Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
boyo - специалист
АП е изключен ръчно от мен, защото пипам този кръг
ДТЗ си е включен, защото защитава и няколко кръга освен този
Давам нула към земя и ДТЗ изключва

Мислех че в такава ситуация не би трябвало да изключва? Ако утре примерно контакт или кабел дефектира и прави такава връзка между нула и земя аз няма да мога чрез изключване на АП един по един да разбера в кой кръг е, защото ДТЗ ще изключва независимо дали АП е включен или изключен?
BLUEPUPIL - майстор
ср окт 18, 2023 11:24 amboyo написа:
Изключил съм предпазителя и режа един кабел (монтирам контакт) - при разреза явно клещите свързват нула и земя и ДТЗ-то се задейства, въпреки че е изключен предпазителя? Това нормално ли е :?
Ако предпазителят(MCB) е след RCD(ДТЗ), това
показва, че RCD(ДТЗ) работи коректно.
Затова се ползват двуполюсни прекъсвачи,
които прекъсват освен фазата и нулата.

Да дойдат суперпрофитата с техните high-end
тестери и да мерят на изхода. За 30mA RCD,
трябва да отчете над 15mA, иначе е за смяна.
Бих го оставил само, ако е над 18mA.
Препоръчвам „здравословната“стойност за
нови RCD да се приеме в диапазона 22-27mA.
ср окт 18, 2023 1:53 pmboyo написа:
Мислех че в такава ситуация не би трябвало да изключва? Ако утре примерно контакт или кабел дефектира и прави такава връзка между нула и земя аз няма да мога чрез изключване на АП един по един да разбера в кой кръг е, защото ДТЗ ще изключва независимо дали АП е включен или изключен?
Затова Blue e дал препоръка да не се ползва едно „главно“ RCD(ДТЗ), а няколко (за най-критичните кръгове). RCD(ДТЗ) са отдалечени от ГЕРТ и монтирани в подтабла, колкото е възможно по-близо до съответните контакти.
ср окт 18, 2023 1:53 pmboyo написа:
Ако смяташ, че е настъпил моментът, би могъл да започнеш самообучение по електротехника. Евентуално някакви курсове (не знам дали има такива).
Не смятам този формат, през темата и Форумът за удачен, макар да е възможен.

Инак, какъв е проблемът?
https://mladkonstruktor.bg/wp-content/u ... 12/DTZ.jpg
При толкова въпроси, не е ли по удачно нещата да се поръчат на специалист?!

"Затова Blue e дал препоръка да не се ползва едно „главно“ RCD(ДТЗ), а няколко (за най-критичните кръгове). RCD(ДТЗ) са отдалечени от ГЕРТ и монтирани в подтабла, колкото е възможно по-близо до съответните контакти."

Това, освен че не е особено достъпно за обикновеният потребител като терминология, няма и особен смисъл при конкретната, на boyo, ситуация.
Не виждам проблем по неговият казус, видно от схемата по горе.
BLUEPUPIL - майстор
ср окт 18, 2023 2:21 pmТрифон П.Трифонов написа:
Това, освен че не е особено достъпно за обикновеният потребител като терминология, няма и особен смисъл при конкретната, на boyo, ситуация.
Недей да подценяваш хората.
Двойната ДТЗ в паралел отдавна е в употреба,
защото спестява нерви и време.
Няма нищо сложно и недостъпно.
Терминологията също е опростена и
разбираема.


Прикачен файл:
1.jpg

Прикачен файл:
3.jpg

Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (45.41 KиБ) Видяна 894 пъти

Прикачен файл:
4.jpg
4.jpg (115.09 KиБ) Видяна 894 пъти

Прикачен файл:
6.jpg











Бълу, защо нищо по въпроса на Бойо?
Кой е питал за двойни ДТЗ, ГЕРТ и пр.? Кому е нужна цялата тая "тирада" от твоя страна? Има конкретен въпрос и възможен прост отговор.
Дори ти самият попита кой от двата варианта. В посочените от теб нямаше нищо за някакви си дуални ДТЗ.
Бойо потвърди за монофазният вариант, а ти нахвърляш съвсем ненужен амбалаж, в случая.
Смятам те за капацитет, поради което те поканих, за да изясниш нещата.
Няколко спорят тук, но сякаш говорят за едно и също, а ти....нищо. Само общи приказки.
kozl - майстор
ср окт 18, 2023 1:53 pmboyo написа:
АП е изключен ръчно от мен, защото пипам този кръг
ДТЗ си е включен, защото защитава и няколко кръга освен този
Давам нула към земя и ДТЗ изключва

Мислех че в такава ситуация не би трябвало да изключва? Ако утре примерно контакт или кабел дефектира и прави такава връзка между нула и земя аз няма да мога чрез изключване на АП един по един да разбера в кой кръг е, защото ДТЗ ще изключва независимо дали АП е включен или изключен?
Даже и на мен ми стана любопитно, че се загубих в отговорите. Пък и липсва достатъчно инфо - като даваш нула към земя предпазителите към изключващото ДТЗ дали са били включени.

