Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
PCL82 - майстор
В блоковете захранването е трифазно и PEN проводникът е общ и дебел, независимо дали електромерите са на етажа или всички са в ГРТ (радиална/магистрална схема). Главното табло е заземено (може и чрез фундамента си, който да е свързан с арматурата на основите, т.е. фундаментен заземител). Отделните жилища са на различни фази и токът през нулата трябва да е малък. Остава проблемът с хлабави връзки на етажа и в апартамента. Т.е. дори апартаментът да е на високо имаме проводник с почти нулев потенциал и не повече от 3 места преди апартамента, където може да стане нещо критично с нулата. По тази причина в Наредба 3 е записано, че в многоетажните сгради общият нулев (PEN) проводник е равнозначен на главна заземителна клема/шина.

В моя блок четирипроводния кабел е с по-тънка нула от фазите (1978г.), таблото е закрепено на бетонен фундамент (вероятно със шпилки, свързани за арматурата), няма изкуствен заземител. Нулата през етажите е дебела колкото фазите на захранващият кабел, т.е. по-дебела от входящата нула.

Най-критично е монофазното захранване от стара въздушна мрежа с рекордомани и без повторни заземявания на нужните места.
PCL82 - майстор
Фика, ти виждал ли си заземена руска скара? Аз не съм. Мярката заземяване май са я практикували само за промишлени и лабораторни цели и то с отделен външен проводник. В бита само радио апаратите са се заземявали.
Даже бакелитовите трифазни контакти (българските до колкото знам са по руски стандарт) имат едно малко чупещо се прозорче от долната страна за заземителния проводник към заземителния контур на цеха т.е. захранващият кабел може да е само с 3 фази.
fikata - майстор
Вече не е така както беше в Съветския съюз.Трипроводната инсталация вече и при тях е задължителна. Вече имат седмо издание на ПУЭ./Правильник устройство электроустановок/
Но в него пише нещо интересно:
Устройство при двухпроводной сети (двухжильной проводке) "зануления" при помощи перемычки в розетке с клеммы N на клемму PE - не допускается! (п.1.7.132 ПУЭ-7)
Това с моя руски го разчитам така: "При двупроводна мрежа зануляване с помощта на мост в контактите между клемите "работна нула" и "защитна нула" -не се допуска"
:? това не го разбрах.
http://220forum.ru/viewtopic.php?f=17&t=102
Последна промяна от fikata на вт дек 17, 2013 9:17 pm, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
PCL82 написа:
Фика, ти виждал ли си заземена руска скара? Аз не съм...
Въпроса не е към мен, ама ако може да се вмъкна? :-D Руски заземени скари - колкото искаш.
электрический гриль
Да не си имал в предвид съветски? Такива наистина нямаше ... просто защото нямаха скари. :shock: Кухнята им беше такава - варено, готвено и печено във фурна. Може да е парадоксално за нас, но те не бяха виждали пържено кюфте например. Нашите ги учеха как се правят. Същото е с печените чушки. И в тази връзка завчера показах на един руснак снимка на чушкопек по нета. Голямо чудене беше. Пита тази пещ за топене на какви метали я използваме и защо я има в толкова много магазини. След някои разяснения веднага реши да си поръча един заедно с два резервни нагревателя. :lol:
Прикачен файл:
11111111.JPG
11111111.JPG (63.59 KиБ) Видяна 1718 пъти

Към fikata - в ПУЭ пише че това ограничение не се прилага при отклоненията от въздушни линии до потребителите на еднофазно напрежение до 1kV. И при тях вече забраниха двупроводната инсталация в сградите. :)
:partyman:
fikata - майстор
hidrazin
Това,че и те вече са преминали към трипроводна вътрешна инсталация е ясно.
Така императивно записана тази забрана в този член от правилника звучи като забрана и за вече съществуващите двупроводни инсталации в комуналките, жилищни блокове, които не се захранват с еднофазно напрежение чрез отклонение от въздушната мрежа. :)
hidrazin - майстор
fikata написа:
hidrazin Така императивно записана тази забрана в този член от правилника звучи като забрана и за вече съществуващите двупроводни инсталации в комуналките, жилищни блокове, които не се захранват с еднофазно напрежение чрез отклонение от въздушната мрежа. :)
:? Ами на пръв поглед изглежда така ама не е. Просто защото в новото ПУЭ-7 ги няма двупроводните инсталации. Забранени са и ако в нова инсталация замостиш нулата и PEN в контакта е все едно отсвирш ДТЗ-то. Както и по нашата наредба 3 е забранено обединяването им след ДТЗ-то.
В старото ПУЭ-6 пък беше забранено заземяването без зануляване на радиоприемници, а за маломощните консуматори се допускаше да не се зануляват.
1.7.39. В электроустановках до 1 кВ с глухозаземленной нейтралью или глухозаземленным выводом источника однофазного тока, а также с глухозаземленной средней точкой в трехпроводных сетях постоянного тока должно быть выполнено зануление. Применение в таких электроустановках заземления корпусов электроприемников без их зануления не допускается.
7.1.59. В жилых и общественных зданиях должны зануляться металлические корпуса стационарных электрических плит, кипятильников и т. п., а также переносных бытовых электрических приборов и машин мощностью более 1,3 кВт и металлические трубы электропроводок.
:partyman:
PCL82 - майстор
С последното изречение излиза, че почти всички съветски битови уреди не подлежат на заземяване/зануляване, защото са под 1,3кВт (обикновено до 1кВт). Т.е. няма задължение да се преоборудват с трипроводни кабели.

Но пък откъде са решили, че като мощността е малка защитната мярка може да отпадне?
fikata - майстор
PCL82
В новых домах, построенных после введения ПУЭ 7-го издания, зануление должно выполняться для всех электроприемников классса защиты 1, независимо от мощности.
К классу I относятся изделия, имеющие, по крайней мере, основную (рабочую) изоляцию и элемент для заземления. В случае если изделие класса I имеет провод для присоединения к источнику питания, этот провод должен иметь заземляющую жилу и вилку с заземляющим контактом.
hidrazin - майстор
PCL82 написа:
С последното изречение излиза, че почти всички съветски битови уреди не подлежат на заземяване/зануляване, защото са под 1,3кВт (обикновено до 1кВт). Т.е. няма задължение да се преоборудват с трипроводни кабели.
Но пък откъде са решили, че като мощността е малка защитната мярка може да отпадне?
Нямам идея от къде са ги измислили тези 1300 вата. :? Ама това вече е променено с новата наредба и колегата ти е отговорил. Иначе гледам там все още масово се продават контакти без заземителни пластини и то не само техни а Шнайдер, Симон, Легранд ...
розетки без заземления
По форумите гледам че още си правят двупроводни инсталации и си слагат такива контакти без заземителни пластини. Също както у нас все още се правят двупроводни инсталации. Инерцията и многото години си казват тежката дума. :)
:partyman:

Тема "Добре ли е да се заземи скарата?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: