Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
speka_rs - майстор
пон юни 08, 2020 11:35 pmRumen89 написа:
Здравейте,
Мисля да монтирам такава система на покрива на къщата. Някой има ли наблюдения от такъв вид термосифони със серпентина SC-HE и SS-HE? По инструкция от сайта за продажба пише, че може топлата вода да влиза в бойлера който е на ел енергия. Като по този начин когато има липса на слънце може да се допогрява на ток. Втория ми въпрос е когато топлата вода влиза в бойлера на ел енергия няма ли да се охлажда и по този начин да тече вода с по- ниска температура от батерията?
Благодаря.
Rumen89, термодинамиката не е за всеки.
Имаш някакви загуби като водата ти минава през бойлера, но пък и той се явява и буфер и не осещаш това че водата, която е в тръбата от термосифона до бойлера изстива. Аз ползвах така термосифон със серпентина и последователно на него електрически бойлер 3-4 години доволен си бях, но се наложи слънчевия бойлер да слиза долу до котела и се промениха нещата.
Rumen89 - специалист
чет юни 11, 2020 2:59 pmspeka_rs написа:
пон юни 08, 2020 11:35 pmRumen89 написа:
Здравейте,
Мисля да монтирам такава система на покрива на къщата. Някой има ли наблюдения от такъв вид термосифони със серпентина SC-HE и SS-HE? По инструкция от сайта за продажба пише, че може топлата вода да влиза в бойлера който е на ел енергия. Като по този начин когато има липса на слънце може да се допогрява на ток. Втория ми въпрос е когато топлата вода влиза в бойлера на ел енергия няма ли да се охлажда и по този начин да тече вода с по- ниска температура от батерията?
Благодаря.
Rumen89, термодинамиката не е за всеки.
Имаш някакви загуби като водата ти минава през бойлера, но пък и той се явява и буфер и не осещаш това че водата, която е в тръбата от термосифона до бойлера изстива. Аз ползвах така термосифон със серпентина и последователно на него електрически бойлер 3-4 години доволен си бях, но се наложи слънчевия бойлер да слиза долу до котела и се промениха нещата.
Явно си специалист. Имам още един въпрос как ще имам студена вода на батерията ако топлата от соларна влиза в студената на бойлера?
Hursa - майстор
пон юни 08, 2020 11:35 pmRumen89 написа:
По инструкция от сайта за продажба пише, че може топлата вода да влиза в бойлера който е на ел енергия. Като по този начин когато има липса на слънце може да се допогрява на ток.
Как мислите да изградите системата. Имате ли схема.
шоп - майстор
чет юни 11, 2020 9:18 pmRumen89 написа:
Имам още един въпрос как ще имам студена вода на батерията ако топлата от соларна влиза в студената на бойлера?
На студената вода слагаш една тетка, така едното разклонение си отива на смесителната батерия, а другото отива горе да захрани термосифона.
speka_rs - майстор
чет юни 11, 2020 9:18 pmRumen89 написа:

Явно си специалист. Имам още един въпрос как ще имам студена вода на батерията ако топлата от соларна влиза в студената на бойлера?
Просто Румене, ама изглежда вообще не знаеш, че преди електрическия ти бойлер има едно нещо наречено обратен и предпазен клапан, ако то работи ще имаш студена вода на батерията.
kozl - майстор
пет юни 12, 2020 7:49 amspeka_rs написа:
чет юни 11, 2020 9:18 pmRumen89 написа:

Явно си специалист. Имам още един въпрос как ще имам студена вода на батерията ако топлата от соларна влиза в студената на бойлера?
Просто Румене, ама изглежда вообще не знаеш, че преди електрическия ти бойлер има едно нещо наречено обратен и предпазен клапан, ако то работи ще имаш студена вода на батерията.
Не така нема да стане оти клапано е по изискване навит направо на входната тръба на бойлеро. Треба поне СК за спиране на входа на бойлера на студената вода га работи солара. И начи панелната вода требе да се пущи м-у клапана на бойлера и СК към студената вода и така ке минава през бойлера при затворен СК, а на батареята ке има студено :supz:
speka_rs - майстор
пет юни 12, 2020 8:03 amkozl написа:
Не така нема да стане оти клапано е по изискване навит направо на входната тръба на бойлеро. Треба поне СК за спиране на входа на бойлера на студената вода га работи солара. И начи панелната вода требе да се пущи м-у клапана на бойлера и СК към студената вода и така ке минава през бойлера при затворен СК, а на батареята ке има студено :supz:
Амен амен да се съглася със теб, ама говорим за последователно свързване на термосифон със серпентина и електрически бойлер.
Hursa - майстор
чет юни 11, 2020 2:59 pmspeka_rs написа:
Имаш някакви загуби като водата ти минава през бойлера, но пък и той се явява и буфер и не осещаш това че водата, която е в тръбата от термосифона до бойлера изстива.
Какво предлагате? Топлата вода от серпентината на "слънчевата" система да отива на вход в ел бойлера?
Шпек, Козлин са обърка малко- опитва да си го представи, ма се на сложнотия го избива.
Румба, свързването на водите е най лесната работа. Опитай да си представиш работата на такава система и да я наложи към ежедневието на семейството си! Би била удачна при често ползване на топла вода, за да не се окаже, че привечер соларният е пред завиране, а електрическият изстинал и се грее на ток.
Според мен не е добра идея, аз не бих си купил. Виж, за някое малко заведенийце може и да е рентабилна. Или пък млади хора, с малки деца, дето домакинята се е у дома и има постоянна консумация от бойлера.
Тва е идеята, Хърс.

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: