
Ще ти с е изяснят някои неща, има доста приложения, но трябва да се чете всичко и ако трябва си води бележки на това което те касае. Например в наредба 2 е обяснено кои тухли стават, кои е забранено и защо трябва да ги имаш.
radulan - напреднал
Лъчезар - ток и вода - да.
Газ - не.
Отопление - обмислям котел на пелети и може би камина на дърва с водна риза.
Сядам да чета.

Нелина - този акумулиращ ефект на тухлите, просто не му вярвам. Живея в къща зид тухла и половина + мазилките са над 50 см. Парното топли цяла зима, но ако се спре всичко изстива за часове....

В селска къща строена със старите четворки, измазана от вън, отвътре ГК на конструкция и доста вата по стените и тавана - коренна разлика. Неотопляема е къщата със седмици, петък след работа паля печка на дърва, гори няколко часа, към 23,00 часа изгасва, сутринта когато се събудя в стаята е топло.

Виждам, че ватата върши работа, не тухлата.
И ако тухлата не е носещ елемент, защо трябва да робуваме на традиционното строителство?

ЖБ колони и пояс, отвън магнезиева плоскост, стиропор примерно 10 см, измазан и боядисан, след това вата и ГК. ГК е достатъчно товароносим - пробвано, там притеснения нямам. За мократа вата - ако се направи добре, няма как да се намокри. Ако има проблем - и с тухла пак ще мухляса.

Здраво, право, бързо, лесно, (не много) евтино....
Къде и защо да слагам тухла?

Да не говорим за вътрешни стени - там със сигурност ще е ГК.
nelina_london - специалист
И пак се опитвам да разбера защо сравнявате тухла с вътрешна изолация и стена от тухли без изолация...?
И аз мога да ви направя сравнение между тухла с външна изолация и такава без.
шоп - майстор
съб окт 30, 2021 3:52 pmradulan написа:
този акумулиращ ефект на тухлите, просто не му вярвам.
Ти може да не му вярваш, но физиката казва друго.

Всички тела ( твърди, течни и газообразни ) имат топлинен капацитет или топлоемкост. Водата е номер 1 в тази класация.

Важна е и обемната топлоемкост. По тази причина 1м3 плътни тухли е с по-голяма топлоемкост от 1м3 четворки да кажем, въпреки, че може да са направени от една и съща глина.
Последна промяна от шоп на съб окт 30, 2021 5:18 pm, променено общо 1 път.
Lutchezar - майстор
Проблемът е че авторът е решил че тухлите не са това което са. Явно има причини там където е бил да изстива бързо. Или са били влажни, или нещо при строежа е било объркано. Да не говорим че парното не се спира цяла зима. Но историята дотук иде от глинени през каменни към тухлени зидове. И всички те са добри акумулатори на топлина. Аз вече казах че неговото разбиране за устройство на стените прилича на стените на каравана или фургон.
Топлината се поддържа цял сезон равномерно. Денонощно. Намаляваш разходите само с акумулирането ѝ. Другата мярка е намаляване на загубите чрез използваните материали.
Ако имаш деца, възрастни или домашни любимци не можеш да си позволиш през зимата докато си на работа у вас температурата да е все едно си навън. Тази логика все още му убягва.
radulan - напреднал
Нелина - защото това ми е базата за сравнение. В градската къща с дебелите тухлени зидове живея от деситилетия, в селската - уйкендите от време на време. Въпросите ми са свързани с опита от тези две къщи. Разбира се в познати съм виждал всякакви варианти на изолация. И да - разбирам, че е по правилно изолацията да е от вън. Това е ясно. Тухлата не разбирам в едно модерно строителство къде да я сложа - не е добър изолатор, не е носещ, структурен елемент, за акумулатор също куца теорията, след като след нея има вата и ГК.

Лъчезар - къщата с дебелите зидове е строена преди 60 години с тухли единички. Не са влажни. Нищо объркано няма в строежа. Едно време са строили замъци с два метра каменни стени. И са мръзнали. За разлика от каравана.

Шоп - акумулатор казваш.
Акумулатор за кола си представи. Идеалния няма загуби. Ако има загуби (утечка) - трябва да се добавя енергия. За да няма загуби трябва изолация. Греша ли? А в едно помещение има какво да акумулира топлина, освен стените.

Събирам мнения. Не съм строител, така че от Вас само бих научил нещо. Пък ако се включат хора които са привърженици на сухото строителство ще е идеално.
Lutchezar - майстор
Няма нищо лошо в сухото строителство. То е за места където нямаш проблеми да плащаш сметките. Или за. Офиси, където отоплението дъни непрекъснато. Ние сме единствената държава в която цената на енергията за отопление надвишава заплатата. Такова ни е управлението, така започна след демокрацията и никой няма интерес да го променя. Затова хората дяволеят и търсят или евтино отопление или слагат изолация.
Това за тухла с вата и картон отвътре е несериозно. Само ако си единак и се прибираш за няколко часа. Това не може да бъде дом, ако не се отоплява непрекъснато, за което обясних по-горе.
nelina_london - специалист
Очевидно имате собствено виждане за изолации и акумулиране на топлина и виждам,че е невъзможно да бъдете оборен.
Сравнявате напълно изолирана къща-стени и таван,с такава без изолация.И нито една от двете да не се отоплява,изолираната винаги ще е по-топла.
Имаме тавани под дървена покривна конструкция и един куфар с гипс картон.На куфара трябваше да има работна лампа с подвижно рамо.Излишно е да казвам,че мястото на лампите трябваше да бъде усилено предварително.Същото важи за картини,шкафове и т.н.
Нямам нищо против сухото строителство-ако се бърза или можете да си го извършите напълно сам.Само тогава намирам смисъл,защото цената е еднаква.

Тема "Строене с прави тухли 4ки, а не легнали." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: