• 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Такааа, я погледнете и това сервизно: на стр.4
Ако Toshiba лъжат, следователно и аз си правя грешните изводи.
http://www.toshiba-klima.at/pdf/en/serv ... (DSK6).pdf

По един от въпросите “какво се включва в СОР?”. - Първо което се вижда.
Да вземем 13-ката : Отоплителна мощност = 4,22kW, СОР=4,44 , Консумация на вътр. тяло = 35W, Консумация външно= 915W.
COP= 4,22 / (35+915) = 4,44 - всичката консумация е включена.
За 10-ката и 16-ката същата работа.
Друго което се вижда, че вътр.вентилатор =30W, а вътр. тяло харчи 35W. Извод: За eлектрониката на вътр. тяло остават 5W.
Трето, лесно се вижда че трите модела са 99% еднакви. Излиза че плащаме за ъпдейт на софтуера.
Прилики: Компресор, Размер и килограми на вътр. тяло, Размер и килограми на вътр. тяло, Консумацията на вътрешно тяло, Еднакво количество фреон.
Разлики: Малка разлика в дебита на вътр. и външно тяло, Едната тръба на 16-ката е с по-голямо сечение и софтуерни ограничения при по-малките модели.
Да разгледаме 16-ката: Консумира 1435+35=1470W и Отдава =5,53kW при СОР=3,76
Ако тоя климатик се натовари на 58% (От Отдаване=5,53kW ) = 3,2kW дали няма да работи точно като 10-ката на номинал (3,21kW) със СОР= 5,10 и консумация 595+35=630W.
Извод: При работа на 58% от номинал, СОР-а “порасна” от 3,76 на 5,10.
Примерни стойности за лесно смятане вземам: Необходима енергия за стопляне на някаква стая за какъвто искате период = 376kWh.
1 случай: 16-ката работи на номинал със СОР=3,76 , за избрания период е отдала 376kWh и е изхарчила 376/3,76=100kWh.
2 случай: 16-ката работи на 58% от номинал със СОР=5,10 , за избрания период е отдала 376kWh и е изхарчила 376 / 5,1 = 73,73kWh.
3 случай 16-ката работи на 40% от номинал със още по-голям СОР, съответно ще изхарчи още по-малко.