Ако всички предпазители (АП), свързани към ДТЗ са изключени,
при свързване на нулата към същата ДТЗ и защитен проводник - изключва ли ДТЗ-то ?

И да с вариация вкл/изкл. на АП няма да разбереш къде е връзката нула-защ.проводник, защото предпазителите са еднополюсни и не прекасват нулата, а само фазата.
Обаче в случай на късо нула-земя, ако има комбинация от изключени и включени АП-та, при която ДТЗ не изключва то явно във веригите на изключените АП-та има включени консуматори :roll:

А и никой не пожела да допълни по схемата:



Изображение



как е направена връзката към ДТЗ за проверка с бутона, за да :? защо ДТЗ не изключва от тест бутона при окъсена нула-земя.
И пак ще стигнем до съпротивление късо и това на ДТЗ през нулевата намотка, защото тока ще се раздели според съпротивлението по двете направления и вероятно няма да е достатъчен през ДТЗ, за да изключи ДТЗ-то. И примерно ако заземителната линия е свързана с мост в ГЕТ което съм видял в нови сгради дали ДТЗ-то пак няма да изключва от тест бутона :?
ivanovbg - майстор
Какво да се допълва на схемата? Не си ли разглобявал ДТЗ просто от любопитство? Тест бутона свързва фазата след ДТЗ с нулата преди ДТЗ през съпротивление от 7,3ком така че ток да протече само през едната изключваща бобинка. Принципно ако захранващото напрежение е под 200 в също е възможно тест бутона да не я изключи.

Принципно тази защита не спасява човек който се е хванал за фазата. Ток над 20ма е смъртоносен ако протече през човек за повече от няколко секунди.
boyo - специалист
ок стана ми ясно - АП изключва само фазата, докато нулата и земята отиват директно в ДТЗ.

Имам една обща ДТЗ за всички кръгове с контакти плюс бойлера (общо 5 АП) защото в таблото няма място за повече. Единствено мога да отделя един от кръговете на отделна комбинирана ДТЗ+АП защото в момента има само една свободна позиция.

Благодаря на всички за отговорите от последните дни - най-накрая разбрах това ДТЗ що за чудо е, какви са вариантите му и т.н.
DMN - майстор
boyo написа:
най-накрая разбрах това ДТЗ що за чудо е, какви са вариантите му и т.н.
Пък едно такова тестерче за контакти може би няма да ти е излишно за в бъдеще, има и тест за ДТЗ. Така поне се пробва на място в контакта. Показва и дали правилно е свързан контакта. Е, само няма как да покаже, ако са разменени нула и земя, но показва, ако липсва нещо или са разменени защитен и фаза в контакта(офазяване).
От Лидл имам едно такова:
Прикачен файл:
2023-10-19_111426.jpg
2023-10-19_111426.jpg (31.39 KиБ) Видяна 769 пъти




Иначе има и други най-различни:

https://www.google.com/search?q=%D1%82% ... irefox-b-d
BLUEPUPIL - майстор
ср окт 18, 2023 7:15 pmТрифон П.Трифонов написа:
Няколко спорят тук, но сякаш говорят за едно и също, а ти....нищо. Само общи приказки.
Конкретният въпрос на boyo е симптоматичен за проблематиката, свързана с ДТЗ, поставена в главното табло, която е обикновено една на брой. Когато пиша се обръщам към по-широка аудитория с цел икономия на време. И съм описал, как е най добре да се проектира и изпълни ел. инсталация с ДТЗ, за да се сведат неприятностите до един приемлив минимум.

Точно какъв е проблемът с ДТЗ на boyo?
пон окт 16, 2023 1:22 amivanovbg написа:
пет окт 13, 2023 4:29 pmboyo написа:
сложиха ми ДТЗ преди два месеца - schneider easy 60a 30ma. Първи път я тествах малко след като я сложиха - тест бутонът си я задейства мигновено. Онзи ден да я тествам пак - натискам бутонът и нищо. Дайте мнение дефектна ДТЗ ли е, или нещо друго?
Май имаш късо между нулата и земното, от някой уред. Най вероятно готварска печка или друг уред за вграждане.
пон окт 16, 2023 11:43 amivanovbg написа:
Пробвай да свържеш нулата със земното и да видиш, че бутона няма да действа. При малък товар до около 300-500 вата не изключва, но при киловат и отгоре ДТЗ отпада все едно без причина. Научи как работи защитата и защо е така
пон окт 16, 2023 1:03 pmbrum написа:
При късо между нула и земя след ДТЗ-то то пада. Без значение дали товара е малък или голям. Та не съм имал възможност да тествам копчето в тая ситуация, щото ДТЗ-то е изключило преди да стигна до него.
пон окт 16, 2023 1:23 pmТрифон П.Трифонов написа:
Естествено, че бутона няма да действа, понеже с предложеното действие той е.....шунтиран, дублиран......Нали това му е функцията, на тест бутона- да имитира утечка, а именно свързването на работната верига със защитната линия?!
пет окт 13, 2023 6:06 pmiliya_i написа:
Можеш да я тестваш и като в някой контакт дадеш накъсо нула със земя.
Така ще изключиш проблем само в тестовата верига.
пет окт 13, 2023 7:27 pmhidrazin написа:
пет окт 13, 2023 4:29 pmboyo написа:
Дайте мнение дефектна ДТЗ ли е, или нещо друго?
Разбира се че е дефектна. За да е изправна трябва да и работи всичко - включително ТЕСТ бутона.
пон окт 16, 2023 1:50 pmТрифон П.Трифонов написа:
Иванов, дали "късо" между нула и земя, дали с тест бутона, защитата трябва да изключи.
пон окт 16, 2023 11:11 pmboyo написа:
днес имаше електричар вкъщи и той я тества през жиците и изключи, така че все пак изключва. Вече дали изключва на 30ма или на повече няма как да разбера, така че ще я сменям въпреки всичко
ср окт 18, 2023 7:15 pmТрифон П.Трифонов написа:
Бълу, защо нищо по въпроса на Бойо?
ср окт 18, 2023 7:15 pmТрифон П.Трифонов написа:
Смятам те за капацитет, поради което те поканих, за да изясниш нещата.
Карате го Blue-то да рече, че RCD(ДТЗ) е дефектно. На едно голямо стр. изложение, представител на една от топ 3 фирмите в бранша заяви, че при 99% от случаите с проблеми във вериги с RCD(ДТЗ), вината е извън RCD(ДТЗ). Моят опит е подобен. Новодомците подписват споразумение за ел. поддръжка от наша страна, докато тече гаранцията. Какви са проблемите свързани с RCD(ДТЗ)?
1..Ел. уред, в който има „връзка“ между нула и земя.
2..„Връзка“ между нула и земя в самата ел. инсталация. (Явно някой е бързал и си е спестил тестовете или по-скоро откриването на „връзката“, за което може да не стигне дори цял ден).
3..Дефектните RCD(ДТЗ) се броят на пръсти и са в рамките на 1%, като 100% от тях са от по-ниския ценови диапазон.

По скоро клоня към мнението, че RCD(ДТЗ) е изправно и наблюдаваното поведение се крие зад следната сложна ел. картина:
Ако в кръговете след RCD(ДТЗ) има „връзка“ между нула и земя, когато бутонът за тест на RCD(ДТЗ) се натисне, „токът“, който трябва да протече от тест бутона до нулата на изхода, през намотката и след това през нулата от входа, вместо това протича през изхода на нулата до „връзката“ и оттам през земята. Така на практика се байпасва намотката на RCD(ДТЗ)
и тест бутонът не сработва, защото „токът“ може да не е достатъчен, за да задейства RCD(ДТЗ).
Вече съм го казвал, но ще го повторя, част от подобен тип проблеми се избягват когато се използват комбинирани ДТЗ и предпазители наречени RCBO (Residual Current Circuit Breakers).
https://www.se.com/bg/bg/product/A9D316 ... -тип-30ma/
При тях се прекъсва фазата и нулата. И търсенето на проблема се улеснява.
Накрая да припомним какво прави RCD(ДТЗ)- лимитира времето, в което сте изложени на „токов удар“ до безопасни стойности.
Да повторя, че RCD(ДТЗ) не отменя нуждата от надеждна заземителна ел. с-ма.

Тема "Дефектно токова защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: