Ole4ko написа: Но няма ли да скапе материала под нея,Ако сложиш стиропор ще го скапе - затова се слага вата

Ole4ko написа: Но няма ли да скапе материала под нея,Ако сложиш стиропор ще го скапе - затова се слага вата
Ole4ko написа:Интересна е идеята с ламарината, защото има логика да издържи повече от мазилката. Но няма ли да скапе материала под нея, все пак температурата на която ще се награвя от слънчевите лъчи ще е много по висока от тази на самата мазилка (минимум ще се появява конденс между ламарината и изолацията) .Между изолацията и EPS-а има естествено вентилируем въздушен слой. По отношение на дълготрайност и високи експлоатационни качества, окачената вентилируема фасада няма конкуренция.
Ole4ko написа: Другият проблем за който се замислех е - как ще изглежда една толкова разчупена къща с подобна ламарина? Като кошара може би ?Ниши, чупки и необуздани тераси са несъвместими с високи нива на топлоизолация и сеизмична осигуреност при приемлива себестойност.
Ole4ko написа: Виждам, че много държите на дебелината на изолационния материал, но нека поговорим и за неговата плътност или ? По дебел или по плътен? От какъв материал имаме по голяма нужда тук в България или по скоро София област ??
BLUEPUPIL написа:Ефективността за нашите географски ширини, при сегашните цени на енергоносителите е най- висока при дебелина на изолацията малко над 10см. При неминуемото бъдещо покачване на цената на топлото- основно на тока с 20-30%, икономически най-изгодно ще бъде да се слага изолация с дебелина около 15см. Горното важи за сравнително дълги периоди от време, напр. около 20 години, на базата, на които се прави анализа за ефективността.Ако отгоре се слага мазилка- колкото е по-плътен EPS-а толкова по-добре и толкова по-скъпо. Ако EPS-а е под окачена фасада може да се мине с най-лекият.
Tsilkov написа:BLUEPUPIL не е добре да препоръчваш стиропор на вентилируема фасада - освен че е сравнително по-скъп от ватата....Почти двойно по-скъп . Не го препоръчвам горещо, тъй като е канцерогенен, сравнително бързо старее и влошава изол. си качества (изключвам този който е в земята-основите) и съм го предложил, понеже съм останал с впечатлението че доста хора във форума имат негативно отношение към ватата приложена , като външна изолация.
Tsilkov написа: също така старее ускорено при пряк контакт с въздуха. Не е случайно това че стиропора се слага основно (да не кажа само) на контактни фасади.По отношение на контакта с въздуха може, много лесно да се мине със сравнително евтин препарат , който да го запечата. Да не забравяме , че само част от мазилките успяват да ограничат достъпа на атмосферният въздух да EPS-а. Аз лично смятам , че EPS-а старее най-вече от различните слънчеви лъчи, от циклите на замръзване и размразяване на дори и символичното количество влага проникнала в него, ако старее от въздуха, то трябва да е пренебрежимо малко. Поради гореизложените аргументи, EPS-а би трябвало да се чувства много по-добре зад окачената вентилируема фасада, отколкото зад мазилка подложена на значителни механични , температурни натоварвания и влага. Не отричам , че има много качествени мрежи и мазилки, които да защитят почти напълно изолацията , но цените им конкурират добрият сайдинг(нямам предвид този от PVC).
Сподели форума:
Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:
Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: