Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo
- майстор
5329 мнения в "Котел на пелети?"
LazarGanev
- "Велик майстор"
- Мнения: 15061
rosso666 написа:Колеги дали имате наблюдения кое е по-икономичен вариант горелка работеща по температура на водата или горелка работеща по стаен термостат.И като се има предвид че горелката "модулира "и се избягва гасенето след достигане на зададената температура,.Значи - за да се избегне гасенето е най-важно горелката да е избрана правилно, да не е преоразмерена, т.е. - да е избрана възможно най-малката, която може да се справи със съответната отопляема площ. Защото колкоото е по-малка номиналната мощност на горелката, съответно толкова по-ниска е и минималната и мощност. Като казваме, че е най-добре горелката да не спира да работи, не е едно и също дали тя може да слиза до 4-5кВт или пък до 10 или 15! Например за къща 250м2 може да се монтира 20кВт, 30кВт или 50кВт горелка, но с 20кВт ще е най-икономично, защото горелката според нуждите в различни моменти ще си променя мощността между 5 и 20кВт, докато ако се избере 50кВт горелка тя ще модулира само в диапазона 15-30кВт а в по-топло време ще трябва да спира, няма как да бумка постоянно на 15кВт, пък и не е изгодно.
Колкото до това дали е по-икономично с термоглави или със стаен термостат - няма универсален отговор, за всеки обект трябва да се преценява според ситуацията. В много случаи тези 2 метода си пречат, в други случаи се допълват, важното е който взима решението да усеща ситуацията. Общо взето при малки жилища (3-4 радиатора) е по-добре само със стаен термостат, при средни жилища (6-15 радиатора) е добре да се комбинират двата метода - да се монтират термоглави в някои стаи (спални, детски или по-рядко ползвани стаи), а дневния тракт да остане управляван от стайния термостат, а за по-големи сгради - обществени, училища, болници, хотели е най-добре управлението да е основно с термоглави, дори в повечето случаи без стаен термостат, само може да се ползва програматор. За жилища е най-добре горелката да може да модулира по стайна температура, но засега това нещо го има само при някои марки газови котли. В някои случаи стайни термостати управляват зонови помпи, а горелката работи по температура на водата или пък за буфер. Разнообразието е голямо, зависи от конкретната ситуация.
syncho
- майстор
- Мнения: 1417
Преди време спорехме точно за тези неща и като говорех, че стайния термостат не е удачен повечето все едно имаха тапи в ушите и трябваше да го изпитат на гърба си, за да се убедят. В много редки случаи (например големи халета или по-големи зали) стайния термостат си заслужава. Ако се сложат стайни термостати във всички стаи това е друг въпрос. Не случайно се казват "стайни", а не "апартаментни" или "къщни" 
димитар кисиов
- специалист
- Мнения: 263
Тоест клиента трябва дасе довери на специлистта а не на познати кафеджии термостат или термоглава зада нестрадаме после
filmatoplo
- майстор
- Мнения: 17842
filmatoplo
- майстор
- Мнения: 17842
krasen1
- специалист
- Мнения: 115
idealist написа:Лично аз се обърках. Л. Ганев препоръчва стаен термостат в малки жилища 3-4 радиатора, а под него Сънчо го препоръчва само за големи халета.Колкото повече точки имаш за контрол на температурата в сградата,толкова по добре.
Стаен термостат имаш една точка за контрол на температурата.
rosso666
- специалист
- Мнения: 731
Мисля да пробвам през деня да работи по t на водата а вечерта по стаен термостат.как ще се постигне-през деня термостата се настройва на над 30градуса за д не може котела да да я достигне и да си подържа зададената работна температура,а пък вечерта си се настройва някаква поносима температура за спане.
Добре ли е като идея?
Имам друго питане...термометъра на котела и термометъра на елекртонното управление имат разлика от 6-7градуса.случвало ли се е на някой?и на кое да вярвам.
Добре ли е като идея?
Имам друго питане...термометъра на котела и термометъра на елекртонното управление имат разлика от 6-7градуса.случвало ли се е на някой?и на кое да вярвам.
Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:
Сподели форума:
Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:
Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook:
Имаш нужда от подходящ професионалист за дома?
- Преустройство, ремонт и реновиране
- ↳ Вашите ремонти
- ↳ Кухня
- ↳ Баня
- ↳ Дневна
- ↳ Спалня
- ↳ Детска
- ↳ Градина
- ↳ Коридор
- ↳ Тераса и балкон
- Направи сам
- ↳ Направи сам
- ↳ Ремонтирай сам
- ↳ Къде е по-евтино?
- ↳ Дърводелство
- ↳ Ел. инструменти
- ↳ Металообработване
- ↳ Конкурс "Направи сам 2012"
- Строителство
- ↳ Всичко за вилата
- ↳ Къщи
- ↳ Саниране
- ↳ Хидроизолация
- ↳ Пасивни и нискоенергийни сгради
- Сухо строителство
- ↳ Окачени тавани
- ↳ Преградни стени и предстенни обшивки
- ↳ Сухи и повдигнати подове
- ↳ Декоративни елементи - колони, трегери, сводове и др.
- ↳ Всичко за гипскартона и гипсфазера
- Въпроси и Отговори
- ↳ Полезни съвети
- ↳ Автомобили
- ↳ Партньори
- ↳ Боядисване и Декориране
- ↳ Вентилация, климатици и термопомпи
- ↳ Водоснабдяване и канализация.
- ↳ Всичко за ремонта
- ↳ Електротехника
- ↳ Отопление
- ↳ Газификация
- ↳ Електроника и Схеми
- ↳ Газобетон
- ↳ От всичко по малко
- ↳ Компютри и периферия
- ↳ Уеб дизайн, PHP, MySQL, JavaScript, HTML..
- ↳ Мобилни устройства, GSM-и
- ↳ Нека се запознаем
- ↳ Recycle Bin
- Статии
- ↳ Практични решения
- ↳ Качване на снимки
- ↳ Какви статии искате?
- ↳ Готварство, туршии и зимнина
- ↳ Отмора и шеги
- ↳ От нищо нещо
- ↳ Не е за вярване
- ↳ Литература
- ↳ Връзки към Интересни сайтове
- Магазин
- ↳ Препоръки и Мнения за он-лайн магазина
- ↳ Крадeни инструменти !!!
