• 1
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 137
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
1115 - специалист
Само да вметна, че си взех турски алуминиев панел за тестов и той надхвърли очакванията ми.
А това с високо ефективен и ниско ефективен панел да не вземе да се окаже 5...10% разлика в производителност и 10 пъти разлика в цената.
Нещо като във вица със състезанието, където се явили само руснаците и Американците.
Накрая коментатора казал:
Нашите се класираха втори, а Американците предпоследни.
kuuuuuul - майстор
Високо ефективно изпразват джоба.По нагоре бях споменал за супер ефективния дето струва 1300лв и топли 200л бойлер колкото 2бр алуминиеви,а аз за тази цена топля 200 + 150 + 80 =430л и достигам тем. над 80гр в бойлерите. :lol:
Стиви - специалист
Нека не генерализираме. Годината не се състои само от август месец. Качествата на колекторите си личат най-много през зимата. При малко покривно пространство и/или малък обем на бойлера, нямаме голям избор и трябва да изберем високоефективен скъп панел.
шоп - майстор
Стиви написа:
Нека не генерализираме. Годината не се състои само от август месец. Качествата на колекторите си личат най-много през зимата. При малко покривно пространство и/или малък обем на бойлера, нямаме голям избор и трябва да изберем високоефективен скъп панел.
Стиви, донякаде съм съгласен с теб, особено, че годината не се състои от август месец. Нека си си мерим януари-февруари. Но не съм съгласен, че панела обезателно трябва да е скъп. Трябва да е с максимално добро съотношение добив-цена.

1115, изкарай 4 сезона за да можеш да направиш обективни оценки.

Колкото до зимата...аз съм заложил на 87 ( засега ) вакумни тръби с U тръби в тях с монтажен наклон 68 градуса.
Излишъка от енергия ( когато го има ) зимата ще се пренасочва към буфери и локално парно.


Към собствениците на алуминки...чета обезпокоителни факти в руски форуми относно корозия на ал. ламели и ал. тръбички. Има страшно обезпокоителни снимки. Кататализатор на корозията е температурата и влажността. Хубавото е, че това не са турските алуминки. Все пак на мен ми светна лампичката. Ако купувам евтин колектор ( не ще ще купувам де, аз си ги изработвам сам) бих заложил на меден.
lusynik - специалист
Да споделя и аз,опита си с турските алуминки.Системата ми е повлияна от темата на колегата lov.До колко е успешна-всеки сам да си направи изводите.Панел-един,турски,алуминиев с подарък помпа Тайфу 6-ца -217 лв./промоцията от януари 2014/,управление DT-3 Интел-65 лв,разширителен съд 13 литров отворен за отоплителна инсталация - 15 лв,тръби 16-ки с алуминиева вложка - 50 м/50 лв.,изолация тръбна - 50м/25 лв.,арматура около помпата - 20 лв,алуминиева лента -10 лв,кабел около -10 лв.,стойка метална-сътворена от мен-около 10-20 лв. и .....това май са разходите.Общо около 400 лв.Бойлер наличен- 80 л. Варненски с фабрична горна серпентина.Системата я събрах и монтирах в началото на април миналата година.Наклона около 45 гр.,ориентация -чист юг.Градусите които достигах бяха 60-62 макс,но и не търсих повече.Проблем по-скоро беше малкия литраж на бойлера.За това,за този сезон добавих още един 80 литров бойлер,от стария материал/но практически нов/със серпентна на фланеца и намалих ъгала на наклона с около 10 градуса.Бойлерите подвързах последователно,като водата от колектора минаваше първо през този с фабричната серпентина и после през този със серпентината на фланеца.Водата от водопровода подвързах обратно т.е.- първо минава през този със серпентината на фланецаи след това през този с фабричната серпентина.Градусите за 160-те литра - около 50,като целодевно се ползва топлата вода.Водния поток съм го прекъснал,като изхода на панела е подвързан на горния щуцер на съда ,а на долния-тръбата към бойлера.Съда е изолиран с 5 см. каменна вата с фолио.На бойлерите сложих термометри с изнесен сензор- по-един горе на около 15 см от горния край и по един на около 20 см. от дъното.Системата работи перфектно,като до момента съм я проверявал два пъти,колкото да измия стъклото.Няма нужда да споменавам,че съм много доволен!Инвестицията която направих миналата година се е изплатила,но не това е важното.Системата работи благодарение на колеги като lov,които споделиха безценен опит,за което съм им Благодарен!
Последна промяна от lusynik на ср юли 29, 2015 6:28 pm, променено общо 1 път.
lusynik - специалист
Не,не е ДБ,а отворена система!
шоп - майстор
Andri01, май не си чел внимателно написаното във форума. Системата на lov е лесна проста и евтина за направа. Прилича на ДБ система, но избягва всички нейни недостатъци, а именно мошна помпа и рязкото динамично натоварване и разтоварване на колектора ( топло - студено), което скъсява живота на колектора.
Andri01 - майстор
Няма нужда от мощна помпа,една 26-4 върши идеална работа/ може да вдигне до към 3-4м при тръба ППР 20/. Таво с т.н. "термично натоварване" просто е несериозно ! Медни тръбички-колко и как се натоварват термично? Ако протече от заварка,то значи СК е калпаво направен! Зимата-пропилен гликол,нали? Но все пак все си хвали "своето гардже"! Карам 4-та година с един"Сънсистем",хоризонтален,с дестилирана вода и спокойно си вдига до към 76гр. / е,слънчо е доста дащен тези дни нещо/. :-D :partyman:
шоп - майстор
Само, че повечето пишещи тук имат турски алуминки и термичното натоварване си оказва влияние. На медните също. Малко или много стъкло и уплътнения се амортизират също:-(

Помпа с напор 4 метра не е маломошна, а има денивелацията при ДБ система с над 4 м.

Забравих още едно преимущество на системата на lov, а именно не е нужно да се спазват наклони на тръбопроводите.
  • 1
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 137

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: