И какво общо има това с пирографа? В точковия апарат трансформаторът се включва към мрежата за секунда-две и после дълго почива, докато се приготвиш за следващата точка. През паузите първичната не е включена въобще. Докато при пирографа трябва да е включена нонстоп за дълго време, понякога часове. При това положение дори само на празен ход трансформаторът прегрява. Правиш ли разлика между двата режима на работа или трябва още да ти се обяснява?
А и забрави да споменеш че и в двата случая когато е в микровълновата макар и по слабо си има вентилатор за подобряване на охлаждането. Пък тука във форума имаше и тема точно за такъв трансформатор преправен за точкови заварки. Спокойно може да се попитат колеги и да отговорят за колко време прегрява само на празен ход.
Тези трафове са толкова изцедени че няма на къде. За това и предложих точно траф от някой лампов телевизор. Те са сметнати точно за такива натоварвания а и самата им технология на изработка от онова време дава много лека възможност да се разглоби и пренавие. Не са като новите със заварени сърцевини. И тъй като имат една купчина намотки за различни напрежения мястото е доста голямо и може да се ползва дори шина за целта.