• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 40
Всички имаме коли, нали ?
chapara - майстор
Да именно против това съм да ни вкарват в елементарната им прозрачна схема на "издояване". Не знам как е в другите европейски държави точно. Но схемата защо да си купя две седмични вместо една месечна или три месечни вместо една годишна си е чиста доза ИЗНУДВАНЕ. И като ще е изнудване поне да е малко по толерантна, аз да си избирам датата и месеца в които да скоча в "казана". Как за седмичната и месечната няма фиксирани дати :?
chapara - майстор
Малко справка :
Винетките и пътни такси в Германия не се заплащат за леки автомобили
В Германия, за разлика от повечето заобикалящи я страни, пътни такси и винетки не се заплащат. Пътни такси в Германия заплащат само камиони над 12 тона, като таксата е с електронно отчитане.

В Гърция за използването на автомобилните пътищата се заплаща в зависимост от изминатото разстояние. Гръцките магистрали са над 1600 км. Различните магистрали се управляват от различни дружества.

Плащането се извършва непосредствено преди влизането на платения участък от пътя.

В Испания има два вида магистрали - Autopista и Autovía. Основната разлика е, че по Autopista могат да се движат само леки коли. Повечето от магистралите в Испания са платени (autopistas de peajes). Пътните такси са едни от най-високите в Европа. Таксите за километър варират според магистралата и са по-високи през лятото. Поради високата цена, повечето шофьори предпочитат наличните алтернативни маршрути, което прави магистралите в Испания доста спокойни, а паралелните алтернативни маршрути доста натоварени.

Италия има добре развита магистрална мрежа. Преминаването по основните магистрали (Autostrada) се заплаща и съответства на изминатите по магистралите километри. Заплащането на пътните такси се извършва на специални будки на магистралите. На места има и фиксирани такси за преминаване. За по-точна информация са налични сайтове с калкулатори на toll таксите в Италия.

Преминаването по основните магистрали в Македония се заплаща. Заплащането на пътните такси се извършва на специални будки на магистралите. С добро планиране магистралите могат да бъдат избегнати и да не се заплащат пътни такси, но това ще удължи времето за пътуване през странат и не се препоръчва за шофьори, които не познават Македония.

В Португалия, както и в съседна Испания, магистралите се заплащат на база изминато разстояние. Заплащането става на специални будки. Допълнително на места се събират такси за пресичане на мостове, които могат да се плащат само в брой.

За да използвате пътната мрежа на Румъния задължително трябва да си купите винетка. От октомври 2010 винетките за Румъния са електронни, както и винетките в Унгария. Електронната винетка е като касова бележка, с данните за Вашия автомобил. Пазете я до връщането обратно, но границата може да Ви я поискат, когато излизате от Румъния.

Повечето от магистралите в Словакия се заплащат. Водачите на автомобили с общо тегло до 3.5 тона закупуват винетки (diaľničná známka). За ремаркета също се изисква отделна винетка за ремарке. Автомобили над 3.5 тона плащат на база изминати километри. Винетките, продавани в Словакия са с различна продължителност и имат валидност от 7 дни, 1 месец и 1 година. Винетки могат да бъдат закупени на обичайните за това места.

Повечето от магистралите в Словения се заплащат. Водачите на автомобили с общо тегло до 3.5 тона закупуват винетки. Автомобили над 3.5 тона плащат на база изминати километри. Пътуващите по магистралите в Словения трябва да притежават валиден винетен стикер. Винетка се изисква не само за автомобилите, но и за мотоциклетите. Винетките, продавани в Словения са с различна продължителност и имат валидност от 7 дни, 1 месец и 1 година. Винетки могат да бъдат закупени на обичайните за това места. Поради факта, че не се предлагат винетки за 2 седмици много от шофьорите търсят алтернативни маршрути, където винетката не е задължителна.

Пътуването по френските магистрали се заплаща на базата на изминато разстояние - autoroutes à péage. таксите се заплащат на будки на магистралите - péages. Франция е едно от най-скъпите места за пътуване в Европа, що се отнася до пътните такси. (Например пътуване с лек автомобил от Париж до Страсбург - 450 км - струва 34.50 EUR магистрални такси в посока). Магистралите във Франция се управляват от различни частни дружества.

Винетките са задължителни в Швейцария за всички 1-во и 2-ро класни пътища. Винетка може да бъде закупена само за период от една година, валидна от 1ви декември на предходната, до 31 януари на следващата година - 14 месеца. Допълнително се заплаща и цената за преминаване през тунелите: Grand St. Bernhard Tunnel, Munt la Schera
Цена на винетка=40 Swiss francs =
36.4521823 Euros
Та къде е сходството , че аз не го виждам :shock: :-D
mitko414 - специалист
Абе, нали една година писахме рег. номер на автомобила на самата винетка.
Що се отказаха от това?
chapara - майстор
mitko414 написа:
Абе, нали една година писахме рег. номер на автомобила на самата винетка.
Що се отказаха от това?
Айде няма нужда :-D :lol:
mitko414 - специалист
chapara написа:
mitko414 написа:
Абе, нали една година писахме рег. номер на автомобила на самата винетка.
Що се отказаха от това?
Айде няма нужда :-D :lol:
Ако ти срежат предното стъкло, пак ли ще си на същото мнение?
chapara - майстор
mitko414 написа:
chapara написа:
mitko414 написа:
Абе, нали една година писахме рег. номер на автомобила на самата винетка.
Що се отказаха от това?
Айде няма нужда :-D :lol:
Ако ти срежат предното стъкло, пак ли ще си на същото мнение?
А ако е в прозрачно, изработено за целта, калъфче и е по закон, то ще си я прибираш и никой няма да ти реже стъклото. Дори да я забравиш ще си я вземат без поражения :wink: Но хората на запад са го измислили с електроника, та дори в Канада в различния часови трафик те таксуват на различни цени. Който е на разходка, да не се бута с работещите :roll: :wink:
lyubohar - майстор
То на запад и водомерита за топла вода отчитат кога е топла,кога студена,ама у нас целта е да те ограбят,
а не да те обслужат.Не знам какво трябва да стане за да разберат,че ние потребителите сме важни,а не администрацията.
Сигурно някоя и друга глава да хвръкне.Ама надали.
Аз също нямам намерение поне за сега да си лепя винетката.
По добре една глоба,отколкото да ми разсипят колата.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 40

Тема "Лепене на Винетки?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: