Ако топлото идва отдолу и тръбите са под наклони водата се движи без проблеми дори и по мед фи-15 . Скоро при пуск на една система с радиатори бойлера си бе загрят на 90 градуса от ел захранване , след пълнене на системата с вода радиаторите заработиха без дори котела да бъде запален и пусната помпата - само гравитачно от бойлера когато не му е задействана ел клапата да не прави циркулация . 110 ребра хаш 600 заработиха здравата над час време . Трябва само да е направено както трябва и си окей.
LazarGanev написа:Е, бих казал, че поне 10лв/м е разликата между ф32 и ф50 Stabi, в зависимост от марката и магазина, но идеята за изпълнение с ППР е добра, щото със стомана е в пъти по-голяма разликата в масрафите. А пък не съм сигурен дали ф50 ще е достатъчен диаметър при отопление на 3 етажа, и ако при сметките се окаже, че е нужна тръба ф63, то тогава разликата става поне 20лв/м за щранговете.Аз ли бъркам или не се говори за икономична система

Тръбите Stabi не са изобщо икономични.
За да работи на естествена циркулация може да се направи по следния начин:
От четирите радиатора на третия етаж се спускат надолу 8 тръби ф25 (8х3м=24х1.5лв=36лв).
От втория етаж до котела 8 тръби ф32. Примерно 40м х 2.6 лв = 104 лв. Ако минават попътно може да се съберат 2 тръби ф32 в една ф40. Ще стане още по-евтино.
Заедно с фитингите цялата тръбна разводка ще струва 300-400 лв.
Ако се прави с принудителна циркулация колко ще се спести от тръби