Какво се получи: При работа на 58% от номинала, спестихме едни 26 % от консумацията.
Ами ако работи на 40% от номинала, колко ще спестим ??? (минимума на моя е на 25% от номинал по сервизно, реално 26-27% съм го виждал). Виждал съм го да работи и на 22% от номинала, но не помня дали беше на охлаждане или отопление. Охлаждането да не го коментираме, защото там необходимата енергия е поне 10-20 пъти (при мен е така) по-малка от енергията в режим отопление.
a_stoev написа:
1 Ротор с неодимови магнити - по същество това е един синхронен двигател. Липсата на токове в ротора обуславя липсата на топлинни загуби в ротора.
2 Единична "концентрирана" намотка (concentrated winding), няма го в този документ, но съм го срещал в други. В стандартния асинхронен двигател намотката се състои от няколко намотки разположени в различни канали(Distributed winding). В резултат магнитното поле е ??? не помня точно, май с по-нисък интензитет но с по-широко сечение. повече картинки:
Тези двете подобрения водят до посочената на 6-та сраница по добра ефективност на DC-инверторите. При АС-инверторите ги няма тези предимства. Всъщност ОН/Оф машина би работила максимални обороти винаги където разликата в ефективността би била от 3-4 до 7-8 % според дадените графики. За отбелязване е че единия двигател при всички скорости е по ефективен от асинхронния двигател на максимална скорост. Другия двигател при 40% от скоростта си вече се изравнява с асинхронния двигател
Под охлаждането леко са се изхвърлили че е нова разработка, ама да речем че до сега не съм го виждал в климатик.
DC двигател на вентилатора си е логична екстра, и наистина няма как да се вгради на тъп ОН/ОФФ.
Всъщност касае по-ефективни и по-компактни електродвигатели, а не конструкцията на компресора. За съжаление в рекламите само хвърлят някакви теми, без да знаят за какво се говори.
Компресорната част от какво се задвижва – от електродвигател. Кой харчи най-много в климатика – именно този електродвигател дето върти компресора.
На мен ми се видяха 10% разлика при 50rps (даже 47rps трябва да се гледа заради хлъзгането).
Аз ли бъркам, но защо си мисля че АС мотор не може да работи над 3000об. (50rps) при един чифт полюси? - което е честотата на въртящото се магнитно поле.
Нищо де, (ти се съгласи за... от 3-4 до 7-8%) пиши ги 5% по-добра ефективност на DC мотор спрямо АС (най-големия консуматор), остави ефективността на DC вентилаторите настрана.
Ами 5% от мотора и 26% (при 58% от номинала), колко станаха 31%.
Е, само от тези не минахме ли 30-те %.
А почнахме със СОР=3,76 , ако може някой да посочи ОН-ОФФ да Отдава = 5,53 със по-голям от СОР= 3,76 , може и да има един модел но ще е единствен.
Тая 16-ка е примерен модел не е нещо велико, само дето струва една шапка пари.
Какво на говорим за НОКРИЯ 14-ка например: Отдава на отопление 6,00 kW при СОР = 4,44.
Темата е “Кое прави инверторните климатици по-икономични” , а не “Защо да давам пари за скъп инвертор, като и ОН-ОФФ ми върши работа”. – не карам никой да си купува нищо. Както казах, според условията на експлоатация може духалката да е по-изгодна, а пък ТАП още повече (при мен е 1,63 пъти е по-евтина нощната от дневната енергия). Е аз да рекламирам ТАП-а ли че има “COP=1,63” сравнен с духалка ползвана на дневна енергия.
Май ще хвърля бомбата със следващото изказване, но аз така мисля.
Преслав: Относно спирането на климатика (твоите бяха ОН–ОФФ доколкото си спомням – я виж кой ти даде идеята да увеличиш зададените градуси с 3гр.)
При положителни темп. (ОН–ОФФ) – нямаш грижи – спирай, после той ще си работи със същия СОР при същото натоварване. Даже май с по-добър защото вътр. темп. е по-ниска и отдаването така е по-голямо (вижда се от всички таблици при по-ниска вътр. темп.) при същата консумация, също и по-малко цикли ОН-ОФФ ще има.
При положителни темп. (Инвертор) – нямаш грижи – спирай, няма да загубиш, има достатъчно мощ при тези темп. и че 5 мин. работи със СОР на номинал не е болка.
При отрицателни темп. (ОН–ОФФ) – Ако има подгряване на компресора и работи може и да го спираш, но не се знае после за колко време ще те стопли. Ако те устройва спираш, ако не намаляш заданието с 3-4 градуса според конкретните условия и изисквания за комфорт.
При отрицателни темп. (Инвертор) – Обикновено има подгряване на компресора, но трябва и да работи може да го спираш – Пак зависи с колко пада вътр. температура. Ако пада с много или може да го намаляваш с 3-4 градуса или след като го включиш после да ги качваш постепенно, за да не работи на макс продължително време със влошен СОР.
Ако няма (често на ОН-ОФФ няма такива “екстри”) или не работи подгряването не е здравословно да се спират каквито и да са моделите.
Аз моя инвертор го спирам (подгряването работи), има кой да поддържа температурата през деня и не пада повече от 2 градуса. При под -10гр. дневна няма да го спирам – естествено.
Кой знае какви пари няма да спестиш със тези изключвания.
Ако мериш нещо – средната консумация на час ще се повиши (при изключване). – ще питаш после що на Пешо средно му консумирал по 300W на час, а при мен по 600 W на час (примерно).
Защото на пешо работи 24h на 300W, a при теб 8h на 600W.
Но на Пешо е изгорил 24х300 = 7,2kWh , а при теб 8х600 = 4,8kWh. – Стойностите са примерни, илюстративни (тая дума отде ми дойде нз.).
Извинявайте, изтормозих ви от четене отново – карайте по диагонал ако трябва.
preslav - майстор
abcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Извинявайте, изтормозих ви от четене отново – карайте по диагонал ако трябва.
Аз лично не се чувствам изтормозен от четене и благодаря за изказаното мнение (разбира се от всеки един, който е споделил опит или просто разсъждавайки се е опитал да навърже нещата). Нямам условията и възможностите да направя прецизни измервания, а от там и не бих могъл да се позова на някакъв опит, но се опитвам да разсъждавам върху прочетеното тук и в други теми. И тук, и в други теми беше споменато, че поддържането на 1 градус в повече (при равни други условия) води до 7% повече разход на енергия, точно по тази логика се питам тябва ли да поддържам в неизползваемо помещение 4-5-6 градуса повече през 2/3 от денонощието, кой освен термометърът и сметката ми за ток ги усеща? Изключвам възможността аз да се грижа за климатика си, как щял бил да се чувства при минусови температури, щял ли бил да се развърти, гъсто ли му било маслото, водораслите ли му пречели и т.н. - казвам го защото нееднократно съм чувал съвети "хубаво за климатика е ...", кой на кого служи, вещите на нас или ние на тях? На фона на всичко казано не искам някой да остане с впечатлението, че искам умишлено да си счупя онова за което съм дал пари, но и да го щадя?
a_stoev - майстор
abcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Компресорната част от какво се задвижва – от електродвигател. Кой харчи най-много в климатика – именно този електродвигател дето върти компресора.
На мен ми се видяха 10% разлика при 50rps (даже 47rps трябва да се гледа заради хлъзгането).
Аз ли бъркам, но защо си мисля че АС мотор не може да работи над 3000об. (50rps) при един чифт полюси? - което е честотата на въртящото се магнитно поле.
Нищо де, (ти се съгласи за... от 3-4 до 7-8%) пиши ги 5% по-добра ефективност на DC мотор спрямо АС (най-големия консуматор), остави ефективността на DC вентилаторите настрана.
Ами 5% от мотора и 26% (при 58% от номинала), колко станаха 31%.
Е, само от тези не минахме ли 30-те %.
Имах в предвид че когато напишат twin rotor или както там им е рекламния термин, не се разбира дали имат в предвид компресор с два суинга като картинката преди моето мнение или двигателя на компресора е с двоен ротор като картинката дадена от мен.
Приемам че максималните обороти на асинхрония двигател са при 50 Hz. Иначе излиза, че си мерят един техен компресор, с друг техен компресор и не се знае дали тези резултати са съпоставими с тези на конкурентна фирма.
Оборотите на асинхрония двигател са равни на честота на полето, делено на броя на полюсите. Явно в тая рекламна брошура ся намерили или захранване с 100Hz, или са направили двигател с половин полюс, нещо като намотка с 1 край :), или са решили че брошурата е предназначена за балами твърде тъпи за да се оправят с две размерности по абцисата. Залагам на вариант 3, както и залагам че вероятно данните не са събрани достатъчно коректно и че не трябва да им се вярва много. Поне в моето образование ме учеха че загубите в магнитопроводите растат със честотата. Както и да е , няма да спорим дали физиката е еднаква навсякъде по земните кълбета или на някои места е по-физика от нашата физика.
Ahmakov - специалист
a_stoev написа:
Ахмаков вземи напиши едно нормално аргументирано мнение. Стига с тези риторични въпроси. В цялата тема един път не си казал кое е черно кое е бяло, само постваш разни таблички и задаваш риторични въпроси. Явно не сме ти на академичното ниво и затова вземи напиши нещо ясно, нормално, с обяснения.
За да не разводнявам темата, която вече е много по конкретна и изчерпателна, откакто не се намесвам, ще съм много кратък, ясен и без въпроси.
a_stoev написа:
...Имах в предвид че когато напишат twin rotor или както там им е рекламния термин, не се разбира дали имат в предвид компресор с два суинга като картинката преди моето мнение или двигателя на компресора е с двоен ротор като картинката дадена от мен.
Когато се прави анализ на нещо и даваш цитат, е добре да се цитира от текста, а не гледайки в тавана. В рекламните текстове се говори за "twin rotary", а не за "twin rotor". Разликата е огромна. Дори, има разлика в управлението на "twin rotary", което дава коренно различни резултати. Няма да се разминем без картинки. Който може да гледа, да види. Това няма нищо общо с "dual rotor"
a_stoev написа:
Приемам че максималните обороти на асинхрония двигател са при 50 Hz. Иначе излиза, че си мерят един техен компресор, с друг техен компресор и не се знае дали тези резултати са съпоставими с тези на конкурентна фирма.
Оборотите на асинхрония двигател са равни на честота на полето, делено на броя на полюсите. Явно в тая рекламна брошура ся намерили или захранване с 100Hz, или са направили двигател с половин полюс, нещо като намотка с 1 край :), или са решили че брошурата е предназначена за балами твърде тъпи за да се оправят с две размерности по абцисата. Залагам на вариант 3, както и залагам че вероятно данните не са събрани достатъчно коректно и че не трябва да им се вярва много. Поне в моето образование ме учеха че загубите в магнитопроводите растат със честотата. Както и да е , няма да спорим дали физиката е еднаква навсякъде по земните кълбета или на някои места е по-физика от нашата физика.
Излиза, че в рекламните материали се разглеждат "инверторни" AC и DC мотори, а не асинхронни. Което автоматично отговаря на въпроса, колко са коректни данните и колко е коректно тяхното тълкуване и колко физики има.

Прикачен файл

vv2.JPG
vv2.JPG (16.3 KиБ) Видяна 5897 пъти

Прикачен файл

vv.JPG
vv.JPG (5.42 KиБ) Видяна 5897 пъти

Прикачен файл

vv1.JPG
vv1.JPG (8.44 KиБ) Видяна 5897 пъти

Прикачен файл

vv3.JPG
vv3.JPG (17.78 KиБ) Видяна 5897 пъти
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Картинката сравнява “AC инвертор” със “DC инвертор” , има и други типове инвертори (извън темата).
За да сравним някак ефективността на АС мотор на ОН-ОФФ със ефективността на DC мотор на инвертор, може да ползваме графиката за “AC инвертор” но гледаме САМО интервала 47-50 rps.
OH-OФФ (АС неинвертор) реално работи само в този интервал и е същото като “AC инвертор” работещ само на една честота 50Hz.
a_stoev - майстор
Трябваше да сложат поне една точка в графиката да покаже каква е ефективността на ОН/ОФФ компресор. Иначе на страница 4 и 5 сравняват ДС инвертор с ОН/ОФФ машина. За ефективността на компресора графиката ми се стори странна защото я гледах само от гледна точка на загубите в електродвигателя, а те растат с честотата, без да се замисля че говорят за ефективност на компресора като цял агрегат, а не само електродвигател. Действително в компресора има и загуби обусловени от допуските на детайлите. Винаги някакъв % от газа минава през хлабините. Това количество зависи само от налягането вход/изход, а не от оборотите и може да се приеме за постоянно и като се отнесе към променливата производителност е нормално ефективността да е по-ниска при по-ниски обороти. Както и да е, в момента се жалвам на арменския поп, че в рекламна брошура няма пълни и коректни технически данни.

Ахмаков, в темата пропуснах да видя точния термин в оригинал на английски. Ти заяде ванко от варна за какво е термина "двойнороторни"
Ahmakov написа:
5. Простотията на някои е довела до появата на "двойнороторни" компресори с изключване на ротор. Те такова животно нема, даже и у Варна. Ти правиш ли разлика между ротор и цилиндър. Ти маи, не само мразиш да пишеш, ами и да мислиш.
6.Има компресори които са с два цилиндъра, като може да работят единия, двата паралелно или двата последователно. Пак е разработка на същите, ама не изключват ротора..
Аз се опитах да го намеря из нето що за животно е това. Щеше да е добре да пуснеш нещо по конкретно. Това имах в предвид, когато исках да си по конкретен в мненията си и че не сме ти на висотата да те разберем.
8180 - майстор
Здравейте,
Почти се бях отказал от темата - не намирам отговорите, които търся.
Доста интересни и полезни мнения са се появили.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Такааа, я погледнете и това сервизно: на стр.4
Ако Toshiba лъжат, следователно и аз си правя грешните изводи.
http://www.toshiba-klima.at/pdf/en/serv ... (DSK6).pdf

