Предполагам знаеш, че каквото върнеш в мрежата, я плащаш като купена.
Хибридният инвертор не връща в мрежата, а само черпи от нея до колкото разбирам. Първо ползва соларните панели и акумулаторите, и когато не стига енергията черпи от мрежата.
Четох какви са процедурите ако ЧЕЗ не иска да изкупува енергия и има едни 4+ години чакане да се случи работата ако откажат да изкупуват енергия. Първо жалби, после разправии и накрая казват, че ще изкупуват, ама след 3 години като подменят трафопоста. А тук знам, че не са склонни да изкупуват от съседи.
Акумулаторите не са задължителни ако правилно разбирам схемите с инверторите, но без тях не може да се черпи едновременно от панелите и мрежата.
Сметките дето ги правя в момента за частите изглеждат така:
1) Около 4-5 хиляди лева само за панелите (без конструкцията под тях, без кабелите)
2) Около 2-3 хиляди лева за инверторите (2бр по 5kW)
3) Под 2 хиляди лева за батерията (24V, 200Аh, LiFePo4, ~5kWh)
С останалите работи да се вдигне цената до 15 хиляди лева примерно. Мощността ще е между 3 и 5 киловата. С тази инсталция лятото няма да ползваме мрежата, а зимно време и 1/4 да покрием ще е добре дошло. Колко време ще се избива може да каже само тоя, дето знае какво ще стане с цените на тока в следващите 4-5-10 години. Но абсолютен минимум около 4 години.
Много зависи какви ще са цените като излезем всички на свободният пазар. Да не излезем вариант според мен няма. Но подозирам, че държавата ще субсидира битовите потребители под някакъв начин, че иначе масово ще изреват хората на умряло.
Обаче бягаме от основната тема - има ли нужда да се минава през общината. На този въпрос отговора очевидно е "да". Режима е по-скоро уведомителен, защото разрешението го издават без да е нужно удобрение. Ясно е, че трябват и проекти. Остава да се изчисти дали е нужно някакъв лиценз за изпълняващият проектите или мога и сам да си изградя нещата.