Примера беше да се покаже колко литра вода трябва да се нагряват едновременно. Идеален бойлер.... водосъдържател от бойлер боядисан в черно качен на покрива има плачевна ефективност спрямо най лошия колектор. В крайна сметка закона казва така-не може да получиш повече енергия отколкото си дал или получаваш. Т.Е. Ако енергията е киловат на квадрат това е. Принципно дали ще топлиш 80 литра наведнъж или на порции по литър е все същото, като реално ако може да стоплиш тези литри директно на покрива ще избегнем загубите от пренос на топлина и ток, но там има и други загуби и всичко е танто за кукуриго. Дотук всичко е във случая че слънцето пече 100% реалността обаче е друга, облаци дъжд студ, там да топлиш малко количество топлоносител е печелившо.
Днес демонтирах един меден абсорбер със селективно покритие TINOX
Бил е оставен зимата с вода ( или с недостатъчна концентрация незамръзваща течност) и са се спукали две тръбички. Запоих го.
Площа на абсорбера е 2.7м2, дебелината на абсорбера 0,2мм, диаметър на тръбите ф8, разстояние между тръбите е точно 110мм Обема на топлоносителя е 1,8 литра
Държа да подчертая, че цялата медна част на колектора и покритието е немско, от клас доста над средният, а сглобката на колектора като цяло е турска с много лошо изпълнение.
Който разбира знае какво е покритие TINOX, в кой завод на Германия се прави и знае качеството на лазерното заваряване. Вече казах: клас на изработка доста над средният. В разговор със служител от завода знам, че има стотици хиляди произведени абсорбера за стотици производители в десетина страни брандиращи със собствена марка.
Въпроса е, дали педантичният германец е спестил 1-2 тръбички ф8мм дълги около 2150мм???
Мислите ли, че при тази жестока конкуренция на пазара и борба за престижни сертификати, някой ще си позволи да икономиса 50 грама медна тръбичка?!?!
Отговора за мен поне е ясен...
Успехи на всичко фенове на сл. енергия.