По един от въпросите “какво се включва в СОР?”. - Първо което се вижда.
Да вземем 13-ката : Отоплителна мощност = 4,22kW, СОР=4,44 , Консумация на вътр. тяло = 35W, Консумация външно= 915W.
COP= 4,22 / (35+915) = 4,44 - всичката консумация е включена.
За 10-ката и 16-ката същата работа.
Друго което се вижда, че вътр.вентилатор =30W, а вътр. тяло харчи 35W. Извод: За eлектрониката на вътр. тяло остават 5W.
Доста убедително ми прозвуча и горното, но днес се отвори време да се упражня по изложената сметка и твърденията на безспорно реномираната фирма. Въоръжен с популярната в темата формула попадам на брошура с почти същите климатици - http://www.originenergy.com.au/files/To ... ochure.pdf - стр. 3:
Прикачен файл:
Clip_15.jpg
Пробвам формулката за 10-ката:
СОР = 3,2 / 0,75 = 4,2666 Чудесно съвпадение с обявеното 4,27.
С една малка подробност - вътрешният вентилатор (20W) НЕ Е включен. Карай - брошура е, не е сервизно.
Тук за разлика от сервизното са дадени данни за мин/макс режими. Опитвам:
При мин. - СОР = 0,9 / 0,17 = 5,29 (обявено 3,43)
При макс.- СОР = 4,8 /1,4 = 3,428 (обявено 5,29)
Тук съвпадението също е "добро", с точност до обратното. Ония 20W пак ги няма.
Приемам го за печатна грешка и отивам на Мултисплит (за които писах миналия път) - стр.6 на същия файл:
Прикачен файл:
Clip_14.jpg
Тук малко се :?
Има богата информация за отдадените мощности, има СОР, НО НЯМА НИКАКВА консумирана мощност. Не, че не мога да си я получа по обратния ред - нали имам формулата, но все пак "кое е кокошката, кое яйцето". :)
Решавам да потърся друго инфо и попадам на:
http://www.cold-system.com.pl/toshiba_system_multi.pdf
На стр. 9 намираме търсеното ВЪНШНО ТЯЛО (Outdoor Unit) и липсващата мощност:
Прикачен файл:
Clip_16.jpg
Тук вече терминологията е друга (термопомпа), но моделът и данните съвпадат.
Пресмятаме:
СОР = 6,7 / 1,85 = 3,62 Чудесно съвпадение.
Малката подробност е, че тук изобщо НЯМА вътрешно тяло (тела), които могат да бъдат 1 или 2 и различни модели, както е показано по-нататък в брошурата. :prost:
vankovarnata - специалист
a_stoev написа:
Ахмаков, в темата пропуснах да видя точния термин в оригинал на английски. Ти заяде ванко от варна за какво е термина "двойнороторни"
Ahmakov написа:
5. Простотията на някои е довела до появата на "двойнороторни" компресори с изключване на ротор. Те такова животно нема, даже и у Варна. Ти правиш ли разлика между ротор и цилиндър. Ти маи, не само мразиш да пишеш, ами и да мислиш.
6.Има компресори които са с два цилиндъра, като може да работят единия, двата паралелно или двата последователно. Пак е разработка на същите, ама не изключват ротора..
Аз се опитах да го намеря из нето що за животно е това. Щеше да е добре да пуснеш нещо по конкретно. Това имах в предвид, когато исках да си по конкретен в мненията си и че не сме ти на висотата да те разберем.
Може да говори за това Изображение или това Изображение а може би това Изображение само той си знае.
Ahmakov - специалист
vankovarnata написа:
... Скрола няма стигане, а вече има двойнороторни с изключване на ротор...
Ahmakov написа:
5. Простотията на някои е довела до появата на "двойнороторни" компресори с изключване на ротор. Те такова животно нема, даже и у Варна. Ти правиш ли разлика между ротор и цилиндър. Ти маи, не само мразиш да пишеш, ами и да мислиш.
6.Има компресори които са с два цилиндъра, като може да работят единия, двата паралелно или двата последователно. Пак е разработка на същите, ама не изключват ротора..
vankovarnata написа:
Може да говори за това Изображение или това Изображение а може би това Изображение само той си знае.
А сега посочи, къде са двата ротора на която си искаш картинка и посочи кой ротор се изключва.
a_stoev - майстор
До колкото се вижда от схемата с разреза на компресора, се касае за компресор с два суинга дефазирани на 180* за по равномерна работа?
Скроловете май ги ползват при по големи мощности? Поне по нашите машини до 15 kW климатична мощност сякаш са все суинг компресори.
  • 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43

Тема "Кое прави инверторните климатици по-икономични?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: