Напишете въпрос свързан със санирането.
dudulia - напреднал
Здравейте съфорумци. Полека лека напредвам с ремонтите вкъщи и отново стигнах до задънена улица. Смених дограмата на апартамента.Искам да си поставя и външна ТИ. Блокът е пакетоповдигащ, като външните стени са от части панел, от части тухла. С оглед на малката квадратура,която ще правя, съм се спрял на изолация с Неопор на BASF. Проблемът е,че искам да сложа 7-8см, но такава не се предлага. Предложиха ми вариант с 5 + 3 см, като трябва да лепя плоскостите но не знам дали е добре. Питането ми е дали става добре със слепване на плоскости? Самото слепване как е по-добре да се направи? С циментово лепило или пяна? Основата, за която ще се лепи изолацията е варова мазилка (добре е захваната за панела), боядисвана 2-3 пъти с фасаген. Трябва ли да правя някакво грундиране на стената предварително? И не на последно място с какво е по-добре да залепя изолацията - лепило или пяна?
Другият въпрос ,който искам да задам е каква мазилка да използвам след като поставя ТИ?

Благодаря предварително на всички отзовали се на темата.

С уважение :partyman:
Marisan - специалист
Здравейте, Dudulia!
Предложеният Ви вариант за изолация 5+3 см с лепене на плочите помежду им не е добър. Строго препоръчително е те да бъдат с цяла дебелина. Ако не можете да намерите 7-8 см графитен EPS можете да използвате 10 см бял стиропор със същата плътност. Изборът Ви на Neopor на BASF е много добър! Добре е обаче да знаете, че Neopor е запазена марка на въпросната фирма и представлява суровината от която се произвежда графитният EPS. Тази суровина се използва от останалите производители и от нея те произвеждат графитна топлоизолация под собствена марка, която по нищо не се отличава от тази произведена от BASF. За да може един краен продукт да носи наименованието Neopor, то той трябва да е произведен в държава, където BASF имат завод и съответно да бъде внесен в България, защото в страната ни няма такъв. Това оскъпява ненужно цялата операция.
Както казахме тази компания предлага своята суровина на други производители и произведените с нея продукти имат идентични качества и са по-икономична алтернатива на оригинала на BASF. Пример за такъв продукт е предлаганият от нас ТЕРАПОР® EPS. Това е висококачествен графитен EPS, който е произведен от суровината на BASF – NEOPOR. Можете да го намерите в Баумакс. Разбира се, съвсем спокойно може да ползвате и графитен EPS на друг производител (в България има още 2-3).
За да разберете как да поставите безпроблемно избраният от Вас топлоизолационен материал, можете да се запознаете със съдържанието на следните наши статии:
Подготовка на основата за полагане на ТИС
Закрепване на топлоизолационни плочи
Армиране на топлоизолационен слой
Относно въпросът Ви за мазилката, която да използвате, след като поставите топлоизолацията можете да прегледате следните статии:
Какво трябва да знаем за фасадните покрития и системи
Как да нанесем пастообразна мазилка
dudulia - напреднал
Благодаря Ви за светкавичният отговор. Без да ви обиждам все пак мисля,че Неопор е по-добрият избор. Виждал съм ваш продукт и ми направи впечатление,че между сивите зърна има доста бели такива, нещо което липсваше при произведеният от БАСФ Неопор. Не съм компетентен да твърдя защо е така. С каква плътност са вашите продукти? Направи ми впечатление,че в единият от линковете, които сте дали има снимка как се поставят две плочи една до друга. Каква е причината да не е удачен варианта със слепване? Може да се отлепят след време?

п.с. Преди месец проверих в Баумакс Пловдив и там нямаше наличен графитен ЕПС с дебелина по-голяма от 5см. Всъщност има ли смисъл да се слага по-голяма дебелина от 5см, като се има предвид,че стаята е южна и има 5см каменна вата вътрешна изолация?
VLADO66 - майстор
Какво точно има Неопор в сравнение с друг качествен EPS освен добавения графит който има за целта да ни предпазва от космическата радиация/няма да слагам въпросителна/.Изключително уважавам компанията BASF но мисля че това е маркетингов трик да си продават продукцията и полуфабрикатите.За един EPS е много по-важно за има противосъстаряващи добавки.
dudulia - напреднал
Аз съм лаик, затова се допитвам до форума. В крайна сметка никъде не пише къде какви добавки има. Все пак се предполага,че продуктите на БАСФ с добро качество и не е икономисано от противосъстаряващи добавки. С оглед на това,че сме страна на ментетата, си мисля, че БГ производителите биха направили компромис с тези добавки,за да постигнат по-ниска цена.
За дограма си избрах профил " Саламандър", макар много родни производители да ме убеждаваха,че било видиш ли "сюлеймандър".... и не съжалявам.
VLADO66 - майстор
Поста ми не беше насочен конкретно към тебе,а към вярващите в доктор Ливайн :wink: Ти си прецени дали е оправдано да даваш толкова пари за Неопор единствено заради произхода.Не е добре да се слага на два пласта изолацията защото разчиташ вече само на дюбелите..като няма 8см Неопор вземи на Аустротерм/и те работят с BASF/или Монодур.По принцип съм за пяната.
8180 - майстор
Съгласен с мненията на Владо.
dudulia написа:
нещо което липсваше при произведеният от БАСФ Неопор.
Поне преди години BASF не произвеждаше полочи, а беше основен доставчик на суровината за тях.
Сега вероятно има и други, което донякъде обяснява появата на Неопор - има теми и за него във Форума.
Вече какво правят (добявят, смесват, заместват) производителете на плочи е "божа" работа.

П.П. Имаше и споделен опит за повишено нагряване на "сивите" плочи, в сравнение с белите, което създава проблеми при монтаж на огряна от слънцето стена през лятото.
gechev - специалист
ОБЯВА: "Оцветявам стиропор във всички нюанси на дъгата. За Бога братя купувайте. Цената е само 12 лв/кг с ДДС. На промоция в момента са цветовете червено и лилаво. Промоцията важи до 21. 05. 2013 год." :-D
stenmark - специалист
Можеш да си лепиш спокойно на два пласта,но втория задължително с пяна.Хем е по здрава и не натоварва конструкцията,а и вече е нивелирана стената и нуждата от лепило е много малка.Друго,разминавай фугите.Какво означава ,че ще разчиташ само на дюбелите.Нека който е в тази сфера да ти дава препоръки,а не от обща култура т.е. с това си вади хляба.
VLADO66 - майстор
stenmark написа:
Можеш да си лепиш спокойно на два пласта,но втория задължително с пяна.Хем е по здрава и не натоварва конструкцията,а и вече е нивелирана стената и нуждата от лепило е много малка.Друго,разминавай фугите.Какво означава ,че ще разчиташ само на дюбелите.Нека който е в тази сфера да ти дава препоръки,а не от обща култура т.е. с това си вади хляба.
Това с общата култура ме развесели :) Даваш пари за два пласта които ще са повече от един,даваш пари за пяна която също е пари,даваш пари за двойно полагане което също е пари,набиваш дюбелите на двата пласта и става на дюшеци и вместо две ръце шпакловка даваш пари за три-хайде посмятай специалисте :wink:

Тема "Малко помощ за външна ТИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: