Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kalin72 - майстор
Ако правилно съм разбрал, 1680 вата мощност ще могат да захранят директно нагревателя на бойлер? За под 700 лева??
шоп - майстор
чет мар 28, 2019 4:20 pmsaraneron написа:


Вчера ги гледах в ОЛХ 35 лева 105 вата оригинал немски втора употреба.Ползвам 4 такива от миналата година.Параметрите им не са мръднали от тези ,които са в табличната на ранела.
Нормално, това са панели Бош на 5 години. Живота им е над 25 години при пад на производството до 20%

Между другото долара е скъп, а пазара се наводни. Нови на пале поли 70ст.ват и моно 80 ст ват. Това с фактора и ДДС.

При повече палета надолу:-)
saraneron - специалист
чет мар 28, 2019 4:23 pmkalin72 написа:
Ако правилно съм разбрал, 1680 вата мощност ще могат да захранят директно нагревателя на бойлер? За под 700 лева??
Два киловатовият нагревател на бойлерите има 24 ома съпротивление за да си паснат,съгласуват панелите с този нагревател ще ти трябват 18 панела .Шест колонки по три панела свързани в паралел имат. Същото 24 ома съпротивление колкото на двукиловатовият нагревател. Трябва да се защитят и контактите на терморелето и термичната защита ,но това ще ти го обясня по-късно ако решиш да правиш тази централа.
saraneron - специалист
чет мар 28, 2019 4:23 pmkalin72 написа:
Ако правилно съм разбрал, 1680 вата мощност ще могат да захранят директно нагревателя на бойлер? За под 700 лева??
Два киловатовият нагревател на бойлерите има 24 ома съпротивление за да си паснат,съгласуват панелите с този нагревател ще ти трябват 18 панела .Шест колонки по три панела свързани в паралел имат. Същото 24 ома съпротивление колкото на двукиловатовият нагревател. Трябва да се защитят и контактите на терморелето и термичната защита ,но това ще ти го обясня по-късно ако решиш да правиш тази централа.
kalin72 - майстор
Хм, заинтересова ме много...сега ще потърся нещо за четене, но и ти ако искаш, може да обясниш с думи прости какво да направя и как да вържа елементите :) Място имам, и на къщата в Брезник, и на тая на село.
Благодаря :)
saraneron - специалист
чет мар 28, 2019 6:42 pmkalin72 написа:
Хм, заинтересова ме много...сега ще потърся нещо за четене, но и ти ако искаш, може да обясниш с думи прости какво да направя и как да вържа елементите :) Място имам, и на къщата в Брезник, и на тая на село.
Благодаря :)
Дай телефонще ти обясня всичко.Това съм си направил миналата година.Четири панела по 105 вата бойлр 80 литъра.

Прикачен файл

1530006744563.jpg
1530006744563.jpg (16.84 KиБ) Видяна 2538 пъти

Прикачен файл

1529830007267.jpg
1529830007267.jpg (21.22 KиБ) Видяна 2538 пъти

Прикачен файл

1529151981243.jpg
1529151981243.jpg (23.11 KиБ) Видяна 2538 пъти

Прикачен файл

1528969903629.jpg
1528969903629.jpg (27.08 KиБ) Видяна 2538 пъти

Прикачен файл

1528969901046.jpg
1528969901046.jpg (22.26 KиБ) Видяна 2538 пъти
saraneron - специалист
Още снимки.

Прикачен файл

IMG-aae4e51b6434b390974537701b850c1c-V (2).jpg

Прикачен файл

IMG-7b6357026e2f33ff072ae23e7f0ade50-V (2).jpg

Прикачен файл

1530006744100.jpg
1530006744100.jpg (31.12 KиБ) Видяна 2531 пъти
ivanov_km - специалист
Въпрос към тези, които подават входящата топла вода в ДБ съда под нивото на водата. Когато помпата тръгне да качва вода, какво се случва с въздуха който се намира в колектора и в частта от изходящата от клектора тръба до ДБ съда? Когато помпата почне да пълни колектора този въздух не влиза ли в ДБ съда с бълбукане? Ако тръбата от горният край на колектора до входа на ДБ съда не се пълни с вода по цялото сечение това няма ли да причини непрестанно бълбукане В ДБ съда. Питам защото мисля с малка преправка да да си преправя ДБ съда за да огранича падащата от 15 см вода в ДБ съда. Сега като съм с гофре с вътрешен диаметър 16mm, връщатата се топла вода в ДБ съда дали изпълва на 100% тръбата? :?
Hursa - майстор
Ако топлоносителя постъпва в дрениращия съд под нивото в него, то трябва да има въздушник. През него ще се обезвъздуши колектора при включване, през него ще се обезвъздуши и голяма част от тръбата след колектора. Няма ли да е по добре да направите затворена самодрениращата се система, след като искате да минимизирате влиянието на разтворения кислород (това ще даде и допълнителни плюсове, според мен, а минуси не виждам). (Ако тръбата по която се транспортира топлоносителя не е запълнена по цялото си сечение - това е най-лошия сценарии за нея по отношение на корозията.)
Andri01 - майстор
съб мар 30, 2019 10:46 pmivanov_km написа:
Въпрос към тези, които подават входящата топла вода в ДБ съда под нивото на водата. Когато помпата тръгне да качва вода, какво се случва с въздуха който се намира в колектора и в частта от изходящата от клектора тръба до ДБ съда? Когато помпата почне да пълни колектора този въздух не влиза ли в ДБ съда с бълбукане? Ако тръбата от горният край на колектора до входа на ДБ съда не се пълни с вода по цялото сечение това няма ли да причини непрестанно бълбукане В ДБ съда. Питам защото мисля с малка преправка да да си преправя ДБ съда за да огранича падащата от 15 см вода в ДБ съда. Сега като съм с гофре с вътрешен диаметър 16mm, връщатата се топла вода в ДБ съда дали изпълва на 100% тръбата? :?
С едно"Т" правиш разклонение на входящата тръба към съда. Така водата влиза ПОД работното ниво/ няма барбутиране, шум/. Въздуха от/към СК влиза /излиза от ДС през горната тръба/ от"Т"-то/, а тя трябва да е винаги НАД нивото-и при спряна помпа!

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: