• 1
  • 92
  • 93
  • 94
  • 95
  • 96
  • 137
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
За 1 панел ако сам я правиш ще е под 100 лв .
zaksofon - специалист
Днес тъкмо си завърших стойката за втория колектор. Цената за железни профили (за стойка) + винкела (за рамка) е не повече от 60 лв. А желязото е от профил 40/40 мм + спънки от 30/30 мм с дебелина от 1.5 мм. Работата с електрожен е за не повече от 6-7 часа и това е с кроенето и изправянето на носещите железа. Хубаво е да има още един човек да ти държи.
Друг вариант за захващане в бетонна основа и по-здрав според мен е с метална планка с 4 отвора с диаметър 10 мм. Пробиваш със свредло в бетона 4-5 см 4 дупки и набучваш там рифелни (арматури) ф10 през планката. Ако ти дойдат дълги - режеш по планката и заваряш - по-здраво от това няма как да стане, а и по-евтино. Планките могат да са от шина 3-4 мм, нищо повече. А това може да се направи и без планки, просто до краката на стойката набиваш рифелно желязо по горната схема от двете страни на краката и заваряш директно.
Нужно ти е - електрожен, 15 електрода, желязо (естествено), нивелир, боя Протекта 3 в 1, четка и помагач. Утре ще кача снимки, че сега стана тъмно. Успех!
П. П. Боклуците от ляво на колектора са на съседа.

Прикачен файл

received_2287057624912180.jpeg

Прикачен файл

received_1161882460654935.jpeg

Прикачен файл

received_2221017994884600.jpeg
Последна промяна от zaksofon на нед фев 10, 2019 7:36 pm, променено общо 2 пъти.
4799inpl64 - специалист
нед фев 10, 2019 7:02 pmzaksofon написа:
Днес тъкмо си завърших стойката за втория колектор. Цената за железни профили (за стойка) + винкела (за рамка) е не повече от 60 лв. А желязото е от профил 40/40 мм + спънки от 30/30 мм с дебелина от 1.5 мм. Работата с електрожен е за не повече от 6-7 часа и това е с кроенето и изправянето на носещите железа. Хубаво е да има още един човек да ти държи.
Друг вариант за захващане в бетонна основа и по-здрав според мен е с метална планка с 4 отвора с диаметър 10 мм. Пробиваш със свредло в бетона 4-5 см 4 дупки и набучваш там рифелни (арматури) ф10 през планката. Ако ти дойдат дълги - режеш по планката и заваряш - по-здраво от това няма как да стане, а и по-евтино. Планките могат да са от шина 3-4 мм, нищо повече. А това може да се направи и без планки, просто до краката на стойката набиваш рифелно желязо по горната схема от двете страни на краката и заваряш директно.
Нужно ти е - електрожен, 15 електрода, желязо (естествено), нивелир, боя Протекта 3 в 1, четка и помагач. Утре ще кача снимки, че сега стана тъмно. Успех!
И молба с капачка,иначе няма отмятане на работата
ivanov_km - специалист
Идеално е станало, поздравления!
zaksofon - специалист
нед фев 10, 2019 7:41 pmivanov_km написа:
Идеално е станало, поздравления!
Благодаря! Не знам дали се разбира от снимката, но на мен и четирите крака са ми на различно ниво, демек - основата е с 4 различни височини, също така е и доволно високо. Под новата стойка има стъпала за задния двор и няма как да стоиш прав, камо ли да заваряш. Опитвам се да ти кажа, че и най-дългия път започва с първата крачка, зор е само докато почнеш :wink: . До колкото разбирам, ти ще правиш стойка на сравнително равна основа, няма нужда да е и висока, като моята, тъй че ще е престъпление да дадеш 150 лв за купешка. Наистина!
Evgeniy - майстор
Поздравления и от мен!
Аз, като не мога да заварявам и за да избегна заваряване, грундиране, боядисване, използвах електрозаварн поцинкован квадрат 30Х30. 1,8мм дебелина на стената е 22 лв за 6 метра, а 1.4мм е 17 лв:
Прикачен файл:
DSCN7819_.jpg

Прикачен файл

IMG_20190209_114652.jpg
zaksofon - специалист
нед фев 10, 2019 8:01 pmEvgeniy написа:
Поздравления и от мен!
Аз, като не мога да заварявам и за да избегна заваряване, грундиране, боядисване, използвах електрозаварн поцинкован квадрат 30Х30. 1,8мм дебелина на стената е 22 лв за 6 метра, а 1.4мм е 17 лв:

DSCN7819_.jpg
Евгений, искаш да кажеш, че цялото нещо е сглобено с болтове?! Като детски конструктор... Играл си си тиии :prayer: Евала, ей това се казва изобретателност. Браво! Не бях попадал на такива профили до сега, или поне ги няма по Троян. Но ти сега ми даде идея за приложението им в един парник покрит с поликарбонат 6 мм. А и много ми харесва факта, че няма нужда от боядисване. Това поцинковано ли е, не можах да разбера? Прилича ми на старите корнизи за перде. Съжалявам, че се откланям от темата, ще се радвам ако ми пратиш линк за Джилязото. :partyman: Благодаря!
Evgeniy - майстор
В интерес на истината бях вдъхновен от нещата, които прави Митака от Хисаря https://dkterma.eu/slunchevi-kolektori/ но реших да потърся квадратен профил и да оптимизирам конструкцията за по-ниска инвестиция.
Да, профила е поцинкован е и ходих специално до софия да го купя.
Ето къде
zaksofon - специалист
нед фев 10, 2019 9:00 pmEvgeniy написа:
В интерес на истината бях вдъхновен от нещата, които прави Митака от Хисаря https://dkterma.eu/slunchevi-kolektori/ но реших да потърся квадратен профил и да оптимизирам конструкцията за по-ниска инвестиция.
Да, профила е поцинкован е и ходих специално до софия да го купя.
Ето къде
Благодаря! А Митака си е вдъхновяващ, наистина! Като гледам на снимките, как е подредил тръбите на бойлерите... Голям майстор! :prayer:
ivanov_km - специалист
За моята Дрейн бек система се спрях на помпа Grundfos ALPHA2L 25-40 180, която ще трябва да се справи само със около 2,20 метра денивелация от ДБ съда до най-високата точка на СК на покрива и се чудя необходимо ли веднага след помпата да сложа сферичен кран, който при нужда да ограничава дебита на топлоносителя, който постъпва в ДБ съда? Като гледам дебита на тази помпа не е малък. На СК Бош 5000 вертикален му дават номинален дебит 50 л./ч. И да попитам тази помпа ако попадне въздух в нея как се обезвъздушава, на по-старите имаше тук не знам как става.
  • 1
  • 92
  • 93
  • 94
  • 95
  • 96
  • 137

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: