sts написа:ДТЗ изключва след 7 милисекунди измерено от лицензирана лаборатория.Вероятно затова няма нагоряла изолация и дъга.Май не си много наясно с ДТЗ-то. Кой ток на несиметрия кара ДТЗ-то да изключи?
Не правете експеримент с АП.

sts написа:ДТЗ изключва след 7 милисекунди измерено от лицензирана лаборатория.Вероятно затова няма нагоряла изолация и дъга.Май не си много наясно с ДТЗ-то. Кой ток на несиметрия кара ДТЗ-то да изключи?
Не правете експеримент с АП.
hidrazin написа:В този член от "Наредба №3" (1794) става въпрос за забрана за използване на минимално-напреженова защита.П. Петков написа:Здравейте!Точно! С малка корекция. Това се отнася само за електромеханичните ДТЗ-та но не и за електронните. Повечето електронни защити не отговарят на условията за използване в жилищни сгради.
Тъй като очевидно има разлика между "работна нула", "защитна нула" и земя, сигурен съм (почти), че ако всички АП-та са изключени и има потенциална разлика между защитната нула и земя (каквато разлика, обикновено винаги има!), и ако се свърже нулевият вход на ДТЗ-то към земя (водопровода) (изходът му си остава включен към обединените работна и защитна нули - схема "ТN-C"), то ДТЗ-то ще изключи! За съжаление, нямам в наличност монофазно 10 или 30мА ДТЗ, за да премахна съмнението - "(почти)". Уравнителният ток, който ще протече между нулата и земята, ще мине през ДТЗ-то и ще го изключи, въпреки че фазов ток няма, и няма откъде да се вземе.Чл. 1794. Не се допуска в жилищни сгради използването на ЗП, които изключват автоматично потребителя от мрежата при отпадане или недопустим пад на напрежението. Защитният прекъсвач трябва да запазва работоспособността си за най-малко 5 s при пад на напрежението до 50 % от номиналното.Примерно тези боклуци:
http://www.elektromarket.eu/bg/category/96.html
П. Петков написа:...В този член от "Наредба №3" (1794) става въпрос за забрана за използване на минимално-напреженова защита...Колега П. Петков, ще ви замоля да не правите такива фриволни тълкувания по наредба 3.
- използват ЗП с номинален ток на сработване не по-голям от 30 mАТова не са параметри и характеристики присъщи на минимално-напреженовата защита. Та в посочения член и особено втората му част визират обобщено всякакви защитни прекъсвачи от тоя сорт неспособни да работят при 50% от захранващото напрежение. Посочените от мен продукти НЕ ОТГОВАРЯТ на изискването. В спецификациите им е написано че минималното им работно напрежение е 170V. В моя подкрепа са и тези:
-не трябва да превишава 1/3 от номиналния ток на ЗП
-поставяне на ЗП с ток на сработване до 300 mА
.......................................
sts написа:Не четете ли че при измерване на контура "фаза-защитно заземление" лицензирана лаборатория извърши измерване пред мен при приемане на инсталацията.Тази апаратура измерва времето на изключване на ДТЗ /7 милисекунди/ и го изписва на дисплей.Аз нямам такава апаратура за измерване в къщи.Виж сега, не мога да разбера на какъв се правиш, но контура "фаза-защитно заземление", няма нищо общо с късото съединение, за което ни разказваш. И ДТЗ-то, и то няма нищо общо. И тези 7 милисекунди - и те. Не мога да повярвам, че 12 години поставяш ДТЗ-та и още не си разбрал как работят. Ако не си наясно - попитай, лошо няма. Ама тука четат и хора, които искат да научат нещо. И съвсем им се объркват понятията.
Сподели форума:
Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:
Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: