Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
lz2skt написа:
Тези водопроводни тръби за вкарване на третичен въздух ли са ? Да не е имало побългаряване ?
За въздух са. Дали е вторичен или третичен зависи от разпробиването на кошницата и динамиката на въздуха.
Според мен няма побългаряване, а 100% българска изработка.
Поздравления!
dobrev - специалист
LazarGanev написа:
zaremchichak, предимствата на Грейко са евтините пелети и ниската минимална мощност
Всички познавачи в този форум говорят като рекламни агенти на Грейко, като изтъкват като предимство горенето на ниско качествени пелети. Като се тегли чертата да не се окаже, че с ниско качествените, освен по малка цена, печелите по голяма хамалогия и запълване с чували с пелите на всяко свободно кътче. Ами ако не ми се дават 2К лева за горелка, която може да гори и буклуци, какво да избера? Предполагам, че познавачите са монтирали и друго освен Грейко и могат да кажат няколко думи и за други горелки, като така дадат възможност на питащите да избират!
Аз съм с Бисолид 18kW, купена втора ръка, монтирана от мен / напълно в духа на форума/ на чугунен котел IMMERGAS 23kW, смятам да купя и горя качествени пелети и засега съм доволен от постигнатото!
шоп - майстор
dobrev, нормално е. Това е форум, ще има дистрибутори и монтажници, които се опитват да релкамират това което продават и това от което най-много ще спечелят при дистрибуция и монтаж. Има и опоненти, има и практици...

Всеки си има глава на раменете за да вземе решение и да си носи последствията:-)
lz2skt - специалист
До колкото знам тези чугунените полски горелки под 11 кв минимална мощност нямат,но си и зависи от горивото.Много са си хубави и солидно направени.А и който е хамалувал на дърва и въглища ,че ще изхвърля малко повече пепел на слънчогледовите ...какъв е проблемът ? Аз си взех горнооряховска,защото производителят на сл.пелети е на 500м от вкъщи.Ако живее човек в дърводобивните райони с преобладаващо производство на дървесни пелети може да си избере и друга доказала се горелка.Транспорта също е пари.Е ще му излезе по-скъпо отоплението с дървесни.От закупуването на полските ме отказа малкото място около котела,номиналната мощност...работата с въглища предполага дробилка за тях(отново пепелаци и пушаци)наличието на баластра във въглищата и други монтажни причини.Ако тук се продаваха качествени калибрирани въглища сигурно щях да си взема чугунена......
Последна промяна от lz2skt на нед ное 15, 2015 7:17 pm, променено общо 1 път.
шоп - майстор
lz2skt, прав си напълно. Според мен трябва да се рабори с местно гориво. Аз затова от години се отоплявах с лигнитни въглища от мини Чукурово и Бели брег. Пернишките въглища също не са ми далеч, напоследък продават и въглишни пелети. За съжаление мина Чукурово я затвориха. Иначе дробилката е елементарна.

Донбаските въглища си ги поръчвам фракция грахово зърно от пристанище Лом. Там ми ги сеят и пакетират по 25 кг. Преди 7 дни докарахме на един приятел с хотел една гондола насипни 30 тона фракция 5-10мм.
lz2skt - специалист
Доста години вземам от пристанище Свищов- мокрят ги постоянно да тежат,има баластра в тях,лъжат яко в кантара...мой роднина с близо 400кг на 3 тона въглища.Отделно даваш много пари накуп за цял камион...а сега с пелетите ще си взимам месец за месец защото цената им е постоянна....и няма да ми се увижда...
шоп - майстор
lz2skt, радвам се, че сте намерили оптималният вариант за Вас. Аз съм малко песимист, че цената на пелетите е относително стабилна. Следя цената на твърдите горива и знам, че зимата се клатят яко закъсалите.

За мен не е проблем да дам парите накуп и да купя горивото още април-май, когато цените са най-ниски. Имам 100м2 топъл склад.

Не бих си купил мокри въглища, отивам с камион, знам му тарата, мерим на ел. кантар, оглеждам въглищата, които са или на депо или в баржата и товарим. Ако сеем фракция става пред очите ми. фадромата товари и по прахта се вижда колко са сухи.
LazarGanev - "Велик майстор"
dobrev, понеже си ме цитирал смятам да ти отговоря. Ти си си взел пелетна горелка и си доволен, тази зима няма да хамалуваш, това е естествено. Аз обаче шест сезона монтирам пелетни горелки и котли и ги наблюдавам, така че каквото казвам е на базата на опита. Монтирал съм различни марки и модели, а дори вече имам няколко случая на подмяна на пелетни горелки и котли. Миналата зима беше първата смяна и пак аз намерих клиента, който я купи втора ръка, пак аз я монтирах, втория клиент също е доволен (вече втора зима), но и той ще я препродаде, сигурен съм и знам какво ще вземе :) . Разликата от няколкостотин лева се избива за по-малко от една зима.
Шопе, обвиняваш ме в търгашество ли? Свободен си да се откажеш от сигурната заплата и пенсия и да пробваш. Ще умреш от глад, ако гледаш да продаваш това, което има най-голяма отстъпка, а не предлагаш най-доброто
Съжалявам, че писах поста с препоръката, за в бъдеще ще гледам да си мълча. Явно мненията на лаиците се приемат за по-достоверни
lz2skt - специалист
Общо взето цената на дървесните се вдига през отоплителният...слънчогледовите са с почти постоянна цена(а и от където вземам производителят е със сериозно производство и стабилни количества заготовка-отпадък от др.производство,и зимите ,поне до сега не е променял цената) .Като цяло тенденцията е дървесните да отиват нагоре,но за агро пелетите ...вече почти всеки втори по-крупен земеделец се е насочил към производство на подобни.А и утре да не ми отърва цената само за 20мин минавам на твърдо гориво..Наскоро бях намерил бележка от Топливо от 1982г цена на тон въглища-15лв :)
Благодаря на всички

Няма намерение за экономия на качеството на пелети. По-важно е удобство и параметри на уред.
Според мен минимална мощност на работа без спиране на горелка е достаточно голямо предимство за покупка.

пс Има достаточно причин за да вярвам на г-н Ганев, тъй като знам, как се изглежда субъективна реклама а къде е опит.

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: