bobi65 написа:6osi6 , оправих си чертежа.. не бях се загледал в стрелките.. благодаря за посоченото разминаване. А за тези плочи зная... преди 3-4 години когато подхванах реконструкцията на котелното дадох много пари за такива плочи и от Русе и от Елин Пелин завод "Шамот"Чертежът е същия. Новото е , че има една гривна на горелката и променени градуси. Проходът под котела стои.
тази която е изложена на директен пламък изкарва 20 дни и се пука.. сменявам , псувам и след 20 дни пак...
В този котел всичко е антилогика. Работи в режим 1-0-1-0, загрява изолационна плоча, която изстива бързо, коминът - също. Следва ново рязко загряване с пълна мощност при ламбда 1,6. Вместо това, трябва да има плавно загряване, с необходимото време за разгаряне на горивото, затопляне на акумулиращите шмиргели в камерата (в случая изолатори), от минимална до пълна мощност за 20-40 минути с начална ламбда 2-3.
Естествено, че при постоянно редуване на рязко загряване с изстиване и поставени на 10-15 см. челно пред огъня, плочите ще се пукат. Нищо чудно скоро да се спука и котела.
Моите плочи защо не се пукат? Ако всички продадени плочи издържаха 20 дни, производителят би трябвало да е фалирал множество пъти от 1893 година до днес. Очевидно начинът по който ги използваш е грешен.